w

Czas na ostateczną deklarację maturalną. Jakie kierunki kształcenia wybierają uczniowie?

Choć pierwotną deklarację maturzyści musieli złożyć do 30 września, wciąż jeszcze można zmienić decyzję co do zdawanych na egzaminie przedmiotów. Uczniowie mają czas do 7 lutego. Jakie dziedziny są dziś popularne wśród młodych ludzi? 
Język polski, język obcy i matematyka – to obowiązkowe przedmioty, do których musi podejść każdy abiturient. Z kolei jeśli chodzi o przedmioty dodatkowe, te są zróżnicowane: część osób wybiera poziom rozszerzony spośród tych obowiązkowych, z kolei inni stawiają na dziedziny pokrywające się z profilem kształcenia w szkole ponadpodstawowej. 
Jak podaje CKE, najczęściej wybieranym przedmiotem rozszerzonym był język angielski. W 2022 roku zdecydowało się na niego 192,7 tys. absolwentów – 66,6%. Drugie miejsce pod względem popularności zajęła matematyka (26,8%), a trzecie geografia (22,6%). Z pozostałych wysoko uplasowały się także język polski i biologia. Uczniowie decydują się najczęściej na takie przedmioty, które są uwzględniane w rekrutacjach na wiele kierunków, dzięki czemu mogą wybierać spośród wielu ofert uczelni.
Nie tylko licea

A jak do swojej przyszłości zawodowej podchodzą uczniowie w technikach? O najpopularniejszych kierunkach kształcenia opowiada Dorota Kędzierska z firmy VULCAN – dostarczającej oprogramowanie do zdalnej rekrutacji.

W ubiegłym roku kandydaci do techników, którzy korzystali z naszej platformy, najczęściej wybierali profile: technik żywienia i usług gastronomicznych, technik reklamy, technik usług fryzjerskich, technik weterynarii, technik spedytor oraz technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Uczniowie świadomie myślą o swojej karierze i decydują się na kierunki, które dadzą im dobry start i stosunkowo pewny zawód – tłumaczy.

Połączenie matury z konkretnymi, technicznymi umiejętnościami staje się coraz popularniejsze. Pozwala poszerzyć możliwości zawodowe i już po szkole ponadpodstawowej zacząć zdobywać doświadczenie, a przy tym zarabiać.

Uczniowie stawiają na elektroniczną rekrutację?
Czasy ręcznego wypełniania wniosków, stania w kolejkach i jeżdżenia do szkół odchodzą do lamusa. Kandydaci coraz chętniej wybierają elektroniczny system rekrutacji. W pełni zdalny proces to wygoda i oszczędność czasu. Kto dziś korzysta z tego sposobu?
System wykorzystują rodzice czy opiekunowie prawni kandydatów na wszystkich etapach nauczania – od żłobków po szkoły ponadpodstawowe. Dzięki tak szeroko zakrojonym rozwiązaniom organizacja rekrutacji jest łatwiejsza, a sam proces przyjaźniejszy dla uczestników.
Jak wynika z danych opublikowanych przez VULCAN wyłącznie z ich systemu skorzystało 568 tysięcy dzieci i młodzieży w całym kraju. To o ponad 100 tysięcy więcej niż w ubiegłym roku. Łącznie taką możliwość udostępniło im blisko 6000 jednostek. Największą popularnością program cieszył się wśród kandydatów do szkół ponadpodstawowych, do których 43% wniosków rekrutacyjnych zostało  podpisanych Profilem Zaufanym i złożonych drogą elektroniczną. 
Młodzi chcą być elastyczni

Rynek pracy dynamicznie się zmienia. Możliwe, że z czasem konieczne stanie się ciągłe zdobywanie nowych kwalifikacji i elastyczność w zakresie zmiany zawodu czy nawet branży. Młodzi ludzie wiedzą, że już teraz muszą podejmować decyzje, które umożliwią im późniejszą modyfikację planu na siebie. 

Czas na ostateczną deklarację maturalną. Jakie kierunki kształcenia wybierają uczniowie?

Napisane przez Publicon_PR

Przygotowania do świąt, czyli świąteczne pokusy i zagrożenia dla naszych zwierzaków oraz jaki prezent wybrać dla pupila

Cykl bezpłatnych, otwartych szkoleń PLGBC dotyczących efektywności energetycznej budynków