w

Odbudowa szkół w Ukrainie – rusza pilotażowy projekt

Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Transformacji Cyfrowej w Ukrainie ogłosiły projekt odbudowy ukraińskich szkół na nieokupowanych terenach kraju. Specjalnie powołany w tym celu zespół zaprojektował rozwiązania architektoniczne, które pozwolą przekształcić placówki oświatowe w obiekty na miarę europejskich standardów. Inicjatywa realizowana jest przy wsparciu firm z sektora publicznego i prywatnego, m.in. Metinvest, DTEK czy Mariupol Reborn.

Jak podaje Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF), od początku wojny w Ukrainie do końca lutego br., w wyniku rosyjskiej agresji zostało zbombardowanych lub ostrzelanych co najmniej 3,8 tys. szkół i placówek edukacyjnych, z czego 368 zostało całkowicie zniszczonych. Te liczby jednoznacznie pokazują skalę zniszczeń i dramat ukraińskiej edukacji, a priorytetem dla kraju jest przystosowanie infrastruktury szkolnej do nowoczesnych standardów, opartych m.in. na bezpieczeństwie, integracji czy efektywności energetycznej.

W celu realizacji tych założeń z ramienia Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Ministerstwa Transformacji Cyfrowej w Ukrainie powstało szczególne przedsięwzięcie odbudowy ukraińskich szkół.. Za opracowanie koncepcji architektonicznej i urbanistycznej odpowiadają ukraiński zespół BIG City LAB wraz z litewską inicjatywą architektoniczną „Rebuild the Wonderful”.

Przestrzenie edukacyjne powinny odzwierciedlać podejście nowoczesnej szkoły, kulturę i wartości, które zamierzamy w niej krzewić. Jeśli deklarujemy, że wolność jest dla nas wartością, to w szkołach musimy tę wolność dać dzieciom. Jeśli cenimy rozwój i samorealizację, musimy stworzyć w szkołach nowoczesne przestrzenie twórcze, w których uczniowie będą mogli wyrazić siebie – powiedział Oksen Lisovyi, minister edukacji i nauki w Ukrainie .

Współcześnie i nowocześnie

Powołany zespół projektowy zidentyfikował pięć najczęściej występujących typów budynków szkolnych w Ukrainie, które stanowią około 35% wszystkich szkół w wyzwolonych regionach kraju. Plan zakłada skalowanie pięciu rozwiązań architektonicznych, aby przekształcić szkoły w całym kraju. Koncepcje nowych placówek opierają się na dostępie pozbawionym wszelkich barier dla nauczycieli i uczniów, bezpiecznych schronach, przestrzeniach społecznych, nowoczesnym designie i efektywności energetycznej. Transformacja architektoniczna placówek edukacyjnych będzie odzwierciedlać wartości Nowej Ukraińskiej Szkoły.

Pilotażowe koncepcje odbudowy są opracowywane z myślą o instytucjach edukacyjnych w obwodzie charkowskim i kijowskim, a także w Zaporożu i Krzywym Rogu, gdzie wiele osób pracuje w firmach Grupy Metinvest. Dla firmy bardzo ważne jest wsparcie w odbudowie infrastruktury społecznej w tych lokalizacjach.

Odbudowa zniszczonych szkół nie może opierać się na projektach sprzed pół wieku. Budynki muszą być obiektami nowoczesnymi, wygodnymi, przyjaznymi dla środowiska i bezpiecznymi, które przyciągną każdego studenta. Mam nadzieję, że rozwój miejskiej infrastruktury szkolnej będzie jednym z naszych znaczących wkładów w poprawę dobrobytu obywateli – powiedziała Tetiana Petruk, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Grupie Metinvest.

Wyższa edukacja – przyszłość przemysłu Ukrainy

Silna potrzeba zapewnienia edukacji na najwyższym poziomie i w komfortowych warunkach dotyczy nie tylko najmłodszych uczniów. Równie ważna jest inwestycja w kształcenie studentów – przyszłych specjalistów rozwijających potencjał Ukrainy.

W czerwcu 2020 r. Grupa Metinvest powołała do życia prywatną uczelnię górniczo-metalową – Metinvest Polytechnic –  która kształci studentów w kierunkach inżynieryjno-technicznych. Uczelnia w procesie edukacji korzysta z nowoczesnych systemów nauki i platform cyfrowych.

W czasie wojny edukacja inżynierska jest niezbędna dla ożywienia gospodarki i przemysłu Ukrainy. Kluczowymi zadaniami stojącymi dziś przed szkolnictwem wyższym jest zwiększanie liczby specjalistów i przygotowanie ich do realnych potrzeb gospodarki. Wyspecjalizowane uczelnie o kierunkach inżynieryjno-technologicznych są szczególnie ważne dla przedsiębiorstw górniczych i metalowych – dodał Oksen Lisovyi, minister edukacji i nauki w Ukrainie .

Jestem przekonany, że absolwenci Metinvest Polytechnic będą motorem odbudowy Ukrainy i ustanowienia potężnego i technologicznego przemysłu. Ukończenie studiów to pierwszy krok w kierunku nowego podejścia do edukacji inżynierskiej, nowej elity technicznej i nowej przyszłości dla kraju – powiedział Jurij Ryżenkov, dyrektor generalny w Grupie Metinvest.

Dotychczas uczelnia wydała dyplomy 143 studentom studiów magisterskich. Studia realizowane są w oparciu o następujące specjalizacje: inteligentne systemy sterowania w górnictwie i produkcji metali, procesy biznesowe i efektywność operacyjna, informatyka i inteligencja cyfrowa, audyt i doradztwo w zakresie bezpieczeństwa pracy, innowacyjne technologie czy systemy ochrony środowiska.

Załączniki

Napisane przez SEC Newgate

„Testerzy porządku, mistrzowie bałaganu” – Esperienza Agency startuje z kampanią dla Vileda Polska

Nowe tachografy w pojazdach używanych Truck Care