w

Audi nagrodzone w plebiscycie The Best of Moto 2022

Innowacyjne, rajdowe Audi RS Q e-tron zwyciężyło w kategorii „Napęd alternatywny” przygotowanego przez redakcję portalu Moto.pl plebiscytu The Best of Moto 2022. O zwycięstwie zadecydowały głosy zarówno jurorów konkursu, jak i internautów, użytkowników Moto.pl.

Postęp technologiczny jest mocno zauważalny w świecie motoryzacji. Dotyczy to zwłaszcza alternatywnych źródeł napędu. Nagrodzone w plebiscycie „The Best of Moto 2022”, zbudowane specjalnie z myślą o startach w Rajdzie Dakar i innych pustynnych wyzwaniach, Audi RS Q e-tron potwierdza, że zelektryfikowana mobilność może być sportowa, dynamiczna i fascynująca. Pierwsza generacja tego modelu wystartowała w Rajdzie Dakar 2022, a na kolejną edycję tej imprezy, Rajd Dakar 2023, przygotowano generację drugą – ulepszoną i z bardziej wydajną koncepcją napędu.

„Jest nam niezmiernie miło, że jurorzy konkursu i internauci zdecydowali, że alternatywny napęd Audi RS Q e-tron zasługuje na wyróżnienie. Nasz innowacyjny, znacznie ulepszony prototyp wystartował już w tegorocznym Rajdzie Maroka, a teraz prowadzone są ostatnie przygotowania do startu w Rajdzie Dakar 2023. To już drugi występ tego modelu w tej najsłynniejszej pustynnej rywalizacji rajdowej” – mówi Jadwiga Borowińska PR Manager marki Audi. „Chcemy w ten sposób kontynuować nasze rajdowe tradycje. RS Q e-tron drugiej generacji oznaczono skrótem E2. To nawiązanie do legendarnego Audi Sport quattro, które w latach ’80 XX w. nosiło taką nazwę na potrzeby rajdów Grupy B.”

Elektryczny układ napędowy Audi RS Q e-tron E2 obejmuje przetwornik energii składający się z silnika spalinowego i generatora, a także akumulator wysokiego napięcia oraz dwa silniki elektryczne – jeden na przedniej, drugi na tylnej osi. Samochód napędzany jest zatem wyłącznie elektrycznie, a silnik spalinowy spełnia w nim rolę generatora energii. Zarządzanie energią odgrywa tu kluczową rolę. Elektroniczny system sterowania złożonym elektrycznym układem napędowym sprawdził się już dla tego modelu we wcześniejszych pustynnych imprezach rajdowych takich jak Rajd Maroka, czy Rajd Abu Dhabi.

Tegoroczna edycja nagród The Best of Moto jest piątą z kolei. Marka Audi w poprzednich plebiscytach zdobyła już szereg nagród. Wyróżniono m.in. Audi A8 i Audi S8 w kategorii „samochód luksusowy”,  a model Audi RS e-tron GT oraz system unoszenia boku pojazdu przy zderzeniu – Audi Predictive Active Suspension, stosowany w nowym Audi A8,  w kategorii „innowacja motoryzacyjna roku”.                                                      

Napisane przez Audi

Kultowe maszynki z linii Flex teraz w świątecznych zestawach firmy BIC®

Effie dla Credit Agricole za kampanię konta z kartą z ekotworzywa