w , , ,

Sieradz Open Hair Festival 2011

Patronem wydarzenia jest Mistrz Antoine czyli pochodzący z Sieradza Antoni Cierplikowski – słynny „król fryzjerów i fryzjer królów”, który w pierwszej połowie XX wieku podbił Paryż i Hollywood, a wielu do dziś uznaje go za jednego z pierwszych kreatorów wizerunku współczesnej kobiety.  To na jego cześć już po raz trzeci odbędzie się Open Hair Festival – jedyne tego rodzaju, otwarte dla publiczności, wydarzenie poświęcone stylizacji włosów.  Motywem przewodnim tegorocznego Festivalu jest hasło „Fryzjerzy i gwiazdy”, poprzez które przypomniane zostaną miedzy innymi największe stylizacje światowych gwiazd XX wieku (m.in.: Brigitte Bardot, Poli Negri, Betty Davies, Josephine Baker, Eilzabeth Taylor, Edith Piaf czy Coco Chanel), które „wyszły spod nożyczek” Mistrza. Na widzów czekają efektowne pokazy współczesnych „geniuszy grzebienia”, bicie rekordu świata w ilości osób poddawanej jednoczesnej stylizacji fryzur oraz jedyny w Europie konkurs dla uczniów fryzjerstwa. Ne zabraknie także atrakcji poza fryzjerskich. Będzie letnie kino pod gwiazdami, wystawa fotografii „Gwiazdy a‘la Antoine”, wybory Miss Open Hair, warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży oraz wiele atrakcji muzycznych, w tym finałowy koncert muzycznej gwiazdy tegorocznego Festivalu – zespołu GENESIS Klassik. Organizatorem festiwalu jest Urząd Miasta Sieradz.

„Sieradz Open Hair Festival, to jedyne tego rodzaju wydarzenie miejskie w Polsce. Ustanowiony w roku 2009 – w 100. rocznicę narodzin sławnej „chłopczycy” Open Hair Festival to nie tylko wyjątkowy festiwal przypominający postać zmarłego 35 lat temu (5 lipca 1976 roku)  Mistrza Antoine, ale także oryginalne i ciekawe wydarzenie pokazujące historyczne i współczesne aspekty kreacji wizerunku nowoczesnej kobiety. Wbrew pozorom, nie jest to wydarzenie poświęcone jedynie fryzurom.  Tak jak Antoine nie był tylko „mistrzem nożyczek”,  tak też Sieradz Open Hair Festival nie opowiada jedynie o włosach.” – mówi Anna Król, rzecznik Festivalu i dodaje: „Ubiegłoroczna, druga edycja tego wydarzenia, uwypuklała zagadnienie teatru – kolejnej po fryzjerstwie wielkiej miłości Mistrza. Podczas samego Festivalu podziwiać można było nie tylko wyjątkowy pokaz teatralnych stylizacji, ale także swoją premierę miała sztuka teatralna pt. „Antonie”  – z Lesławem Żurkiem, Tamarą Arciuch, Olą Szwed i Bartoszem Opanią w rolach głównych. Tegoroczny motyw przewodni „Fryzjerzy i gwiazdy” sprawi, że Festivalbędzie opowieścią o narodzinach zawodu stylisty oraz historią niezwykłych związków i wielkich gwiazdorskich kreacji, które na stałe weszły do kanonu światowej mody.”

Festival rozpocznie się w piątek, 22 lipca 2011r. Pierwszy dzień wydarzenia upłynie głównie pod znakiem warsztatów artystycznych oraz projekcji kina pod gwiazdami. Obie atrakcje są nowymi pozycjami w festiwalowym programie. Organizacja trzydniowych bezpłatnych warsztatów artystycznych nawiązuje bowiem do marzeń Mistrza Antoine, który pragnął by Sieradz – Miasto przyjazne dla rozwoju, było miejscem, które stymuluje i wspiera artystyczne talenty, szczególnie osób młodych. Kino pod gwiazdami to druga z festiwalowych atrakcji, która potrwa trzy dni i specjalnymi wieczornymi projekcjami przypomni nie tylko postać Mistrza Antoine’a, ale także historie gwiazd, za których wizerunek odpowiadał Cierplikowski. Podczas Festivalu będzie można zobaczyć takie filmy jak: „Ręka fryzjera”, „Coco Chanel”, „Edith Piaf” czy musical „Hair”.

Sobota, drugi dzień Festivalu to m.in. uroczyste otwarcie wystawy fotografii pt. „Gwiazdy a’ la Antoine”. Na wystawie podziwiać będzie można zdjęcia wielkich światowych gwiazd w stylizacjach Mistrza (Edith Piaf, Brigitte Bardot, Coco Chanel i in.) , a także niezwykłe stylizacje współczesnych polskich gwiazd, które zgodziły się wziąć udział w tytularnym projekcie tegorocznego Festivalu- „Fryzjerzy i gwiazdy”.

