w

Pomorze Zachodnie przykładem dla wojewódzkich Programów Ochrony Powietrza

Województwo zachodniopomorskie, znane z licznych inicjatyw na rzecz ochrony środowiska, które potwierdzają działania takie jak Szczyt Ekologiczny w Szczecinie czy ustanowienie Roku Ekologicznego w 2021 r., przeprowadziło aktualizację Programu Ochrony Powietrza (POP). Zmiany zostały wprowadzone na podstawie zasygnalizowanych potrzeb mieszkańców Pomorza Zachodniego podczas konsultacji społecznych. Według ekspertów są zgodne z europejskimi normami w zakresie ogrzewania biomasą. 

Zaangażowanie społeczne na imponującym poziomie

Wojewódzkie Programy Ochrony Powietrza podlegają aktualizacji co trzy lata. Urząd Marszałkowski w Szczecinie jako jeden z pierwszych w Polsce wprowadził zmiany pozwalające na ogrzewanie mieszkań i domów za pomocą drewna kawałkowego bez żadnych ograniczeń. Przeprowadzone konsultacje społeczne z udziałem prawników, naukowców, ekologów oraz ekspertów branżowych pokazały jak intensywne jest zaangażowanie społeczne w założenia POP-u. Przedstawione podczas nich postulaty zostały wzięte pod uwagę przez Urząd Marszałkowski. W konsultacjach brała czynnie udział grupa specjalistów Drewno – Pozytywna Energia, która wsparła lokalne władze przy ustaleniu potrzeb mieszkańców województwa zachodniopomorskiego. Poparcie wobec przedstawionych postulatów, które opowiadały się za ogrzewaniem domów drewnem kawałkowym, można było wyrazić przez podpisanie formularzu elektronicznego dostępnego na stronie takdlabiomasy.pl. Zaangażowanie społeczne przy zachodniopomorskich konsultacjach było niezwykle imponujące – do urzędu trafiło kilkaset indywidualnych zgłoszeń popierających ogrzewanie drewnem.

Zniesienie ograniczeń

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie przyjął zgłoszone postulaty i wprowadził istotne zmiany w treści nowego Programu Ochrony Powietrza, które umożliwiają korzystanie z urządzeń grzewczych na biomasę. W szczególności istotne jest wycofanie się z wcześniejszych ograniczeń dotyczących czasowego zakazu palenia w kominkach. W nowym POP zapis dotyczący tej kwestii brzmi następująco:

 „…czasowy zakaz stosowania miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń, niespełniających wymagań Ekoprojektu, z wyjątkiem sytuacji, gdy stanowią one jedyne źródło ogrzewania mieszkania”.

Jest to przełomowy moment w historii wojewódzkich konsultacji Programów Ochrony Powietrza. Wprowadzone zmiany przywracają europejski kierunek ogrzewania, eliminując dyskryminację nowoczesnych kominków oraz umożliwiają mieszkańcom Zachodniego Pomorza korzystanie z najstarszego, najtańszego i najłatwiej dostępnego odnawialnego źródła energii, jakim jest drewno kawałkowe.

Kominki bezpiecznym źródłem ciepła

Zmiany w zachodniopomorskim POP przybierają stanowisko sprzeciwu wobec zakazu używania paliw stałych. Z nowelizacji programu wynika, że zgodne z Ekoprojektem kominki na biomasę, nie stanowią zagrożenia dla środowiska i zdrowia ludzi. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego zaleca instalowanie kominków spełniających wymagania Ekoprojektu, wyznaczając konkretne wskaźniki monitorowania postępu w zakresie zastępowania nieefektywnych źródeł ciepła. Kominki po raz pierwszy znalazły się na liście urządzeń docelowych w transformacji energetycznej.

Aktualizacja POP na Pomorzu Zachodnim jest efektem współpracy władz, ekspertów i aktywnych obywateli. Dowodzi ona, że działanie na rzecz środowiska i bezpieczeństwa energetycznego obywateli jest sprawą priorytetową dla mieszkańców województwa zachodniopomorskiego, a sam Urząd Marszałkowski nie jest zamknięty na postulaty, które poprawiają komfort życia w regionie.

Napisane przez mariaaa

Zdrowa i promienna skóra – terapie wspierające jej regenerację w okresie jesiennym

Gry miejskie i rozrywka w stylu escape room z nagrodą ODYS 2023