w

Innowacyjne laboratoria otwarte w rzeszowskiej uczelni

Centrum Edukacji Międzynarodowej powstało w ramach programu operacyjnego „Rozwój Polski Wschodniej”. Nowoczesny budynek o powierzchni 5,5 tys. m kw został otwarty w kampusie uczelni, w Kielnarowej, w gminie Tyczyn k. Rzeszowa.

WSIiZ podpisała umowę z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości na inwestycję o wartości 27 mln zł, z czego 26 mln zł dofinansowała Unia i budżet państwa.

– Ten projekt jest szczególny. Wśród 26 polskich uczelni realizujących podobne projekty, WSIiZ jest jedyną niepubliczną szkołą wyższą. Liczę na długofalowe efekty dla regionu. CEM jest przykładem kreowania bodźców dla przemysłu. Wierzę iż uwolni potencjał Podkarpacia i wesprze rozwój innowacji – podkreślił na otwarciu CEM Michał Ziętara z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

Nowoczesny, inteligentny budynek

W centrum jest 17 laboratoriów wysokich technologii tele-informatycznych,  sala audytoryjna dla 300 osób wyposażona w najnowszy sprzęt, 2 sale konferencyjne, sale ćwiczeniowe i biblioteka multimedialna. Inteligentny budynek posiada specjalne systemy zarządzające ogrzewaniem i oświetleniem. CEM jest w pełni zinformatyzowany, wyposażony w innowacyjny sprzęt, który będzie służyć do kształcenia specjalistów z szeroko rozumianej branży informatycznej. W centrum został zainstalowany system backupu, a także system nagłośnienia sal i tłumaczeń symultanicznych i wideokonferencji i bezprzewodowy Internet. Obiekt jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Laboratoria komputerowe wyposażone są w specjalny sprzęt dla osób niedowidzących, w monitory i drukarki Brajla. Dla osób niedosłyszących uczelnia zainstalowała pętle indukcyjne ułatwiające odbiór przekazu.

Laboratoria najnowszej generacji

Wśród 17 laboratoriów ze specjalistycznym sprzętem najnowszej generacji są m.in.: laboratorium podstaw automatyki i robotyki, laboratorium finansowe, przetwarzania dźwięku i akustyki, a także laboratorium inteligentnych systemów informacyjnych – diagnostyka obrazowa, grafiki komputerowej i sztuki cyfrowej oraz zdalnej diagnostyki medycznej.

– Laboratoria pokażą, jak wykorzystać zaawansowane rozwiązania informatyczne w różnych dziedzinach życia – podkreśla Lucjan Hajder, dyrektor ds. informatyki Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Unikalnym rozwiązaniem, które WSIiZ wprowadziła jako pierwsza uczelnia w Polsce jest  wirtualna jaskinia funkcjonująca w ramach Laboratorium Przetwarzania Obrazu i Rzeczywistości Wirtualnej. W specjalnym pomieszczeniu używa się okularów 3D.

– Użytkownik wchodzi w trójwymiarową rzeczywistość, wygenerowaną przez komputery. Na specjalnych ekranach wyświetlany jest dowolny obraz, np. góry, morze, las albo jakieś pomieszczenie. Użytkownik może chodzić po wirtualnym świecie, słuchać dźwięków. Dzięki specjalnym rękawicom może  dotykać  i przenosić wirtualne przedmioty – wyjaśnia Lucjan Hajder.

Studenci i naukowcy WSIiZ będą tworzyć na zajęciach wirtualne światy dla użytkowników jaskini, którą zainteresowała się Akademia Obrony Narodowej, do symulacji pola walki.

Unikatowe kształcenie finansistów

Laboratorium finansowe symuluje giełdę i warunki pracy maklera. – To jedna z pierwszych takich inicjatyw w Europie Środkowo-Wschodniej. W sali znajdują się 24 terminale, wyposażone w podwójne monitory, jakich używają maklerzy giełdowi. Taki sprzęt umożliwia komfortowe posługiwanie się oprogramowaniem finansowym, w szczególności wykresami cenowymi instrumentów finansowych – tłumaczy dr Andrzej Cwynar, dyrektor Instytutu Badań i Analiz Finansowych WSIiZ.