Niezwykłe interpretacje dokonań Mistrza Antoine w wykonaniu współczesnych „geniuszy grzebienia” – Jagi Hupało i duetu z MilekDesign , oglądać będzie można w Sieradzu dwukrotnie. Po pierwsze na wspomnianej wcześniej wystawie, po drugie zaś podczas sobotniego pokazu tytularnego „Fryzjerzy i gwiazdy”. To wówczas na festiwalowej scenie opowiedziana zostanie historia niezwykłych relacji, przełomowych stylizacji i wielkiej, twórczej pasji Mistrza Antoine’a. W projekcie „Fryzjerzy i gwiazdy” stylistom fryzur Jadze Hupało oraz duetowi fryzjerskiemu Kasi Poniatowskiej Miłek i Darkowi Miłkowi towarzyszą m.in. takie gwiazdy jak: Katarzyna Figura, Natasza Urbańska (wzięły udział w specjalnej sesji zdjęciowej), a także Natalia Lesz i Edyta Herbuś, które wraz z kilkoma innymi gwiazdami pojawią się na sieradzkim Festivalu. Sobotni wieczór upłynie również pod znakiem konkursu Miss Open Hair oraz kończącego ten dzień  koncertu „Muzyka i obraz” w wykonaniu VJ’a Nocnego Marka  oraz DJ’a Fusion F.

Niedziela – trzeci i ostatni dzień III Sieradz Open Hair Festival zaowocuje wielkimi fryzjerskimi i muzycznymi emocjami. Poranek rozpocznie jedyny w Europie XXVII konkurs dla uczniów fryzjerstwa im. Antoniego Cierplikowskieogo. Popołudnie zaś upłynie pod znakiem bicia „najbardziej wyczesanego” rekordu świata (ustanowiony w roku ubiegłym rekord w ilości osób poddawanych jednoczesnej stylizacji fryzur wynosi 490 osób) oraz innych fryzjerskich i muzycznych atrakcji, które zwieńczy przez wielu oczekiwany koncert muzycznej gwiazdy Festivalu – zespołu Genesis Klassik.

Pełny program edycji 2011 dostępny jest już na www.openhair.pl

Program III Sieradz Open Hair Festival

22 lipca 2011 r.


Rynek

17.00 – 20.00 – Warsztaty edukacyjno- artystyczne dla dzieci i młodzieży: plastyczne, modowe i filmowe

20.30 – 20.45 – Kino pod gwiazdami: filmy z I i II edycji SOHF

20.45 – 21.30 – Kino pod gwiazdami: „Ręka Fryzjera”

21.30 – 23.00 – Kino pod gwiazdami: „Coco Chanel”

Teatr Miejski

17.00 – 20.00 – Warsztaty edukacyjno- artystyczne dla dzieci i młodzieży: fotograficzne i teatralne

23 lipca 2011 r.

Rynek

10.00 – 13.00 oraz 15.00 – 18.00 – Warsztaty edukacyjno-artystyczne dla dzieci i młodzieży

16.00 – 17.30 – otwarcie wystawy fotograficznej pt. „Gwiazdy a’la Antoine” – OFICJALNE OTWARCIE FESTIVALU

21.15 – 21.30 – Kino pod gwiazdami: film z I i II SOHF

21.30 – 23.00 – Kino pod gwiazdami: „Niczego nie żałuję – Edith Piaf”

Pl. Wojewódzki – scena główna

18.00 – 21.00 – wybory Miss Open Hair 2011

21.00 – 21.15 – Pokaz filmu o Antoine

21.15 – 22.15 – Pokaz tytularny „Fryzjerzy i gwiazdy”

22.15 – 22.30 – Projekcja filmu z I i II edycji festiwalu

22.30 – 24.00 – Światło i Muzyka – Koncert duetu VJ Nocny Marek oraz DJ Fusion F wraz z Asią Ash

24 lipca 2011 r.

hala przy ul. Mickiewicza

9.00 – 14.00 – XXVII Ogólnopolski Konkurs Uczniów Fryzjerstwa im. Antoine`a Cierplikowskiego
 

Rynek

11.00 – 14.00 – Warsztaty edukacyjno-artystyczne dla dzieci i młodzieży – prezentacja dokonań

15.00 – 16.30 – Rekord świata w ilości osób poddawanych jednoczesnej stylizacji fryzur

21.15 – 21.30 – Kino pod gwiazdami: film z I i II SOHF

21.30 – 23.00 – Kino pod gwiazdami: „Hair”

Pl. Wojewódzki – scena główna

16.30 – 17.15 – Wykonanie wspólnego zdjęcia –SOHF 2011

17.30 – 18.15 – Pokaz Krakowskich Szkół Artystycznych

18.30 – 19.15 – Koncert zespołu DASH

19.30 – 20.15 – Pokaz fryzjerski Roberta Grzempowskiego „Herbaciane Róże”

20.15 – 20.45 – Pokaz fryzjerski Hair Concept

20.45 – 21.00 – Projekcja filmu o Mistrzu Antoine/ z I i II edycji SOHF

21.30 – 22.30 – Koncert  zespołu Genesis Klassik Ray Wilson & Band

Avatar photo

Napisane przez SOHF

Rozstrzygnięcie konkursu „Kolorowe Boiska.. czyli Szkolna Pierwsza Liga”

Radca prawny on-line, czyli jak bezpiecznie korzystać z usług prawników przez Internet