w

Unijne plany redukcji emisji CO2 a budowa domu

Węgiel spalany w kotłach elektrowni wytwarza dwutlenek węgla, a za prawa do jego emisji trzeba słono płacić. W 2008 r. państwa Unii postawiły sobie trzy cele w ramach pakietu energetyczno-klimatycznego: zwiększenie efektywności energetycznej o 20%, zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych o 20%, redukcja emisji gazów cieplarnianych o 20%. Cele te miały być osiągnięte do 2020 r. Obecnie mówi się o redukcji emisji gazów cieplarnianych o 30% w tym samym czasie.

Węgiel używany jest również w wielu procesach produkcyjnych dlatego szacuje się, że polska gospodarka za kilka lat będzie nieopłacalna, ponieważ przy każdym procesie wytwarzającym CO2 trzeba kupować prawa do jego emisji.

Obecnie polskie firmy już przenoszą produkcję poza granice UE. Redukcja emisji CO2 o 20% podniesie również ceny prądu. Wyższe ceny wytworzenia energii elektrownie przerzucą na zakłady energetyczne, a te na odbiorcę końcowego. Polityka klimatyczna i energetyczna UE będzie miała również swoje odzwierciedlenie w procesie budowy domu.

– Już ograniczono energochłonność budynków i wprowadzono obowiązek świadectw energetycznych. Różnica kosztów w budowie domu w technologii tradycyjnej w porównaniu z pasywną będzie stopniowo malała, a zyski związane ze zmniejszeniem kosztów eksploatacji ze względu na drożejące surowce, z pewnością będą rosły. Archeton wychodząc na przeciw potrzebom rynku do swojej oferty wprowadził gotowe projekty domów w kolekcji EKO, które charakteryzują się wysokim stopniem energooszczędności. Ponadto nasza firma realizuje program budowy domów w nowoczesnej, energooszczędnej technologii prefabrykowanego szkieletu drewnianego "Dom na miarę". – informuje Anna Macina z firmy architektonicznej Archeton Sp. z o.o. – Eko, ekologia, energooszczędność – to hasła trendu tzw. zielonego budownictwa. Jest on obecnie jednym z wiodących i znalazł także odzwierciedlenie w pracy projektantów Archetonu.

Projekty domów EKO cechuje zwarta bryła, duże przeszklenia elewacji nasłonecznionych i propozycje stosowania alternatywnych źródeł energii. Zasady energooszczędności i ograniczania strat ciepła mają wyraźny wpływ na formę budynków. Brak balkonów, lukarn w dachu, minimalna wielkość oraz ilość otworów okiennych i drzwiowych od strony północnej – wszystko to zmniejsza powierzchnię ucieczki energii z wnętrza mieszkania, ale też tworzy ascetyczną estetykę projektów domów Eko.

Z kolei technologia prefabrykowanego szkieletu drewnianego jest szeroko stosowana w krajach Europy zachodniej i krajach skandynawskich. Wszystkie moduły: gotowe ściany, stropy, więźba dachowa, powstają w fabryce, w warunkach niezależnych od pogody. Jeśli fundamenty zostaną zbudowane w którymś z ciepłych miesięcy, dom może powstać nawet zimą. Na plac budowy dostarczane są komplety potrzebnych elementów, następnie całość jest montowana na przygotowanej uprzednio płycie fundamentowej. W ciągu zaledwie kilku tygodni powstaje zamknięta bryła budynku wraz z oknami, kominem, dachem i wykończonymi elewacjami. Standardowym wymogiem projektowania gotowych domów jest zapewnienie im minimum stuletniej żywotności. Pod względem solidności wykonania i trwałości drewniane domy prefabrykowane są absolutnie porównywalne z domami realizowanymi w technologii tradycyjnej.

Źródło: www.archeton.pl 

Avatar photo

Napisane przez Alexandrite Group

Unijna dyrektywa o kredycie hipotecznym

120 tysięcy sprzedanych projektów domów – Gala 20-lecia firmy projektowej Archeton