Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC we współpracy z Politechniką Śląską oraz Green Building Council Iceland bierze udział projekcie CIRCON. Celem jest wzmocnienie wdrażania gospodarki cyrkulacyjnej w sektorze budowlanym. Projekt finansowany jest ze środków Funduszy Norweskich i EOG oraz budżetu państwa.
Fundusze Norweskie i EOG służą współpracy na rzecz ograniczania nierówności ekonomicznych i społecznych w Europie. Nadrzędnym celem Funduszy jest wspólne działanie na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej. Operatorem programu w Polsce jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
W ramach przyznanego grantu z Funduszy Norweskich i EOG, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego rozpoczęło w kwietniu 2022 r. realizację projektu CIRCON: Gospodarka o obiegu zamkniętym w budownictwie: ekoprojektowanie budynków cyrkularnych, we współpracy z Politechniką Śląską w Gliwicach oraz partnerem zagranicznym, Green Building Council Iceland (GBCI).
Założeniem projektu jest stworzenie kompendium wiedzy dotyczącego zasad projektowania budynków w zgodzie z ideą gospodarki o obiegu zamkniętym oraz upowszechnienie tej wiedzy wśród interesariuszy rynku budowlanego.
W ramach realizacji projektu zostaną opracowane wytyczne, jak praktycznie stosować zasady GOZ w budownictwie.
Projekt CIRCON rozpoczął się w kwietniu 2022 r. i potrwa dwa lata.
Projekt CIRCON: Gospodarka o obiegu zamkniętym w budownictwie: ekoprojektowanie budynków cyrkularnych korzysta z dofinansowania o wartości 355 415 euro otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach Funduszy Norweskich i EOG oraz budżetu Państwa. Celem projektu jest wzmocnienie wdrażania gospodarki cyrkulacyjnej w sektorze budowlanym.
Informacja o Funduszach Norweskich i EOG
Fundusze Norweskie i EOG reprezentują wkład Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w tworzenie Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.
Istnieją dwa cele ogólne: ograniczenie nierówności ekonomicznych i społecznych w Europie i wzmocnienie relacji dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami a 15 krajami UE z Europy Środkowej i Południowej i obszaru Morza Bałtyckiego. Trzy Państwa-Darczyńcy ściśle współpracują z UE w ramach Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG). Darczyńcy przekazali 3,3 miliarda euro w ramach kolejnych programów funduszy w latach 1994–2014. Fundusze Norweskie i EOG na lata 2014–2021 wynoszą 2,8 miliarda euro.
Informacja o Polskim Stowarzyszeniu Budownictwa Ekologicznego PLGBC:
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC (Polish Green Building Council) jest organizacją pozarządową, która od 2008 roku realizuje działania dla transformacji budynków, miast i ich otoczenia w takim kierunku, aby sposób ich planowania, projektowania, wznoszenia, użytkowania, modernizowania, rozbierania i przetwarzania był jak najbardziej zrównoważony.
Organizacja wspiera tworzenie zrównoważonych budynków dla wszystkich poprzez:
- powstrzymanie zmian klimatu oraz adaptację do nowych warunków,
- stosowanie zasad gospodarki o obiegu zamkniętym,
- podnoszenie poziomu dobrostanu, jakości życia i zdrowia społeczeństwa,
- zwiększanie bioróżnorodności.
PLGBC stanowi część globalnej społeczności ponad 70 organizacji green building councils skupionych w ramach World Green Building Council.