w

Wystawa „Świat w 3D” w Bydgoszczy

4 czerwca 2011 r. w Domu Mody Drukarnia przy ul. Jagiellońskiej 1 zagości wystawa Świat w 3D – pierwsza trójwymiarowa wystawa fotograficzna przygotowana przez redakcję National Geographic Polska i jednocześnie największe tego typu wydarzenie w Polsce. Z okazji inauguracji wystawy w Bydgoszczy, o godz. 14.00 odbędzie się spotkanie autorskie z Wojciechem Franusem – fotografem, autorem prezentowanych zdjęć, szefem działu graficznego miesięcznika National Geographic Polska. Pomysłodawca wystawy podzieli się swoimi wrażeniami związanymi z realizacją projektu, fotografią 3D, a także odpowie na pytania zwiedzających. 

Wystawa Świat w 3D będzie prezentowana w Domu Mody Drukarnia w Bydgoszczy od 4 do 19 czerwca. Składa się ona z około 30 trójwymiarowych fotografii, które powstawały w ciągu ostatnich dwóch lat i zostały wybrane z blisko 20 tysięcy klatek. Zdjęcia przedstawiają życie człowieka oraz jego otoczenie na czterech kontynentach: w Afryce, Azji, Europie i Ameryce Środkowej. Tak o wystawie opowiada Wojciech Franus:

1. Skąd wziął się pomysł na wystawę zdjęć trójwymiarowych?

Zaczęło się od filmowców, którzy pierwsi wykorzystali możliwości techniki do swoich produkcji. Fotografia jest matką filmu, więc skoro można pokazywać filmy w 3D, to dlaczego fotografia miałaby być pozbawiona tej możliwości.

2. Sama idea obrazu trójwymiarowego nie jest jednak nowością?

Próby wprowadzenia 3D do codziennego obiegu medialnego odbywały się mniej więcej co 10 lat. Niestety, aby móc w pełni docenić walory 3D, potrzebne są wysokiej jakości zdjęcia oraz najwyższej klasy druk i odpowiednie warunki prezentacji. Inaczej 3D nadal byłoby zamknięte w fotoplastikonie. A tak, dzięki nowoczesnej technologii i odpowiednim obiektom wystawienniczym, możemy pokazać zdjęcia w dziewięciu miastach.

3. Jak wyglądały prace nad wystawą?

Była to najbardziej pracochłonna wystawa, którą miałem okazję tworzyć. Prace nad nią trwały blisko 2 lata. Objęły wykonanie zdjęć przy pomocy specjalnie do tego skonstruowanego stelażu, na którym umieściłem dwa aparaty. Dzięki temu aparaty zostały zsynchronizowane tak, aby rejestrować obraz odpowiednio dla lewego i prawego oka. Prace dopełniło przygotowanie materiału w technice 3D i wybór ostatecznej trzydziestki, którą pokażemy na wystawie.

Wystawa Świat w 3D to projekt skierowany do dzieci, młodzieży i dorosłych. Dla każdej z tych grup wiekowych trójwymiarowe obrazy stanowią atrakcję samą w sobie. Dodatkowo wystawie towarzyszyć będą warsztaty organizowane w specjalnej „Strefie Dziecka” przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Ich program został przygotowany tak, aby rozbudzić w najmłodszych ciekawość świata. „Do udziału w warsztatach zapraszamy przede wszystkim grupy zorganizowane z bydgoskich przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów” – mówi Marcin Żelazny, Dyrektor Domu Mody Drukarnia. „Warsztatyumożliwią dzieciom i młodzieży w wieku od 3 do 16 lat obejrzenie trójwymiarowych zdjęć i poznanie ciekawostek dotyczących krajów, w których zostały one zrobione. Złożone z zabaw i gier edukacyjnych zajęcia dostosowane zostały do potrzeb różnych grup wiekowych i prowadzone będą przez profesjonalnych animatorów”– dodaje Marcin Żelazny.Zapisy na Warsztaty odbywają się telefonicznie pod numerem 0 665 598 699 oraz/lub mailowo: [email protected].Akcja ma charakter edukacyjny i jest bezpłatna.

Zdjęcia na wystawie Świat w 3D są prezentowane w postaci plansz anaglifowych o wymiarach 130 na 100 cm. Do wykonania zdjęć użyte zostały dwa aparaty EOS 5D Mark II firmy Canon, zaś druk wykonany został na drukarce Epson Stylus Pro 9900.

Wystawa Świat w 3D była już prezentowana w Jankach pod Warszawą. Po Bydgoszczy będzie można ją obejrzeć także w Krakowie, Zabrzu, Wrocławiu, Katowicach, Łodzi, Gdańsku i Sosnowcu.

Więcej informacji na temat wystawy oraz zajęć dla dzieci i młodzieży, jak również przykładowe zdjęcia można znaleźć na stronie internetowej akcji: www.wystawa3d.national-geographic.pl. Zapraszamy również na stronę Domu Mody Drukarnia: www.drukarniadommody.pl.

Partnerami wystawy są firmy: Canon, Epson, LG – Partner technologiczny, Trefl, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Sky Club. Organizatorem wydarzenia jest agencja Qra Production.

Avatar photo

Napisane przez Effective PR

Firma DCB uczestnikiem III Forum Technologii Banków Spółdzielczych

Zakup działki rekreacyjnej sposobem na wakacje