w

Ile zarabiają polscy specjaliści i menedżerowie?

Antal International publikuje wyniki badania przeprowadzonego na podstawie procesów rekrutacyjnych zrealizowanych pomiędzy grudniem 2010 r. a majem 2011 r. Wzmożona aktywność pracodawców, jeśli chodzi o zatrudnianie nowych pracowników sugerować może, że w przypadku większości specjalizacji obserwujemy rynek kandydata. Mimo że wskaźnik bezrobocia wynosi 12,6% (GUS, stopa bezrobocia w kwietniu 2011 r.) i wciąż jest stosunkowo wysoki, specjaliści i menedżerowie na brak pracy nie mogą narzekać.

Specjaliści i menedżerowie na wagę złota

Liczba procesów rekrutacyjnych prowadzonych przez wszystkie zespoły Antal International pozwala uważać, że pracodawcy wszystkich sektorów aktywnie poszukują nowych pracowników. Wzmożone zapotrzebowanie na specjalistów dostrzegane jest przede wszystkim w przypadku branż: IT, finanse czy motoryzacja. Rynek zabiega coraz mocniej o doświadczonych inżynierów – o ich umiejętności rywalizują nie tylko polscy pracodawcy, ale także firmy niemieckie. Wysoko wykwalifikowanych specjalistów jest coraz mniej na rynku w stosunku do zapotrzebowania, dlatego tych najlepszych pracodawcy kuszą coraz wyższymi zarobkami.

IT i Telekomunikacja

Zgodnie z wynikami badania Antal International najwyższe zarobki osiągają pracownicy w IT i Telekomunikacji, zarówno zajmujący stanowiska techniczne jak i sprzedażowe. Stawki w tej branży wynoszą średnio około 12 000 PLN brutto miesięcznie. Przykładowo, Java Developer zarabia 11 000 PLN brutto miesięcznie, ale już Business Development Manager w dużej, warszawskiej firmie IT otrzymuje wynagrodzenie miesięczne w wysokości 39 000 PLN brutto. Dodatkowym atutem zwiększającym zarobki na stanowiskach technicznych jest posiadanie specjalistycznych certyfikatów , na przykład dotyczących zarządzania projektami (PMI, PRINCE2) czy produktowych IBM-u, Microsoftu czy Cisco. „Wysoko wyspecjalizowani pracownicy w działach IT niejednokrotnie posiadają unikalną wiedzę i kompetencje – takich specjalistów jest na rynku zaledwie kilkunastu” –  komentuje Artur Skiba, dyrektor zarządzający  Antal International i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

Inżynierowie poszukiwani

Inżynierowie są jednymi z najbardziej pożądanych przez polskie firmy pracowników. Konkurencję pogłębiają coraz intensywniejsze działania niemieckich pracodawców, mające na celu skłonienie specjalistów do wyjazdu. Przekłada się to na rosnące zarobki w tej branży. Średnia pensja miesięczna brutto inżyniera wynosi 7000-8000 PLN brutto. W Łodzi Quality Manager zarabia 10 000-15 000 PLN brutto mięsiecznie. W mniejszych miejscowościach na tym samym stanowisku zwykle można zarobić więcej – od około 12 000 PLN brutto miesięcznie. „Często wyższą stawką pracodawca rekompensuje specjalistom przeprowadzkę i podjęcie zatrudnienia w niewielkim mieście. Zdarza się tak najczęściej w przypadku firm produkcyjnych, które często ulokowane są z dala od największych aglomeracji” – wyjaśnia Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International.W projektach prowadzonych przez konsultantów Antal International najwyższe wynagrodzenia inżynierów na stanowiskach takich jak Supply Engineer, Quality Engineer czy Process Engineer z wąską specjalizacją sięgały 10 000 PLN brutto miesięcznie.

Sprzedaż i marketing

Specjaliści i menedżerowie zajmujący się sprzedażą i marketingiem są trzecią pod względem wysokości wynagrodzeń grupą zawodową – średnia ich zarobków wynosi ponad 10 000 PLN brutto miesięcznie. Pensja osoby na stanowisku Regional Sales Manager w województwie dolnośląskim w sektorze FMCG wynosi 5500 PLN brutto miesięcznie; w Warszawie w tej samej branży – to ok. 6000-8000 PLN brutto miesięcznie. Sales Managerw branży logistycznej w Warszawie zarobi ponad 8000 PLN brutto miesięcznie, a na stanowisku Senior Sales Managera w FMCG wynagrodzenie wynosi 12 000 PLN brutto miesięcznie. „Tak znaczące różnice wynikają m.in. z różnego zakresu obowiązków na stanowiskach menedżerskich oraz wielkości i zasięgu działania samej firmy. Czasami menedżer jest odpowiedzialny za wąski zakres działalności firmy i pracę niewielkiego zespołu – 2-3 osób. W innej firmie stanowisko o takiej samej nazwie będzie obejmowało koordynowanie pracy nawet kilkudziesięciu osób na terenie całego kraju”– tłumaczy Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia. Najwyższe wynagrodzenia odnotowuje się w przypadku osób na takich stanowiskach jak Product Marketing Manager czy Business Development Manager w branży farmaceutycznej – wysokość zarobków w obu przypadkach osiąga 17 000 PLN brutto miesięcznie. W badaniu Antal International najwyższe zarobki odnotowano na stanowisku Sales Managing Directora pracującego w jednym z miast średniej wielkości – 30 000 PLN brutto miesięcznie.

„Rośnie świadomość wśród pracodawców, że niejednokrotnie działanie skutecznego menedżera przekłada się na efektywność całej organizacji. Dlatego coraz częściej wynagrodzenia dla menedżerów nie tylko mogących się pochwalić wynikami, ale także stylem zarządzania dopasowanym do kultury organizacyjnej firmy i odnajdujących się w zespole, są bardzo wysokie i stale rosną. Dobry menedżer jest kluczowy dla sukcesu firmy” – podkreśla Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

Porównując wynagrodzenia zarówno specjalistów, jak i menedżerów ze średnią krajową, możemy mówić o stosunkowo wysokich wynagrodzeniach, w szczególności pracowników charakteryzujących się unikalnymi i istotnymi dla rozwoju organizacji kwalifikacjami.

O badaniu

Badanie Antal International opisuje wynagrodzenia specjalistów i menedżerów. Badanie zostało przygotowane na podstawie ponad 200 procesów rekrutacyjnych przeprowadzonych przez firmę w okresie grudzień 2010 – maj 2011 r.

O Antal International  w Polsce

Polski oddział rozpoczął działalność w 1996 roku. Obecnie biuro w Warszawie liczy kilkudziesięciu konsultantów, co czyni spółkę zdecydowanym liderem na polskim rynku rekrutacyjnym. Antal International jako jeden z pierwszych wśród firm rekrutacyjnych wprowadził podział zespołów według matrycy macierzowej tzw. Matrix Portfolio. Dzięki niej konsultanci specjalizują się w wąskich branżach i sektorach, co czyni ich ekspertami w swoich dziedzinach. To pozwala na lepsze zrozumienie branży i co za tym idzie wymagań kandydatów i potrzeb klientów. Więcej informacji na www.antal.pl.

Avatar photo

Napisane przez Dagmara Bałusz

Sportowy raj w Koronie!

Studia podyplomowe w zakresie systemów klasy ERP