w

Zegarki rosyjskie. Firma Vostok Europe

Jako, że wykonanie i precyzja zegarków pochodzących od naszych wschodnich sąsiadów znacząco odbiegały od wyrobów szwajcarskich, to nie miały one w naszym kraju należnego wyrobom precyzyjnym prestiżu. Nie jeden z nas zna zapewne, powstałe już dość dawno temu dowcipy o tych zegarkach. Co ciekawe, żarty te, dzisiaj opowiadane niosą ze sobą więcej fascynacji przeszłością, niż samego dowcipu. By ówcześni fascynacji mikromechaniki mogli przyglądać się działaniu mechanizmu zegarka, a podglądanie zegarków było o tyle trudne, że w tamtych czasach nie stosowano transparentnych dekli koperty, trzeba było otworzyć zegarek. Z tego powodu takie doświadczenia często kończyły się uśmierceniem precyzyjnego mechanizmu. Dziś ze względu na nostalgię do czasów młodości, mimo negatywnego doświadczenia,  chwile tamte wspominamy z radością. Teraz – w dobie swobodnego handlu i otwartej ekonomii nie tylko w Polsce zegarki pochodzące od naszych sąsiadów zajmują coraz więcej miejsca i są dostępne w coraz to większej ilości sklepów zegarmistrzowskich. Stale powiększające się grono ich użytkowników potwierdza także wzrastającą jakość tych produktów. 

Szczególnym przykładem zegarków rosyjskich jest marka Vostok-Europe, która zadebiutowała na rynku w 2004 roku, prezentując 7 różnych linii wzorniczych. Sama nazwa firmy może być myląca nawet dla osób znających rynek zegarkowy, ze względu na istniejącą dziesiątki lat w Związku Radzieckim markę Wostok. Poza zbliżoną nazwą i lokalizacją, elementem spinającym obie marki jest wspólny, stosowany wówczas i obecnie jeden z mechanizmów zegarka. Zegarki Vostok-Europe produkowane są przez firmę Koliz-Vostok mającą swoją siedzibę w Wilnie na Litwie. W celach promocyjnych dla spopularyzowania marki w krajach zachodnich wykorzystano fascynacje wybranymi dokonaniami Związku Radzieckiego. W szczególności powiązania te dotyczą nietypowych rozwiązań technicznych zwykle wykorzystywanych w wojskowości, czy życiu dygnitarzy. Nazwy tych, do dziś podziwianych, jakże specyficznych i charakterystycznych wytworów socjalistycznej gospodarki stały się nazwami linii wzorniczych zegarków. Do dnia dzisiejszego takich różnych rodzin zegarków powstało dziesięć. Wśród nich, można dla przykładowo wymienić: N1 – inspirowana rakietą nośną N1, Ekranoplan – samolotem transportowym, K-3 – łodzią podwodną czy GAZ-14 limuzyną u nas znaną jako Czajka.

Oczywiście poszukiwane i pokupne są także inne marki zegarków rosyjskich takie jak: Aviator, Szturmańskie, Buran, czy Poljot.

Bartosz Danel
www.zegarki.info.pl

Avatar photo

Napisane przez odCzasu doCzasu

Europejskie śniadanie na trawie w Toruniu

Trwałe i eleganckie wewnętrzne drzwi wejściowe Bord w sklepach RuckZuck