W laboratorium znajduje się również ściana graficzna (video wall), składająca się z sześciu mniejszych wyświetlaczy pokazujących inne informacje finansowe. Sprzęt dostarczyła firma, która zapewnaiła podobne rozwiązania dla Giełdy Papierów Wartościowych  w Warszawie.

Z kolei do laboratorium automatyki i robotyki WSIiZ zakupiła kilkanaście nowoczesnych robotów: humanoidalnych i przemysłowych, używanych w fabrykach do produkcji. Studenci będą się uczyli programowania takich urządzeń.

Telemedycyna i e-learning

– Laboratorium Technik Nauczania Wspomaganych Nowoczesnymi Technologiami Informatycznymi pokaże m.in. nauczycielom, jak wykorzystywać zdobycze informatyki w dydaktyce, np. poprzez zastosowanie systemów e-learningowych – podkreśla Lucjan Hajder.

W Laboratorium Zdalnej Diagnostyki Medycznej poprzez rozwiązania związane z telemedycyną, czy zdalne monitorowanie stanu pacjenta, można usprawniać działanie szpitali i pracę lekarzy, np. przeprowadzać zdalne operacje. WSIiZ zakupiła sprzęt o wysokiej jakości obrazu i dźwięku, który pozwala bezpośrednio transmitować operację do innego miejsca, gdzie konsultant może podpowiedzieć lekarzom, jak rozwiązać dany problem. Innowacyjny sprzęt do laboratoriów kosztował prawie 10 mln zł.

Dla przyszłych kadr zaawansowanych technologii

– Województwo zyskało innowacyjny ośrodek dydaktyczny umożliwiający łączenie teorii z praktyką, który będzie służyć przede wszystkim studentom z naszego regionu. Stworzyliśmy dla nich miejsce rozwoju zwiększające szansę na zdobycie pracy. Programy nauczania będą odpowiadać bezpośrednio na zapotrzebowanie rynku pracy. Kształcenie będzie dopasowane do potrzeb branży wysokich technologii w województwie podkarpackim, m.in. klastra Doliny Lotniczej oraz firm działających w stowarzyszeniu Informatyka Podkarpacka – podkreśla Urszula Pasieczna, rzecznik prasowy WSIiZ.

W specjalistycznych laboratoriach i pracowniach badania będą prowadzić również firmy współpracujące z uczelnią. Już podczas studiów przedsiębiorstwa będą wybierać studentów na praktyki i staże oraz włączać ich w badania.

– Będziemy przygotowywać kadry nowoczesnej gospodarki w regionie. To ogromna szansa dla młodzieży, by zdobywała kwalifikacje na Podkarpaciu i zasilała rozwijające się tu sektory wysokich technologii – podkreśla Urszula Pasieczna.

Z nowoczesnych urządzeń i technologii będą również korzystać osoby współpracujące z uczelnią przy realizacji projektów naukowo-badawczych, a także pracownicy naukowi WSIiZ.

Nagroda za najlepszy projekt

Budynek, w którym mieści się CEM to okazała bryła zaprojektowana w nowoczesnym stylu przez Urszulę Pomianek. W pracach architektonicznych uczestniczyła też Maria Smołka. Kierownikiem projektu był Konrad Łoboda. Budowa Centrum Edukacji Międzynarodowej WSIiZ w Kielnarowej została uznana za najlepiej zarządzany projekt w Polsce w konkursie Polish Project Excellence Award 2010 (PPEA).

Avatar photo

Napisane przez Pasieczna Urszula

Epson: promocja drukarek pokwitowań, kuponów i kodów paskowych

Toruńska Motoarena w czasie koncertu