w

Człowiek kontra robot – Kawasaki serii R na 15. warszawskim Pikniku Naukowym

Człowiek kontra robot? Instytut Technologii Maszyn
i Automatyzacji Produkcji Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej w ramach współpracy z firmą ASTOR, od lat wspierającą i promującą inicjatywy dydaktyczne, zaprezentował jeden z robotów z oferty ASTORa – Kawasaki RS003N. Zwiedzający mieli możliwość zapoznania się z budową i zasadą jego działania, a za pomocą panelu operatorskiego
i specjalnej aplikacji sterującej mogli zmierzyć się z robotem, grając w grę logiczną „kółko i krzyżyk” oraz w grę ASTOR Connect.

Dariusz Biega, współtwórca aplikacji z firmy ASTOR, opowiada: „Kawasaki RS003N wyposażony w nowy kontroler serii E to najmniejszy przedstawiciel robotów przemysłowych japońskiego producenta. Robot sprzężony z systemem wizyjnym lub zaawansowanymi czujnikami może pracować w środowisku przemysłowym, w aplikacjach takich jak: identyfikacja detali, obsługa maszyn, kontrola jakości, „pick & place” itp. Inne oblicze, ten sam robot wyposażony w czujnik kolorów oraz specjalny chwytak, prezentuje w grze ASTOR Connect. Wygrywał ten, kto ułożył w jednym ciągu – poziomo, pionowo lub na ukos – cztery kule jednego koloru.”

Czy edukacja musi być nudna? Czy naukowcy są nieciekawi i szaleni? Już od 15 lat pomysłodawcy i organizatorzy corocznych warszawskich Pikników Naukowych zadają kłam stereotypom. Ekscytujące doświadczenia, zabawy iluzją, ciekawostki z każdej dziedziny nauki obecnej w codziennym życiu…– to wszystko i wiele więcej można było zobaczyć w Parku Marszałka Edwarda Rydza Śmigłego w Warszawie. Ponad 230 instytucji z całego świata, proponujących interesujące pokazy popularnonaukowe, edukacyjne i artystyczne związane z tematyką Pikniku, przygotowało efektowne pokazy i doświadczenia, które wzbudziły zainteresowanie zwiedzających w każdym wieku.

Wszyscy uczestnicy Pikniku Naukowego mieli okazję przekonać się, jak na naszą codzienność wpływają odkrycia naukowe, zarówno te mające źródło w starożytności, jak i te uzyskane dzięki  najnowocześniejszym technologiom.

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik to największa w Europie impreza plenerowa o tematyce naukowej. Celem projektu jest upowszechnianie wiedzy z różnych dyscyplin naukowych, poprzez ciekawe eksperymenty i doświadczenia.

Avatar photo

Napisane przez OmniPro

Kryzys w Japonii – kalendarium wydarzeń dotyczących bezpieczeństwa IT

Epson i Transformers 3 na Verva Street Racing w Warszawie