Pierwszy Kontakt od tej pory będzie się odbywał co dwa lata, na przemian z dotychczas organizowanym festiwalem międzynarodowym. Podobnie jak starszy brat, także nowe wydarzenie będzie miało charakter konkursu. Ocenie poddani będą debiutujący aktorzy bądź reżyserzy. A ponieważ do rywalizacji staną przedstawienia z lat 2009-2010, będzie to okazja do obserwowania najnowszych polskich zjawisk teatralnych. Z pewnością więc znakiem rozpoznawczym tego festiwalu będzie świeżość i młodość. Należy jednak zwrócić uwagę, że na festiwal zaproszono wiele spektakli, w których aktorzy debiutują u znanych i uznanych reżyserów, a także u boku doświadczonych kolegów. Młodzi reżyserzy współpracują z kolei ze znanymi aktorami, bądź uznanymi teatrami.
10 razy debiut
Do konkursu stanie dziesięć przedstawień teatrów z takich ośrodków jak Warszawa, Kraków, Szczecin, Łódź, Bydgoszcz, Wałbrzych i Radom. Zobaczymy zarówno współczesne sztuki, jak i nowe odczytania tekstów klasycznych.
Podwójnym debiutem będzie spektakl "Przemiana" wg Franza Kafki, przywieziony przez jedną z najbardziej znanych polskich scen – Stary Teatr z Krakowa. Opowieść o metamorfozie, która każe zrewidować dotychczasowe życie bohaterów to debiut reżyserki Magdaleny Miklasz oraz aktorki Julii Sobiesiak. Choć może się to wydać zaskakujące, podwójnym, a nawet potrójnym debiutem jest też spektakl "Koza, albo kim jest Sylwia" stołecznego Och Teatru prowadzonego przez Fundację Krystyny Jandy. Obok Radosława Jamroża w spektaklu debiutują: znana z filmowych dokonań reżyserka Kasia Adamik (córka Agnieszki Holland) oraz popularny aktor szklanego i dużego ekranu Bartłomiej Topa, który po 20 latach pracy w filmie stanął wreszcie na deskach teatru. Spektakl o miłości i nienawiści te skrajne emocje przedstawi za pośrednictwem sporej dawki śmiechu.
Debiutem reżyserskim Macieja Podstawnego będzie przedstawienie "Don Kiszot" przywiezione przez warszawski Teatr Dramatyczny. Tytułowy bohater jest tu bezdomnym z wyboru, który marząc o rzeczywistości, poprzez swoją chorobę ogląda świat. Wyznacznikami spektaklu są prowokacja i eksperyment. W jednej z ról zobaczymy Adama Ferencego. Warto zaobserwować również, co młody reżyser dziś, po niemal 200 latach od powstania tekstu, odczytuje z "Zemsty" Aleksandra Fredry. Spektakl Weroniki Szczawińskiej przygotowany w Teatrze Dramatycznym im. Szaniawskiego w Wałbrzychu polecany jest zarówno tym, którzy Fredrę kochają, jak i jego zagorzałym przeciwnikom.
Aktorskie początki
W pozostałych spektaklach Pierwszego Kontaktu zobaczymy już tylko debiutujących aktorów. Dwa przedstawienia z udziałem adeptów tej sztuki przywiezie do Torunia Teatr im. Jaracza z Łodzi. Talent Tomasza Schuchardta ocenić będziemy mogli w inscenizacji znakomitego opowiadania Jerzego Andrzejewskiego "Bramy raju", którą przygotowała znana w Toruniu z realizacji "Hamleta" Małgorzata Bogajewska. Agnieszka Więdłocha i Krzysztof Wach swoje pierwsze kroki na scenie postawili w spektaklu "Nad" Mariusza Bielińskiego w reżyserii cenionego twórcy teatralnego i operowego Waldemara Zawodzińskiego. To poetycka, niejednolita fabularnie opowieść, w której padają pytania o kondycję człowieka i naturę Boga.
Maciej Litkowski zadebiutował w szczecińskim Teatrze Współczesnym rolą w "Morzu otwartym" młodego autora Jakuba Roszkowskiego. Bohaterowie przedstawienia toczą ze sobą grę, w której stawką jest bycie kochanym. W Teatrze Powszechnym im. Kochanowskiego w Radomiu zadebiutowała Aleksandra Bednarz. Spektakl "2084" autorstwa i w reżyserii Michała Siegoczyńskiego jest nawiązaniem do Orwellowskiego "1984". To kolejna na festiwalu próba przyjrzenia się meandrom miłości.
Do sąsiedniej Bydgoszczy zaprosi widzów dyrektor Teatru Polskiego i reżyser Paweł Łysak. Tam zobaczymy współczesną wersję "Trzech sióstr" Antoniego Czechowa z debiutancką rolą Magdaleny Łaskiej. Z młodzieńczego tekstu Czechowa stworzyła w warszawskim Teatrze Współczesnym swoją "Sztukę bez tytułu" znana i ceniona reżyserka Agnieszka Glińska. W jej przedstawieniu zobaczymy po raz pierwszy na scenie Grzegorza Daukszewicza. Magnesem będzie z pewnością nazwisko Borysa Szyca, którego zobaczymy w jednej z głównych ról.
Poza oceną
Na festiwalu pokazane zostaną również trzy przedstawienia poza konkursem. W plenerze poznański Teatr Biuro Podróży zaprezentuje "Planetę Lem", przedstawienie oparte na tekstach autora "Solaris". Sztukę Hanocha Levina (autora pokazywanych w Toruniu "Pakujemy manatki" i "Zimowych ceremonii") "Szyc" zobaczymy w wykonaniu nowo powstałego w Krakowie Teatru Barakah. To przedstawienie z pogranicza musicalu i modern-opery. Będzie także na Pierwszym Kontakcie okazja do obejrzenia spektaklu dyplomowego studentów krakowskiej PWST. Przedstawienie "Babel 2" na podstawie tekstu Elfride Jelinek wyreżyserowała wysoko ceniona w świecie teatru Maja Kleczewska.
Więcej informacji na stronie www.teatr.torun.pl
Festiwal wspiera finansowo Urząd Miasta Torunia.