Choroby brudnych rąk to nie tylko siejące grozę w Europie zatrucie pokarmowe wywołane przez bakterię E. coli. To między innymi: wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW A), gronkowiec, salmonella, tasiemiec. Wagę problemu zachowania czystych rąk w profilaktyce docenił UNICEF, ustanawiając 15 października Światowym Dniem Mycia Rąk. Skąd pomysł? Okazuje się, że nie myjemy ich za często, co nie pozostaje bez wpływu zarówno na nas samych i nasze zdrowie, jak i na innych, np. naśladujące nasze nawyki dzieci. Dzień mycia rąk został ustanowiony z inicjatywy UNICEF, według którego 1,5 mln małych dzieci na świecie umiera co roku z powodu biegunki. Można ten odsetek zredukować m.in. poprzez mycie rąk mydłem. Higiena, szczególnie po wyjściu z toalety oraz przed jedzeniem, redukuje o ponad 40 proc. zachorowania na biegunkę i o 25 proc. infekcje oddechowe, a także zachorowania na grypę. Poprzez zakażone ręce przenoszą się między nami bakterie i wirusy. Na nieumytych dłoniach mogą one przetrwać nawet do kilku dni.
Nie lubimy się myć. Według badań UNICEF mydło, mimo że jest dostępne w większości gospodarstw domowych na świecie, używane jest – w zależności od regionu – przez 0- 34 proc. rodzin. Nawyki dotyczące mycia się Polaków stały się w maju 2010 r. tematem numer jeden w portalach internetowych, z inicjatywy kilku firm kosmetycznych przebadano i przepytano Polaków – kto, kiedy i czym się myje. TVN24.pl za 'Newsweekiem' podawał, że według badania TNS OBOP dla marki Rexona 17 proc. kobiet (co piąta z nas) nie korzysta z prysznica codziennie. 14 proc. myje włosy raz w tygodniu lub rzadziej, 24 proc. myje raz dziennie. 3 proc. myje całe ciało raz w tygodniu. Prawie jedna czwarta Polek nie używa środków do higieny intymnej. Dezodorant codziennie stosuje 80 proc. pań., 8 proc. nie stosuje go wcale, a 4 proc. raz w tygodniu. 1 proc. kobiet w ogóle nie używa szczoteczki i pasty do zębów. Jedna trzecia Polek nie depiluje żadnej części swojego ciała. W 'Życiu Warszawy' pisano o innym badaniu – naukowcy z Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” opracowali raport o higienie rąk i otoczeniu Polaków. Zapytali w ankiecie ponad sześćset osób (z czego połowę stanowili mieszkańcy Warszawy) o to, jak często myją ręce. Większość odpowiedziała, że zawsze po wyjściu z toalety. Następnie badacze z CZD pobrali od ankietowanych próbki z rąk i u prawie wszystkich znaleźli ponad 17 rodzajów niebezpiecznych drobnoustrojów, a wśród nich bakterie kałowe, gronkowca złocistego i grzyby.
Czym się myć? Według dr Marii Noszczyk ważny jest skład, a nie forma kosmetyku. Należy wybierać środki jak najmniej pieniące, mogą być kostki, ale też mydła w płynie (np. syndety), które dostaniemy w aptece. Istotne jest też, czym myjemy ręce, bo co z tego, że umyjemy buzię delikatnym kosmetykiem, jeśli za chwilę dotkniemy jej ręką umytą pachnącym i silnie się pieniącym mydłem, co podrażni cerę. Źródła: PAP, TVN24.pl, Newsweek.pl, Wysokie Obcasy.
Zatrucie pokarmowe bakterią E. coli zalicza się do chorób brudnych rąk. Dlatego pamiętaj, że zwykłe mycie rąk może uchronić cię przed zakażeniem. Należy przyswoić pewne nawyki, które w dużej mierze uchronią nas przed ryzykiem zarażenia się bakteriami.
Sprawdź, jak prawidłowo myć ręce chroniąc się przed epidemią zatruć pokarmowych, wywołaną przez bakterię E. coli:
- Często, a przed posiłkami i po wyjściu z toalety ZAWSZE myj ręce. Ale nie tak niedbale, od niechcenia. Prawidłowe mycie rąk powinno trwać minimum ok. 20 sekund. Trudno uzmysłowić sobie ile to ma trwać? Idź do łazienki z kuchennym minutnikiem lub stoperem, odkręć kran i czas start…
- Do mycia używaj najlepiej mydła w płynie z dozownika – zamknięty w szczelnym pojemniku jest wolny od mikrobów.
- Poza domem nie dotykaj mydła w kostce – nie wiesz, kto i kiedy używał go poprzednio oraz jaki bakterie i wirusy miały okazję się na nim osiedlić.
- Wygodnym rozwiązaniem są jednorazowe chusteczki do rąk.
- Gdy czeka cię teraz podróż do Niemiec lub w tropiki nie rozstawaj się z buteleczką antybakteryjnego płynu do rąk – uratuje cię w sytuacji, kiedy umycie ich pod bieżącą, czystą wodą nie będzie możliwe.
- Poza domem poprzestań na osuszeniu rąk papierowym ręcznikiem. To ważne, bowiem gdy ręce są wilgotne łatwiej „przyklejają” się do nich wszelkie chorobotwórcze mikroby.
WARTO WIEDZIEĆ:
- Na dłoni występuje około 150 gatunków bakterii.
- Tylko 17% spośród bakterii występujących na rękach, znajduje się na obu dłoniach.
- Więcej bakterii występuje na dłoniach kobiet. Skóra kobiet jest cieńsza, co sprzyja rozwojowi mikrobów.
- Na dłoniach występują trzy rodzaje drobnoustrojów:
nieszkodliwe – zapewniające właściwe funkcjonowanie skóry (flora stała),
przejściowe – stanowiące zanieczyszczenia i mogące być źródłem infekcji (flora przejściowa) ,
chorobotwórcze – tzw. flora infekcyjna.
Zapraszamy na fanpage TORK In Your Hands:
http://www.facebook.com/pages/TORK-In-Your-Hands/221974827829784?ref=ts
O firmie SCA
SCA jest globalną firmą higieniczną i papierniczą, która rozwija, produkuje i dystrybuuje produkty higieny osobistej, papierowe, opakowania oraz produkty drzewne, z obrotem ponad 11,5 mld euro. Grupa SCA zatrudnia około 52,000 pracowników w 60 krajach na świecie. Portfolio marek higienicznych obejmuje takie globalne marki jak Tena i Tork, a także marki lokalne: Tempo, Zewa, Velvet, Libero, Libresse i Edet. Rozwiązania higieniczne SCA są spotykane w ponad 90 krajach. Więcej informacji o SCA znajdziesz na www.sca.com.
O marce Tork
Marka Tork obejmuje kompletną ofertę produktów i usług związanych z higieną i utrzymaniem czystości w toaletach w miejscach publicznych, służbie zdrowia, segmencie HoReCa i przemysłowych miejscach pracy. Dzięki doświadczeniu i znajomości kwestii higieny, Tork jest docenianym partnerem biznesowym w ponad 90 krajach. Tork jest globalną marką w portfolio firmy SCA. Najnowsze informacje o marce i produktach Tork znajdziesz zawsze na www.tork.pl.