w

Wiele twarzy spódnicy mamian – wykład i pokaz

Ośrodek „Instytut Konfucjusza w Krakowie” serdecznie zaprasza na wykład dr Magdaleny Greli-Chen pt. „Wiele twarzy spódnicy mamian”, który odbędzie się w poniedziałek 25 września o godz. 14:30. w sali 3.04.

Mamianqun, dosłownie spódnica z końską twarzą, stanowi jeden z flagowych fasonów dynastii Ming. W ostatnich latach przeżywa ona swój renesans, a projekt ten wykorzystał m.in. dom mody Dior, wywołując gorącą dyskusję na temat granic zapożyczeń w modzie. Zapraszamy na wykład, który wyjaśni, dlaczego w nazwie spódnicy znajduje się końska twarz i czy faktycznie ma ona coś wspólnego z koniem. W trakcie pokazu z okazji 17. urodzin Ośrodka „Instytut Konfucjusza w Krakowie” dr Grela zaprezentuje tradycyjne stylizacje, jak i nowoczesne zestawy, które łączą modę chińską z zachodnią. Pokaz pozwoli obrazowo wyjaśnić, dlaczego mamian stanowi pożądany element w szafie zwolenników tradycji, jak i nowoczesnych rozwiązań.

Dr Magdalena Grela-Chen z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ to badaczka związków pomiędzy strojem a polityką w Azji, autorka publikacji dotyczących hanfu i mody chińskiej. Prywatnie właścicielka kolekcji hanfu oraz innych strojów azjatyckich.

Wstęp wolny!

 

Czas: 25 września (poniedziałek) godz. 14:30.

Miejsce: Ośrodek „Instytut Konfucjusza w Krakowie”, ul. Oleandry 2A sala 3.04.

Więcej informacji na stronie Facebook Ośrodka „Instytut Konfucjusza w Krakowie”.

17. Urodziny Instytutu Konfucjusza w Krakowie

Pokazowe lekcje języka chińskiego dla dzieci i dorosłych