w

Pokolenie, które goniło czas – nowa publikacja Wyższej Szkoły Europejskiej

Czy życie codzienne w latach 40. i 50. dwudziestego wieku może być interesujące dla nas, współczesnych? Jak wyglądała praca, edukacja i jak młodzi ludzie spędzali wolny czas?

To tylko niektóre z pytań, jakie pojawiły się podczas wielogodzinnych rozmów pomiędzy  krakowskimi  licealistami i studentami, a bohaterami publikacji, pokoleniem które w latach czterdziestych i pięćdziesiątych osiągnęło wiek dojrzałości.

Te opowieści, często trudne do zrozumienia, nam współczesnym, tworzą prawdziwy obraz powojennej Polski, ale to także historia miasta, rodziny, konkretnego człowieka.  

Na ten obraz składa się wiele elementów, wiele sfer życia codziennego. 

Na potrzeby publikacji zostało wybranych dziewięć zagadnień, będących jednocześnie tytułami rozdziałówEdukacja, Praca, Życie obywatelskie, Rodzina, Mieszkanie, Żywność, Moda, Zdrowie i higiena oraz Czas wolny.

Opowieści zwykłych ludzi, ich codzienne zmagania z rzeczywistością, opowieści o pasjach, radościach, smutkach i słabościach – to ważna część tej "wielkiej" historii. Opowieści, zwykłych ludzi  rysują także obraz Krakowa lat czterdziestych i pięćdziesiątych, jakiego nie znajdzie się w żadnym podręczniku.

I w końcu  te małe historie, dla niektórych nieistotne, są nam najbardziej bliskie.

W tej publikacji znajdziecie Państwo nie tylko relacje świadków historii, obraz Krakowa z lat czterdziestych, ale przede wszystkim historie pokolenia, które usilnie próbowało odzyskać straconą młodość, pokolenia, które goniło czas…

Avatar photo

Napisane przez Całka Barbara

Polska i Niemcy w przeddzień prezydencji Polski w Unii Europejskiej – konferencja

XX Międzynarodowy Konkurs Winiarski VINOFORUM 2011 po raz pierwszy w Polsce