w , , ,

600 m2 kosmicznych atrakcji już od 9 lipca w Gdańsku!

Wystawa „Planetarium” otwarta będzie w Centrum Handlowym Osowa w Gdańsku od 9 do 29 lipca, 7 dni w tygodniu, od godz. 11.00. do 19.00. Przez 3 tygodnie, całkowicie bezpłatnie, mieszkańcy Gdańska i okolic będą mogli zgłębiać tu wiedzę na temat Wszechświata i Kosmosu. Road-show „Planetarium” to jeden z niewielu projektów w Polsce, który wykorzystuje zaawansowany technologicznie sprzęt, aby poprzez emocje popularyzować naukę. „Postanowiliśmy aktywnie włączyć się w obchody z okazji czterechsetnej rocznicy urodzin Jana Heweliusza, gdańskiego astronoma i badacza Księżyca i udostępnić mieszkańcom naszego miasta wystawę prezentującą dokonania człowieka w kosmosie” – mówi Agnieszka Wojtaszczyk, Dyrektor CH Osowa. „Dzięki współpracy z instytucjami naukowymi z Polski, Europy i Stanów Zjednoczonych wypracowaliśmy model wystawy, która w innowacyjny i atrakcyjny sposób prezentuje merytoryczną wiedzę. To sprawia, że odbiorcy będą mieć okazję nie tylko poszerzyć swoje „kosmiczne horyzonty”, lecz także ciekawie spędzić czas” – dodaje Agnieszka Wojtaszczyk, Dyrektor CH Osowa.

Główną atrakcją „Planetarium” będzie wysoki na 6 metrów namiot sferyczny, gdzie kosmicznych wrażeń dostarczą widzom specjalnie przygotowane filmy prezentowane po raz pierwszy w Polsce. 9 lipca odbędzie się tu gdańska premiera produkcji wyreżyserowanej przez Thomasa Lucasa pt.: „Black Holes: the Other Side of Infinity”. Film w bardzo sugestywny i zapierający dech w piersiach sposób pokazuje animację formowania się wszechświata, narodziny i śmierć gwiazd, zderzenia galaktyk, czy też czarne dziury. Codziennie, z myślą o różnych grupach wiekowych, w „Planetrium” wyświetlane będą cztery produkcje, każda poprzedzona ciekawymi pokazami planetaryjnymi prowadzonymi przez wykwalifikowaną kadrę. Najmłodsi, którzy nie będą mogli wziąć udziału w pokazach filmowych, otrzymają do dyspozycji kosmiczny baby room m.in. z basenem pełnym piłeczek z rysunkiem mapy Ziemi.

W „Planetarium”, na 600 m2powierzchni, w otoczeniu unikalnej scenografii zaprezentowane zostaną informacje na temat historii odkryć Kosmosu, wiedzy obecnej na temat otaczającego nas Wszechświata, jak i możliwych kierunków jego podboju. Strefa „Starożytność” przedstawi ówczesne wierzenia, mity i zaskakująco szeroką wiedzę, jaką już przed wiekami posiadano na temat miejsca Ziemi we Wszechświecie. Dział „Wielkich Odkrywców” zaprezentuje informacje o uczonych, m.in. naszych wielkich rodakach takich jak Mikołaj Kopernik, czy też Jan Heweliusz. „20 lat odkryć teleskopu Hubble’a” to strefa poświęcona budowie i odkryciom dokonanym z użyciem tego urządzenia. Ostatnia strefa – „Przyszłość” poświęcona jest eksploracji przestrzeni kosmicznej.

„Planetarium” to nowatorski projekt road-show przygotowany przez Wytwórnię Rozrywki we współpracy z prestiżowymi partnerami merytorycznymi, jakimi są: Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii, Biblioteka Gdańska, Kopernikański Portal Naukowy, Komitet Obchodów Roku Jana Heweliusza, NASA (Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej Stanów Zjednoczonych), ESA (Europejska Agencja Kosmiczna). „Planetarium” będzie bezpłatnie dostępne dla odwiedzających w Centrum Handlowym Osowa, przy ul. Spacerowej 48.

Właścicielem Centrum Handlowego Osowajest firma Pradera (www.pradera.com). 

Terminarz wystaw:

9 – 29 lipca – Gdańsk, Centrum Handlowe Osowa

5 – 25 sierpnia – Łódź, Centrum Handlowe Tulipan

1 – 21 września – Warszawa – Janki, Centrum Handlowe Janki

28 września – 18 października – Kraków, Centrum Handlowe Krokus

25 października – 14 listopada – Bydgoszcz, Centrum Handlowe Rondo

21 listopada – 12 grudnia – Katowice, Centrum Handlowe 3 Stawy 

Avatar photo

Napisane przez Effective PR

Bory Dolnośląskie na wakacje

Ruszył serwis o instrumentach pochodnych