w

Robot Kawasaki atrakcją krakowskiego Festiwalu Nauki

W ramach 11. krakowskiego Festiwalu Nauki odbyły się liczne prezentacje, wykłady, spotkania, prelekcje, wystawy i wycieczki. Dodatkowe atrakcje czekały na zainteresowanych w siedzibach poszczególnych uczelni oraz instytucji zaangażowanych w organizację. Podobnie jak w latach poprzednich, swoje prace prezentowali studenci Automatyki i Robotyki Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej.

W obleganym przez zwiedzających namiocie Politechniki dominowały roboty mobilne, wykonane przez studentów. Wśród nich był gąsienicowy robot inspekcyjny R-bot, który zdobył główną nagrodę w III ogólnopolskim konkursie prac dyplomowych "Młodzi Innowacyjni 2011", sześcionożny robot kroczący oraz stanowisko komputerowe do modelowania chodu robotów kroczących. Co ciekawe, można było „zobaczyć” muzykę, dzięki urządzeniu wyświetlającemu zmiany częstotliwości dźwięku za pomocą lasera.

Największą atrakcją okazała się jednak zmodyfikowana gra logiczna – "kółko i krzyżyk" – interaktywna aplikacja z robotem przemysłowym Kawasaki i panelem Astraada z oferty firmy ASTOR. Tylko 3 osoby spośród wielu śmiałków pokonały robota.

Ryszard Trela z Zakładów Zautomatyzowanych Systemów Produkcyjnych Politechniki Krakowskiej, podsumowuje: „Firma ASTOR, wyposażając uczelnie techniczne w najnowocześniejszy sprzęt i wypożyczając aplikacje, pomaga studentom w zdobywaniu praktycznej wiedzy. Wieloletnia współpraca między Politechniką Krakowską a firmą ASTOR zaowocowała licznymi wspólnymi pokazami, m.in. podczas Nocy Naukowców czy na Pikniku Naukowym w Warszawie, zorganizowanym przez Centrum Naukowe Kopernik.”

Avatar photo

Napisane przez OmniPro

Oracle Insurance przedstawia nową wersję rozwiązania Oracle Insurance Revenue Management and Billing

Rod Stewart roztańczył Motoarenę