w

Sklep z aplikacjami w systemie Audi MMI

Audi, latem tego roku, do wybranych modeli wyposażonych w modułowy system infotainment trzeciej generacji (MIB 3), zaimplementuje sklep z aplikacjami. Sklep został opracowany przez Audi wspólnie ze spółką-córką Volkswagena firmą CARIAD oraz z ich technologicznym partnerem firmą Harman Ignite. Dzięki temu klienci, bezpośrednio i intuicyjnie, za pomocą łączy internetowych, w które wyposażony jest samochód, poprzez interfejs multimedialny (MMI) zyskają dostęp do popularnych aplikacji różnych firm. Wybrane przez klienta aplikacje mogą zostać bezproblemowo zainstalowane w systemie MMI – bez konieczności ich wcześniejszej instalacji na smartfonie.

Podnosząc nieustannie poziom cyfryzacji pojazdów, Audi, w wybranych modelach, zaimplementuje natywny sklep z aplikacjami. Techniczną podstawą tej innowacji jest rozszerzenie systemu MIB 3 o dodatkowy element: moduł o wielkości pamięci USB z wgranym systemem operacyjnym typu open-source, umożliwiający dostęp do aplikacji firm trzecich w pojeździe.

„Audi jest pierwszą marką Grupy Volkswagen wprowadzającą nowy sklep z aplikacjami firm trzecich. To skalowalne rozwiązanie zostało opracowane przez CARIAD i jest przykładem naszej strategii oferowania wszystkim klientom wysoce atrakcyjnego cyfrowego ekosystemu. Dzięki temu rozwiązaniu, kierowcy Audi będą mogli cieszyć się nie tylko regularnymi aktualizacjami oprogramowania, ale także systemem infotainment, który będzie można spersonalizować w jeszcze wyższym stopniu” – powiedział Oliver Hoffmann, szef ds. technologii w AUDI AG.

Innowacyjny cyfrowy ekosystem

Dzięki nowemu sklepowi, klienci zyskają dostęp do szerokiej gamy aplikacji, które można pobrać bezpośrednio i niezależnie, ze smartfona wprost na MMI. Na początek dostępne będą aplikacje z następujących kategorii: muzyka, video, gry, nawigacja, parkowanie i ładowanie, produktywność, pogoda i wiadomości. Sekcja „muzyka” zawiera  np. aplikacje Amazon Music i Spotify. Sklep będzie się stale rozwijał, a nowe aplikacje będą dodawane przez cały czas. Dostęp do sklepu i możliwość pobierania zapewni osobna ikona w systemie MMI. Aplikacje są bezproblemowo implementowane w MMI i mogą być bezpiecznie używane nawet podczas jazdy. Portfolio aplikacji jest dostosowane do potrzeb i preferencji konkretnych rynków.

Asystent głosowy Amazon Alexa w modelach Audi dostępny jest od 2019 roku. Począwszy od tego lata, klienci będą mieli dostęp do zawsze najnowszej wersji aplikacji Alexa, a także do dodatkowych funkcji, takich jak ulepszony interfejs graficzny i nowy wizualny panel sterowania do zarządzania inteligentnymi urządzeniami domowymi.

Wygodne rozliczanie

Do korzystania z aplikacji innych firm wymagane jest łącze internetowe ustanawiane za pośrednictwem tzw. „embedded SIM”, czyli karty SIM zainstalowanej na stałe w pojeździe. Dla właścicieli Audi w Europie, koszty wynikające z korzystania z sieci są wygodnie rozliczane przez firmę Cubic Telecom, na podstawie ilości pobranych danych. Pierwsze 25 gigabajtów jest bezpłatne. Oczywiście Audi będą nadal dostępne z Android Auto i Apple CarPlay, z opcją „interfejs smartfona”.

Od lata 2023 w różnych modelach Audi

Sklep z aplikacjami już w lipcu tego roku będzie dostępny w wybranych modelach wyposażonych w najnowszy klaster oprogramowania MIB 3. Będą to modele: Audi A4/A5, Q5, A6/A7, A8, Q8 e-tron i Audi e-tron GT. W tych samochodach, sprzedawanych na całym rynku europejskim, a także w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, sklep będzie montowany w systemie fabrycznie. Na kolejne modele funkcjonalność ta zostanie rozszerzona w dalszej części roku 2023. Aplikacje firm trzecich nie będą dostępne w pojazdach z wcześniejszą datą produkcji.

Audi i CARIAD – wspólna droga

By rozwijać złożone systemy cyfrowe takie jak nowy sklep z aplikacjami, i by zapewnić im rynkowy sukces, Audi wykorzystuje wiedzę wypływającą z synergii w ramach Grupy Volkswagen. CARIAD, spółka zajmująca się oprogramowaniem, opracowuje dla wszystkich marek w Grupie pakiet technologii do zautomatyzowanej i połączonej w sieci jazdy, w tym spójną architekturę elektroniczną, platformę oprogramowania i niezawodne połączenie z chmurą motoryzacyjną. CARIAD pracuje również nad systemami wsparcia kierowcy, ustandaryzowaną platformą infotainment i nowym cyfrowym ekosystemem skupionym wokół samochodu.                                                      

Załączniki

Napisane przez Audi

Wiosenna łąka. Kolekcje Grupy Tubądzin urzekają roślinnymi akcentami

Rajd Fafe – gwiazdorska obsada na start sezonu Rajdowych Mistrzostw Europy z udziałem Polaków