w

Wystawa Dwaj Panowie Pingo / Kołpanowicz & Cruz

Dwaj Panowie Pingo / Kołpanowicz & Cruz

wystawa czynna od 14 do 22 maja 2022 r.

w godzinach 10:00 – 20:00

Atrium biurowca SENATOR

Warszawa, ul. Bielańska 12

Wstęp wolny

Od 14 maja 2022 wnętrze Atrium w biurowcu Senator w Warszawie wypełni malarstwo spod znaku realizmu autorstwa Dwóch Panów Pingo – Krzysztofa Izdebskiego-Cruz (Kriz Cruz) oraz Marcina Kołpanowicza. 

Kim są Dwaj Panowie Pingo?

W tytule ekspozycji znajduje się językowa zagadka – słowo pingo pochodzi z łaciny i oznacza malować. W związku z tym nazwę ekspozycji możemy odczytywać jako prezentację dwóch panów, którzy malują. Wystawa prezentowana w Atrium biurowca Senator w Warszawie obejmuje ponad 30 prac malarskich, które wyszły spod pędzla znakomitych artystów – Krzysztofa Izdebskiego-Cruz (Kriz Cruz) oraz Marcina Kołpanowicza.

Czego strzegą Dwaj Panowie Pingo?

Podobno sztuka współczesna w znaczącej większości korzysta z dorobku sztuki modernizmu i postmodernizmu. Zdaniem Kołpanowicza i Cruza, ta ponad stuletnia „awangarda” jest „passée” i nie jest już w stanie odgrywać znaczącej roli społecznej, gdyż, jako coraz bardziej wtórna, staje się nieprzydatna do opisu zmieniającej się rzeczywistości. Natomiast państwowe galerie sztuki, centra sztuki współczesnej oraz muzea preferują w wielu przypadkach sztukę abstrakcyjną, krytyczną czy zaangażowaną politycznie, co może wywoływać wrażenie, jakoby artysta współczesny mógł tworzyć jedynie dzieła, które nie pamiętają o tradycyjnym warsztacie i klasycznym ujęciu piękna. Dwaj Panowie Pingo twierdzą, że tak nie jest. Stawiają tezę, że sztuka współczesna jest zróżnicowana i ma również inne oblicze warte przybliżenia polskiemu odbiorcy. To oblicze celebrujące piękno, kochające warsztat i estetykę, skupiające się na refleksji przemijającego bytu i ceniące tradycję.

Jaki jest oręż Dwóch Panów Pingo?

Kriz Cruz na wystawie prezentuje kilkanaście dzieł wykonanych w technice oleju oraz pastelu. Niektóre prace powstały w ramach cyklu „Metamorfozy”. Są to dzieła czerpiące artystyczne natchnienie z poematów Owidiusza. Na szczególną uwagę zasługuje seria pasteli ukazujących postać mitologicznej Meduzy. Natomiast obrazy wykonane w technice olejnej, oprócz tematyki mitologicznej poświęcone są tematowi piękna. Dzieła te, namalowane z niezwykłym kunsztem i biegłością warsztatową, pozwalają widzowi przenieść się w wykreowany przez artystę świat – fantastyczny i zarazem na wskroś realistyczny, poetycki i refleksyjny, celowo sytuujący się z dala od zgiełku i prozy otaczającej nas codzienności.

Marcin Kołpanowicz na wystawie prezentuje kilkanaście prac wykonanych w technice olejnej i pastelu. Są to dzieła reprezentujące główne cykle malarskie tworzone przez artystę w ostatnich latach. „Niewidzialne miasta” to inspirowane książką Italo Calvino o tym samym tytule przedstawienia poetyckich, paradoksalnych struktur urbanistycznych, w których kultura (architektura) przenika się z naturą. Obrazy z serii „Pokój podróżnika” to reminiscencje podróży odbywanych przez artystę, łączące w sobie bogato umeblowane wnętrza z widokami otwartej przestrzeni i rozległych krajobrazów z całego świata. „Teatr świata” z kolei to prace, w których zawarta jest refleksja nad historią i współczesnością i które w metaforyczny sposób ujmują całą naszą czasoprzestrzenną rzeczywistość.

Ekspozycja czynna dla zwiedzających w dniach 14 – 22 maja 2022 r. w godzinach od 10:00 do 20:00. Wstęp wolny.

Zapowiedź filmowa wystawy: https://youtu.be/QAcnKkKDlU8

Mecenasem wystawy jest PKN ORLEN.

Napisane przez Galeria Miejska

Profi promuje bezpieczeństwo w pracy

Porady przed maturą z chemii