w , ,

Zdrowy styl życia komputera

Rozwiąż test wiedzy o dobrych nawykach w pracy z komputerem i dowiedz się, co możesz zrobić lepiej.

 

 

 

tak

nie

nie wiem

 1.  

Mam zainstalowaną i skonfigurowaną zaporę (firewall).

 

 

 

 1.  

Mam zainstalowany program antywirusowy.

 

 

 

 1.  

Program antywirusowy regularnie jest aktualizowany.

 

 

 

 1.  

Ostatni skan antywirusowy był robiony w ciągu ostatniego miesiąca.

 

 

 

 1.  

Regularnie instalowane są aktualizacje systemu operacyjnego Windows.

 

 

 

 1.  

Instaluję oprogramowanie tylko z zaufanych źródeł.

 

 

 

 1.  

Nie używam aplikacji typu „maskotki na pulpit”.

 

 

 

 1.  

Przed uruchomieniem pendrive'a lub płyty CD skanuję je programem antywirusowym.

 

 

 

 1.  

Mam zainstalowany filtr antyspamowy w poczcie elektronicznej lub mój usługodawca na taką funkcję serwerze.

 

 

 

 1.  

Nie otwieram wiadomości od podejrzanych nadawców.

 

 

 

 1.  

Przeprowadzam defragmentację dysku raz w tygodniu.

 

 

 

 1.  

Raz na miesiąc robię oczyszczanie dysku.

 

 

 

 1.  

Co jakiś czas sprawdzam zainstalowane programy i usuwam te, których nie używam.

 

 

 

 1.  

Regularnie archiwizuję dane.

 

 

 

Za każde „tak” przyznaj sobie 1 punkt, za każde „nie” -1 punkt, za każde „nie wiem” O pkt.

Rozwiązanie

12 pkt. -14 pkt.

Jesteś idealnym użytkownikiem komputera i bardzo o niego dbasz. Przyznaj się- troszkę oszukiwałeś?

8 pkt.- 11 pkt.

Lubisz swój komputer i dbasz o niego. Pielęgnuj go regularnie i pamiętaj o zagrożeniach tkwiących w poczcie elektronicznej czy pamięciach flashowych.

5 pkt.-7 pkt.

Coś słyszałeś o tym, że jest sprzątanie na dysku, ale nigdy tego nie robiłeś. Masz w komputerze to, co zainstalowali Ci informatycy z helpdesku i nie robisz nic ponad to.

4 pkt i mniej

Nie dbasz o swój komputer i często widzisz „niebieski ekran”. Zapominasz o podstawach bezpieczeństwa i higieny pracy z komputerem. Zainstaluj program antywirusowy, a najlepiej poproś informatyka o pomoc , niech zrobi audyt Twojego komputera i wyleczy z wirusów…

—————–

A teraz koniec żartów. Nasz test jest prosty i być może wywołał uśmiech na Twojej twarzy. Przyznaj jednak, tak z ręką na sercu, kiedy ostatnio wykonywałeś te kilkanaście drobnych, a jakże ważnych czynności? Czy w ten sam sposób traktujesz swój samochód?

Żyjemy w XXI wieku i nikogo już nie dziwi przedszkolak używający wyszukiwarki Google, by szybko znaleźć ulubiona grę. Niestety w świecie biznesowym ciągle zapominamy, że firma- jej know-how- mieści się w systemie komputerowym. Efekty pracy dziesiątek lub setek ludzi mogą zostać zaprzepaszczone z powodu braku dobrych nawyków w pracy z komputerem.

 

Co warto zmienić?

Na poziomie operacyjnym warto wypracować u siebie i wymagać od pracowników podstawowych czynności: zawsze wygrywać aktualizacje, mieć zainstalowanego firewall'a i program antywirusowy. Przed włożeniem pamięci zewnętrznej- CD, pendrive'a, zawsze przeskanować go za pomocą programu antywirusowego. W poczcie elektronicznej stosować filtry antyspamowe, nie otwierać wiadomości od nieznanych nadawców i podejrzanych załączników. Raz na miesiąc warto wykonać oczyszczanie dysku i defragmentację, oczyścić „autostart” oraz odinstalować nieużywane oprogramowanie. Nie chodzenie po stronach erotycznych, nie instalowanie gier i zabawek na pulpit jest chyba oczywiste.

Gdy firma jest kilkuosobowa to dobry moment na skorzystanie z usług informatyka. Specjalista przygotuje system komputerowy i przygotuje narzędzia typu firewall. Zoptymalizuje ustawienia BIOS, co spowoduje szybszy start komputera.

W większej firmie warto skorzystać z usług outsourcingu IT- są one odczuwalnie tańsze niż zatrudnienie pracownika, a ma się stały dostęp do usług specjalistów z różnych dziedzin IT.

 

Na poziomie strategicznym trzeba zaplanować sposób budowania bazy wiedzy w firmie i zarządzania nią, dopasowania narzędzi informatycznych do celów biznesowych. System komputerowy ma poprawiać zarządzanie firmą zwiększać efektywność pracy. Nie zastępuje ludzi, tylko im pomaga- o czym wielu szefów zdaje się zapominać.

I co teraz?

Potraktuj pytania z testu na początku artykułu jako listę rzeczy do sprawdzenia i zrobienia w twoim komputerze. Wygospodaruj jeszcze dziś chwilę czasu, by to zrobić. Twój komputer odwdzięczy się sprawną i niezakłóconą pracą.

 

www.opcja.pl

 

Avatar photo

Napisane przez Opcja

Historia najnowsza powtórzona

Nowa, letnia siatka połączeń – raport Tanie-Loty.com.pl