w , ,

Młodzież dla pokoju

Międzynarodowe obozy "Młodzież dla pokoju" organizowane są od wielu lat. Ich pomysłodawcą były władze samorządowe Getyngi, które chciały, by młodzież z miast partnerskich spotykała się w działaniu, promując ideę pokojowego współistnienia ludzi różnych narodowości. Wakacyjne zloty odbywają się co roku na przemian w każdym z miast – partnerów. Toruń gościł uczestników obozu już trzy razy: w 1996, 2001 oraz 2006 r. W 2011 Toruń będzie po raz kolejny organizatorem spotkania młodych ludzi, w ramach którego zaproponuje realizację projektu "Przyszłość wolontariatu – myśl horyzontalnie, działaj lokalnie!". Głównym jego celem jest zacieśnienie wzajemnej współpracy, wymiana doświadczeń, rozwijanie przyjaźni i budowanie tożsamości opartej na wspólnych wartościach oraz promowanie idei wolontariatu. Współdziałanie angażuje uczestników i instytucje lokalne w tworzenie otwartej na świat i różnorodność kulturalną, demokratycznej Europy. Do Torunia przyjadą młodzi z Getyngi (Niemcy), Wittenbergi (Niemcy), Cheltenham (Wielka Brytania), Novego mesta (Slowenia) i Czadcy (Słowacja).

Program imprezy podzielony zostanie na dwie części. Podczas trzech dni w Toruniu realizowane będą zadania dotykające tematyki wiodącej – roli wolontariatu w krajach UE. W kolejne trzy dni zaplanowane są wycieczki krajoznawcze study tours. Podczas pobytu w Toruniu młodzież przygotuje autoprezentację grup narodowych, weźmie udział w spotkaniu z władzami miasta Torunia w celu poznania istoty samorządu terytorialnego w Polsce oraz działań władzy na szczeblu lokalnym. Spotkanie to odbędzie się w poniedziałek 11 lipca o godz. 13.30 w Dworze Artusa.

Młodzież zwiedzi ponadto toruńską Starówkę wpisaną na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, Dom Kopernika, Centrum Sztuki Współczesnej. Powyższe działania skłonią uczestników do refleksji na temat ich własnego wkładu w rozwój nowoczesnej  i otwartej na różnorodność Europy. Program obejmie także zajęcia (panele dyskusyjne i warsztaty) poświęcone wolontariatowi. Odbędą się: spotkanie z przedstawicielami Polskiej Akcji Humanitarnej – placówce ds. pomocy humanitarnej i rozwojowej, dobroczynnej i charytatywnej oraz spotkanie z Fundacją Światło, która  obrała sobie za misję wszechstronne wspieranie osób chorych i niepełnosprawnych oraz ich rodzin i najbliższych. Uczestnicy poznają więc założenia wolontariatu jako formy samorealizacji, sposobu na wychowanie samego siebie oraz zaangażowania własnych umiejętności i doświadczeń w pomoc chorym i potrzebującym.  Część poznawczo-turystyczna programu to m.in. wyjazd do osady w Biskupinie, zwiedzanie zamku w Malborku oraz zwiedzanie Gdańska i Szkoły Leśnej Barbarka.

Młodymi gośćmi Torunia zaopiekują się licealiści z III LO w Toruniu. Wizytę grupy w naszym mieście zorganizował Wydział Promocji Urzędu Miasta Torunia.

Avatar photo

Napisane przez Aleksandra Iżycka

Kaspersky Lab Polska szkoli online za darmo

Adrian Meronk i Kuba Urbański Mistrzami Polski Juniorów