w

Toruńska starówka wśród najpiękniejszych

Konkurs trwał dwa tygodnie i zakończył się 23 czerwca – internauci wybierali najpiękniejszą starówkę w Polscew facebookowej sondzie. Oprócz miast zaproponowanych przez redakcję użytkownicy portalu zgłaszali również swoje propozycje, których pojawiło się blisko 50. Konkurencja była zatem duża, jednak od początku głosowania wyłoniła się czołówka rankingu, w której znalazło się 11 miast: Kraków, Toruń, Wrocław, Gdańsk, Sandomierz, Lublin, Zamość, Warszawa, Poznań, Kazimierz nad Wisłą i Przemyśl.

To niewątpliwie kanon estetyki i wartości historycznej polskich miast. Jakkolwiek nie układalibyśmy listy nominowanych, pewnie wyglądałaby ona podobnie – skomentował  wybór internautów historyk  Andrzej Chwalba.

Ostatecznie bój o zwycięstwo rozegrał się pomiędzy Krakowem, Toruniem i Zamościem. Stare Miasto w Krakowie wskazały 4053 osoby. Drugie miejsce zajął Toruń, który wybrało 2887 osób, a trzecie Zamość – 2363 głosy. Na kolejnych miejscach znalazły się: Wrocław, Gdańsk, Przemyśl i Lublin, Sandomierz, Warszawa, Poznań.

Na portalu wykop.pl, gdzie znalazł się odnośnik do artykułu, internauci wymieniali się zdjęciami starówek – liderów rywalizacji, wzajemnie przekonywali się do wartości swoich faworytów, zapraszali się do zwiedzania miast. Taki był jeden z celów przyświecających organizatorom rankingu – aktywna promocja walorów turystycznych polskich miast i miasteczek.

Warto przypomnieć, że w 2007 roku głosami internautów nocna panorama Torunia została uznana za jeden z 7 Cudów Polski w rankingu dziennika "Rzeczpospolita". Wówczas także byliśmy na pozycji drugiej, ulegając jedynie Kopalni Soli w Wieliczce. 

Źródło: Histmag.org

Avatar photo

Napisane przez Aleksandra Iżycka

Rozstrzygnięcie konkursu „Zakręcone zdjęcie z obrazem 3D”

Chrupiące, gorące, pachnące i ….na słodko! Nowa propozycja Złocistych Nuggetsów Kamis