w

Znów kupujemy mieszkania w Warszawie

Analitycy firmy Reas obliczyli, że w pierwszym kwartale bieżącego roku warszawscy deweloperzy znaleźli klientów na nieco więcej niż 3,3 tys. mieszkań. Jeśli ten poziom sprzedaży utrzymałby się obserwowalibyśmy powrót do przeciętnego zbytu w długoterminowym, dziesięcioletnim ujęciu, kiedy średnio rocznie sprzedawało się w Warszawie ponad 13 tys. lokali.
 
Dla porównania, w 2010 roku w stolicy sprzedało się około 10,6 tys. nowych lokali. To znacznie mniej niż w czasie boomu na rynku, ale więcej niż w 2009 roku, kiedy deweloperzy podpisali umowy na 6,9 tys. mieszkań (obliczenia firmy redNet).

Jest w czym wybierać

Warszawska oferta rynku pierwotnego obejmuje teraz 16,6 tys. mieszkań. Z zestawień firmy doradczej Reas wynika, że na koniec 2010 r. nowych mieszkań było w sprzedaży ok. 16 tys., a w trzecim kwartale ubiegłego roku tylko 15 tys. Jeśli zaś chodzi o gotowe mieszkania, to na koniec marca tego roku było ich w sprzedaży na stołecznym rynku ok. 4,3 tys.

Ponieważ sytuacja rynkowa temu sprzyja, deweloperzy rozpoczynają wiele nowych projektów i rozbudowują swoje inwestycje. – Zaczynamy realizację kolejnej fazy osiedla Alpha w Ursusie. W nowych budynkach oferujemy mieszkania w systemie finansowania 10/90. Dysponujemy także gotowymi mieszkaniami, oddanymi już do użytku, na które mamy obecnie promocyjne ceny – mówi Teresa Witkowska, dyrektor Sprzedaży w RED Real Estate Development.    

Z mieszkań planowanych do oddania w tym roku w Warszawie ponad 57 proc. to lokale, które zostały już sprzedane (9 proc. więcej niż w poprzednim kwartale), a 42 proc. to mieszkania znajdujące się nadal w ofercie.

Zoptymalizowane ceny

Na rynku nowych mieszkań przeważają lokale w cenie 6-9 tys. zł za m kw. Dokładnie w takim przedziale cenowym mieszkań w Warszawie szukają najczęściej potencjalni nabywcy. Deweloperzy z precyzyjnym wyczuciem rynku wprowadzają właśnie tak wycenione projekty.  
Przeciętna cena mieszkań wprowadzanych na warszawski rynek w pierwszym kwartale br. wyniosła ponad 7,3 tys. zł za metr kwadratowy i jest niezmienna od pół roku, ale nieco niższa niż rok temu. Można zatem wysnuć wniosek, że ceny nowych mieszkań w Warszawie ustabilizowały się. Na przestrzeni ostatniego roku ceny nowych mieszkań wzrosły o 1 proc.

Więcej projektów

Na rynku w szybkim tempie przybywa mieszkań. W I kw. 2011 roku deweloperzy rozpoczęli w kraju budowę 14,5 tys. mieszkań w budynkach wielorodzinnych, co stanowi ponad 10 procentowy wzrost w porównaniu z I kwartałem 2010 roku.  
Po raz pierwszy od połowy 2008 roku dobre wieści płyną też z rynku, jeśli chodzi o liczbę wydanych zezwoleń na budowę. W I kw. tego roku odnotowany został wzrost ich ogólnej liczby do 37 263 pozwoleń tj. o 5,2 proc. więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Dobre wyniki są przede wszystkim udziałem deweloperów, którzy uzyskali 16 886 pozwolenia na budowę mieszkań w budynkach wielorodzinnych.

o RED Real Estate Development

RED Real Estate Development Sp. z o.o. to międzynarodowa firma prowadząca działalność deweloperską. W Polsce jest obecna od 2006 roku. Tworzy oparte na wizjach i bazujące na badaniach, nowoczesne rozwiązania w zakresie budownictwa. Zarządza całościowym procesem inwestycyjnym od momentu pozyskania optymalnej lokalizacji, poprzez realizację inwestycji do jej sprzedaży.   
Firmą zarządza grupa ludzi, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie zdobyte podczas realizacji różnorodnych projektów budowlanych w wielu krajach.  Specjalizują się zarówno w projektach komercyjnych na szeroką skalę, budowie hoteli jak i budownictwie mieszkaniowym.        

Do najciekawszych przedsięwzięć zrealizowanych przez RED Real Estate Development Sp. z o.o. należy budowa Hotelu W na Times Square w NY i luksusowego Hotelu InterContinental w Porcie Bostońskim oraz przebudowa budynku Giełdy Ubezpieczeniowej w NY i biurowca o powierzchni 140 tys. m2 w centrum Chicago. Udziałowcy firmy przeprowadzają także inwestycje mieszkaniowe, które cechuje wysoka jakość i funkcjonalność. Realizują m. in. największe inwestycje w zakresie budownictwa mieszkaniowego w Antwerpii i jej rejonie.
RED Real Estate Development Sp. z o.o. inspirując się najlepszymi wzorami realizuje światowej klasy kompleksowe projekty inwestycyjne. Celem firmy jest podwyższanie i umacnianie osiągniętej dotychczas pozycji wśród firm deweloperskich na rynku polskim.  

Firma jest członkiem Polskiego Związku Firm Deweloperskich  i stosuje zasady Kodeksu Dobrych Praktyk w relacjach Klient-Developer. Oferuje opiekę i fachowe doradztwo indywidualne na każdym etapie realizacji inwestycji.

Dodatkowe informacje:
PRESTIGE PUBLIC RELATIONS
[email protected]   
tel. 022 620 28 29
www.prestigepr.pl 

Avatar photo

Napisane przez PrestigePR

Bieg dla metropolii

Marsz Rotmistrza Pileckiego