w , , ,

Zima nie musi być groźna dla napędu do bram

Śnieg, deszcz i minusowe temperatury – takiej pogody możemy spodziewać się podczas zimy. Już dzisiaj warto pomyśleć o przygotowaniu się na nią i zabezpieczyć naszą posesję. Powinniśmy pomyśleć nie tylko o odpowiedniej  ochronie domu, ale także o bramie z napędem, która w zimę może sprawić kłopot. – Jeśli nie zadbamy o siłownik przed zimą i w trakcie niej to możemy doprowadzić do jego uszkodzenia  – ostrzega Sławomir Baran ekspert z firmy FAAC. 

Bardzo często w takich momentach uznajemy, że mamy złej jakości napęd. –  Z doświadczenia wiem, że przyczyną awarii jest zaniedbanie ze strony właściciela siłownika. A można go przygotować na zimowe warunki atmosferyczne – przekonuje Sławomir Baran.

Napęd pracujący na medal

Istnieje kilka żelaznych  zasad, które sprawią, że automatyczne bramy będą pracować bezawaryjnie.

Jeszcze przed zimą należy dokonać przeglądu napędu, który zamontowaliśmy w bramie garażowej i posesyjnej. 

Problemem może okazać się także zalegający śnieg. – Niektórzy traktują bramę skrzydłową jako narzędzie do odśnieżania. Takie czynności mogą doprowadzić do awarii siłownika i bramy – informuje Sławomir Baran.

Dlatego warto za pomocą łopaty usunąć pokrywę śniegową i lodową, która tworzy się wokół napędu – zarówno przy bramach skrzydłowych, jak i przesuwnych. Powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na odśnieżenie prowadnic w bramie przesuwnej. Zaniedbanie tych czynności może sprawić, że bramy będą źle funkcjonowały  – nie domkną się lub będą pracować wolno.  – Warto zadbać również o fotokomórkę. Zasłonięta spowoduje zablokowanie bramy. Dzieje się tak ponieważ fotokomórki podczerwieni zdalnie wykrywają przeszkodę na drodze ruchu bramy – wyjaśnia Sławomir Baran.

Nie zagraża to jednak naszemu bezpieczeństwu, gdyż nowoczesne siłownik FAAC są wyposażone w zabezpieczenie przeciwzgnieceniowe, które zapewnia moduł elektroniczny montowany w centrali sterującej. – Kontroluje on bezpośrednio siłę ciągu napędu. W przypadku awarii spowodowanej na przykład zalegającym śniegiem – mechanizm odblokowujący siłownika umożliwia odblokowanie skrzydeł bramy i obsługę ręczną – wyjaśnia Sławomir Baran.

Zastosowanie się do powyższych zasad z pewnością sprawi, że brama posłuży nam przez długie lata. Wytrzyma nawet przy bardzo niskich temperaturach. Dla przykładu napęd do bram skrzydłowych 414 Long i D700HS (do bram garażowych) będą sprawnie pracowały w temperaturach od – 20°C do +55 °C.  Jeszcze lepiej w trudnych warunkach poradzi sobie siłownik hydrauliczny 402 FAAC do bram skrzydłowych. Będzie on działał idealnie nawet wtedy, kiedy temperatura spadnie do -40°C (maksymalna temperatura dla tego modelu również wynosi +55°).

Avatar photo

Napisane przez Bandera

Epson EH-TW9100W – najnowszy projektor FullHD 3D z Wi-Fi

Sprawdź promile, zanim ruszysz na groby bliskich