w

Wyszehradzka Fuzja Brzmień

Stowarzyszenie Willa Decjusza zaprasza w piątek, 8 lipca, o godz. 18:30 do Klubu Muzycznego Forty Kleparz na koncert plenerowy pt. Wyszehradzka Fuzja Brzmień. Wystąpią:  Voo Voo i Ukrainni (PL-UA), Fókatelep (H) i Szidi Tobias (CZ-SK).

Koncert odbędzie się w ramach jubileuszowej, 10. edycji Letniej Szkoły Wyszehradzkiej. Wstęp na koncert wymaga okazania bezpłatnych wejściówek, dostępnych od 21 czerwca w Willi Decjusza oraz w Punkcie Informacji Miejskiej przy ul. św. Jana 2.

Wyszehradzka Fuzja Brzmień

Muzyka tworzona przez zaproszonych do udziału w koncercie artystów z Europy Środkowej i Wschodniej stanowi swoisty tygiel wpływów i inspiracji wyrażanych w unikatowych i osobnych dla wszystkich muzyków wydaniach. To nie tylko przekraczanie granic własnej kultury, ale także łączenie często skrajnie różnych gatunków muzycznych dla nowych zaskakujących jakości. Ostatecznie jednak wszystkie te propozycje, pełne motywów cygańskich, słowiańskich, bałkańskich, latynoskich, afrykańskich, indiańskich czy jakichkolwiek innych, mają wspólny mianownik: folk  – w najświeższym i najpełniejszym, bo wieloetnicznym tego słowa znaczeniu.

Voo Voo i Ukrainni

Już od ponad dwudziestu pięciu lat Voo Voo wzbogaca polską scenę muzyczną wnosząc do niej nutę folkloru i multikulturowego brzmienia. Wkład ten był wielokrotnie doceniany zarówno przez koneserów i krytyków muzycznych, jak i zwykłych odbiorców w całej Polsce, co między innymi znalazło wyraz w przyznaniu założycielowi grupy – Wojciechowi Waglewskiemu – Paszportu „Polityki” za „łączenie muzyki różnych kultur".  W swojej długiej i owocnej karierze zespół współpracował z wieloma artystami pochodzącymi m. in. z Bułgarii, Senegalu, Kuby, Rosji czy Mongolii. Jednak w twórczości grupy ważna jest również tak zwana „bliska zagranica”, czego dowodem jest niedawna współpraca z ukraińskim zespołem Haydamaky. Jej kontynuacją  jest obecnie realizowany projekt zespołu – Voo Voo i Ukrainni.

Muzyka tej polsko –ukraińskiej formacji jest fuzją melodyjnego polskiego rocka i tradycyjnych ukraińskich pieśni obrzędowych, co potęguje jej niesamowity „słowiański” wymiar. Podczas koncertu, na scenie, obok grupy Wojciecha Waglewskiego, będzie można zobaczyć i usłyszeć dwie wybitne śpiewaczki z ukraińskiego zespołu Drewno – Annę Ochrimczuk i Tatianę Sopiłka oraz ukraińskiego trębacza Jeka Didic. Więcej: www.voovoo.pl

Fókatelep

Fókatelep to projekt stworzony w 2007 r. przez muzyków dwóch czołowych węgierskich zespołów psychodelicznych -Korai Öröm i Colorstar oraz charyzmatyczną wokalistkę Annamárię Oláh. Zespól ma już na swoim koncie dwie gorąco przyjęte płyty – Fókatelep (2009) i Fokadelic (2011), które stanowią rodzaj muzycznej wędrówki po folklorystycznym świecie, w którym zderzają się motywy węgierskie, bułgarskie, cygańskie, latynoskie czy nawet afrykańskie. Dopełnieniem tej iście transcendentalnej muzyki są węgierskie teksty pełne hiszpańskich i bułgarskich wpływów.

Jednak koncerty zespołu Fókatelep to nie tylko wydarzenie muzyczne, ale także wizualne. Annamária Oláh przyciąga uwagę zarówno swoim elektryzującym głosem jak i ekstatycznym tańcem, w którym w pewien sposób uczestniczy cała formacja. 

Zespół wypracował także charakterystyczne brzmienie zwane „fóka sound”, będące spójnym i harmonijnym połączeniem wielu skrajnie różnych gatunków muzycznych takich jak folk, metal czy elektronika. Ta niespotykana mieszanka, zaprezentowana szerszej publiczności  podczas europejskiego tournee w 2009 r. podbiła serca słuchaczy w Niemczech, Danii i Szwecji. Więcej: www.fokatelep.hu

W Krakowie grupa zagra kilkanaście swoich utworów, w tym m. in. inspirowany indiańskim raga-rockiemi grany z bułgarskimi instrumentami folkowymi utwór Yallah Yallah.

Szidi Tobias

Szidi Tobias, okrzyknięta słowacką Tanitą Tikaram,  to aktorka i wokalistka, która ma na swoim koncie cztery wyśmienicie przyjęte płyty. Współpracując ze słowackimi i czeskimi muzykami i poetami, tworzy delikatną i kameralną muzykę kobiecą, która przywodzi kojące skojarzenia z  gorącą herbatą czy ciepłym swetrem w wietrzny jesienny dzień. Jej charakterystyczny magnetyzujący głos znakomicie brzmi w towarzystwie akordeonu, wiolonczeli czy fletu. Choć Szidi nie jest autorką tekstów, to utwory przez nią śpiewane brzmią bardzo autentycznie i mają charakter intymnych przemyśleń oraz prywatnych doświadczeń.  Na płytach Szidi Tobias odnaleźć można nie tylko wpływy słowackie czy czeskie, ale również węgierskie.

Sama artystka, jak i część towarzyszących jej muzyków wywodzi się z południowo-wschodniej części Słowacji i ma korzenie węgierskie, co bezpośrednio wpływa na ich twórczość, nadając jej momentami mocno melancholijny charakter. Choć muzyka tworzona przez artystów jest bardzo kameralna, zdobyła rzeszę wiernych fanów w Czechach i na Słowacji, czego dowodem jest sukces trzeciej płyty Pod obojím która zdobyła  status Złotej Płyty. Szidi Tobias udziela się także w innych projektach muzycznych, współpracowała między innymi ze znanym czeskim duetem Hapka-Horáček. Więcej: www.sziditobias.cz

Koordynacja projektu:

Anna Kowalska, Jadwiga Figiel-Stoch

Organizator:

Stowarzyszenie Willa Decjusza – www.villa.org.pl

Partnerzy:

Fundacja Cracovia Expres – Centrum Węgierskie w Krakowie; Stowarzyszenie Spraw Międzynarodowych, Praga; Centrum Badań Etniczności i Kultury CVEK, Bratysława; Instytut Euroregio Ukraine

Sponsor strategiczny:

Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki

Sponsorzy:

BP Europe SE, Siemens Sp. z o.o., Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice Sp. z o.o.

Partnerzy Medialni:

Dziennik Polski, Miesięcznik Znak, The Warsaw Voice, Res Publica Nowa, Nasze Słowo, Manko,  Radio Kraków, Polskie Radio dla Zagranicy, Radiofonia FM, TVP Kraków, Cafebabel.com, Portal Spraw Zagranicznych, Scena Myśli, Edukacyjny Kraków, Twoja Europa, Panorama Kultur

Avatar photo

Napisane przez Dziwisz Natasza

Trofeum Rzetelności przyznane w Warszawie

Śląsk na Targach Książki w… Krakowie!