w

Muzeum zasłużone dla Torunia

Jubileusz toruńskiego muzeum stał się okazją do zorganizowania właśnie w naszym mieście dorocznego rozdania jednej z najważniejszych nagród muzealnych w Polsce – Wydarzenia Muzealnego Roku "Sybilla 2010". To coroczny konkurs ogłaszany i nadzorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, honorujący placówki muzealne, które w minionym roku zorganizowały najciekawsze wystawy i wydarzenia muzealne, wydały interesujące publikacje i opracowania naukowe, bądź przeprowadziły ważne inwestycje. Statuetki Sybilli powędrowały w tym roku do muzeów: Iwaszkiewiczów w Stawisku, Muzeum Architektury we Wrocławiu, Muzeum Pierwszych Piastów w Lednicy, Muzeum Stutthof w Sztutowie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu, Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli,  Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i krakowskiego Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

Gośćmi uroczystości byli przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, władze miasta i województwa, parlamentarzyści oraz dyrektorzy placówek muzealnych z całej Polski. Piotr Żuchowski, wiceminister kultury i generalny konserwator zabytków, wręczył na ręce dyrektora Marka Rubnikowicza przyznany Muzeum Okręgowemu w Toruniu na jubileusz Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Odznaczenie zostało nadane na wniosek Międzynarodowej Rady Muzeów ICOM.

Z rąk przewodniczącego Rady Miasta Torunia Mariana Frąckiewicza, w obecności Kapituły Honorowych Wyróżnień,  placówka otrzymała Medal "Za Zasługi dla Miasta Torunia" na wstędze. Prezydent Torunia Michał Zaleski przekazał świętującemu muzeum gratulacje i prezent od maista – 37-calowy telewizor LCD do wykorzystania w ekspozycjach muzealnych. Wyróżnił też listami gratulacyjnymi i drobnymi upominkami 10 pracowników muzeum.

Podczas uroczystości wręczono też odznaczenia resortowe. Indywidualnie medal "Gloria Artis" w stopniu złotym otrzymał z rąk ministra prof. Marian Arszyński, wybitny toruński historyk sztuki, współtwórca dokumentacji wpisu Torunia na Listę UNESCO. W stopniu brązowym odznaczenie to otrzymała Barbara Kukowicz-Wirowska z Muzeum Okregowego w Toruniu. Wśród nagrodzonych na muzealnym jubileuszu znalazła się Małgorzata Kapelińska, pracownica Wydziału Kultury Urzędu Miasta Torunia, która otrzymała odznaczenie "Zasłużony dla kultury polskiej".

Uroczystość zwieńczył koncert Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą Tadeusza Wicherka. Jako solista wystąpił Paweł Wakarecy, laureat Konkursu Chopinowskiego w 2010 r.

Avatar photo

Napisane przez Aleksandra Iżycka

Podsumowanie trzeciego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2011

Mistrz w uspokajaniu dentofobika