w

Długa Aleja Gwiazd w Toruniu

Wręczenie katarzynek ma zawsze charakter gali, na którą mimo późnej pory licznie przybywają mieszkańcy Torunia. W związku z tym, że w tym roku Toruń honorował najbardziej znaną polską podróżniczkę, uroczystość uświetnił dynamicznymi rytmami zespół z Peru.

– Waszym mosiężnym katarzynkom będziemy przyglądać się często i uważnie, dziękując wam za nieograniczone perspektywy podróży i muzyki, jakie przed nami otwieracie – mówił podczas gali prezydent. – Te katarzynki mają kształt symbolu Torunia, czyli toruńskich pierników wypiekanych przez mecenasa naszej gwiezdnej alei, Fabrykę Cukierniczą "Kopernik". I to w was widzimy: niepowtarzalny smak i najwyższą klasę. Dziękuję za to, że od dziś pozostawicie je na zawsze w Toruniu.

Dzięki Elżbiecie Dzikowskiej mamy w naszym mieście jedyne na świecie Muzeum Podróżników z wspaniałą kolekcją pamiątek z wypraw, które podróżniczka odbyła z pochodzącym z Torunia mężem Tonym Halikiem oraz samotnie. Na każdym spotkaniu, gdziekolwiek jest, zaprasza do Torunia i do muzeum. Globtroterka przyznaje, że czuje się już w naszym mieście jak u siebie.

– Gdy przyjeżdżam do Torunia, tylu ludzi mi się kłania, jakbym była ich koleżanką i krewną – podkreśla laureatka. – Toruń jest mi bardzo bliski. A teraz żartuję, że zostałam honorowym piernikiem Torunia.

Sławek Wierzcholski jest również wielkim orędownikiem naszego miasta i na licznych koncertach zawsze przyznaje się do miejsca swojego pochodzenia i zamieszkania.

– Urodziłem się i mieszkałem przez 18 lat przy ul. Szerokiej 32 – mówił bluesman. – Obecnie jest tam księgarnia. Więc mieszkałem ok.100 metrów od Dworu Artusa i teraz w tym miejscu będzie dowód, że w Toruniu jestem ceniony. To bardzo miłe. Zresztą to nie pierwszy sygnał, że w Toruniu moja działalność wzbudza pozytywne emocje. Cieszę się, że nie dostałem takiego wyróżnienia po śmierci, bo przyjemniej jest osobiście wziąć udział w tej uroczystości.

Elżbieta Dzikowska i Sławek Wierzcholski otrzymali również miniaturki katarzynek, które przypominać im będą o wyróżnieniu.

Laureaci znaleźli także czas, aby przywitać się z mieszkańcami Torunia, którzy serdecznie witali uhonorowanych gości.

Wieczór zakończył energetyczny koncert Sławka Wierzcholskiego i Nocnej Zmiany Bluesa oraz zaproszonych gości.

Avatar photo

Napisane przez Aleksandra Iżycka

Tork zaleca częstsze mycie rąk. Bakteria E. coli – przed zakażeniem chronią czyste ręce!

Ekonowość od firmy Röben