Rozszerzanie diety powinno odbywać się powoli, tak by dziecko mogło komfortowo zapoznawać się z nowymi pokarmami. O tym, jakie produkty żywnościowe podawać maluszkowi, mówi Karolina Pityńska-Maga, ekspertka marki Mama i ja – wody źródlanej dedykowanej małym dzieciom i kobietom karmiącym.
Rozszerzanie diety jest naturalnym procesem, sprzyjającym rozwojowi funkcji motorycznych i budowaniu relacji. W pierwszych 2 miesiącach rozszerzania diety duże znaczenie ma częstotliwość podawania nowych posiłków. Warto rozpocząć od 1 lub 2 dań dziennie, zwiększając ich liczbę do 2 – 3 w kolejnych tygodniach. Jeśli maluszkowi dopisuje apetyt, można mu dodatkowo zaserwować zdrową przekąskę, mówi Karolina Pityńska-Maga.
Mięso, ryby i nabiał przy poszerzaniu diety maluszka
Ryby zawierają cenne kwasy DHA i EPA. Dla małych dzieci odpowiednie są gatunki dzikie, takie jak dorsz, halibut, morszczuk, sola. Od makreli królewskiej lepsza jest makrela atlantycka. Należy unikać także hodowlanego łososia oraz ryb konserwowych, mówi Karolina Pityńska-Maga.
Przy wyborze mięsa warto zwrócić uwagę na to, by było ono chude i łatwe do pogryzienia. Odpowiednie dla maluszka będzie mięso drobiowe, np. pierś z indyka lub udko z kurczaka, a także schab i cielęcina. Mięso mielone najlepiej przygotowywać w domu samodzielnie, z chudej szynki, schabu lub drobiu. Dobrym pomysłem jest pieczenie mięsa w naturalnych przyprawach, bez dodatku soli, dodaje ekspertka.
Istotnym elementem w diecie maluszka jest też nabiał: jogurt naturalny, kefir, twaróg czy maślanka. Mleko może być stosowane jako składnik naleśników czy muffinek, jednak nie należy podawać go jako alternatywy dla mleka mamy czy zamiennika mieszanki mlecznej, podkreśla Karolina Pityńska-Maga.
Warzywa, zboża i tłuszcze w menu małego dziecka
Fundamentem zdrowej diety są warzywa, najlepiej lokalne, sezonowe lub mrożone – surowe, pieczone oraz przygotowywane na parze. Ze zbóż można podawać ryż, komosę ryżową, amarantus, płatki owsiane, kasze. Źródłem dobroczynnych tłuszczów są natomiast oleje (lniany i rzepakowy), oliwa oraz awokado. Dobrym pomysłem jest zmielenie na proszek orzechów, pestek dyni i ziaren słonecznika oraz dodawanie ich do posiłków.
Rozszerzanie diety: co podawać do picia?
Podstawowym napojem dziecka, który zarówno gasi pragnienie, jak i nawadnia rozwijający się organizm, jest woda. Optymalnym wyborem jest niegazowana, naturalna woda źródlana ze sprawdzonego źródła, jak np. certyfikowana woda Mama i ja. Już od najmłodszych lat dziecko powinno uczyć się, że podstawowym płynem, towarzyszącym zdrowemu życiu, jest czysta, naturalna woda. Granulowane, gotowe produkty nie są odpowiednie dla dzieci, ponieważ zazwyczaj zawierają w składzie dużą ilość cukru. Należy też unikać podawaniu dziecku do picia herbaty (czarnej, czerwonej, zielonej), soków owocowych i kompotów, podkreśla ekspertka.
Rozszerzanie diety to proces, w którym dziecko stopniowo poznaje nowe smaki i zapachy oraz kształtuje przyszłe nawyki żywieniowe. Dlatego maluszek powinien jeść tyle, ile ma ochotę, traktując posiłki jako urozmaicenie i żywieniową przygodę. W ten sposób stopniowo przyzwyczai się do bogactwa jedzenia i czerpania radości z delektowania się smakami.
————————————————————————————————————————————–
Karolina Pityńska-Maga
Absolwentka studiów magisterskich na kierunku położnictwo na Uniwersytecie Rzeszowskim i certyfikowany doradca laktacyjny. Posiada doświadczenie w pracy na sali porodowej oraz jako położna środowiskowa pomaga świeżo upieczonym rodzicom w opiece nad noworodkiem. W 2017 roku uzyskała tytuł specjalistki w dziedzinie pielęgniarstwa położniczego. Nieustannie poszerza i aktualizuje wiedzę w tematyce położnictwa i innych dziedzin medycznych, które są związane z kobietą i opieką nad noworodkiem. Posiada podyplomowe studia z dietetyki i planowania żywienia. Ukończyła również szkolenia z prowadzenia aktywnego porodu i pozycji wertykalnych, a także zaburzeń uroginekologicznych i rozejścia mięśnia prostego brzucha.
www.upoloznych.pl
Woda źródlana Mama i ja
Mama i ja – to w pełni bezpieczna, niegazowana woda źródlana, wyróżniająca się niskim stopniem mineralizacji i niewielką zawartością sodu. Stanowi optymalne uzupełnienie codziennej diety kobiet w ciąży oraz mam karmiących piersią. Znakomicie nadaje się również do przygotowywania posiłków dla niemowląt i dzieci w każdym wieku.
Strona www: https://wodadladziecka.pl/
Cena:
1,5 L – cena: 1,89 zł
0,5 L – cena: 1,49 zł
0,33 L – cena: ok. 1,35 zł