w

W rankingu inwestycyjnym wyprzedzamy Kraków, Radom i Siedlce

Na Mazowszu wyprzedziły nas tylko Warszawa i Płock, pozostałe mazowieckie miasta o statusie powiatów grodzkich znalazły się za nami.  Zgodnie z danymi ministerstwa w Ostrołęce wydatki inwestycyjne wyniosły w ubiegłym roku 1202 zł na mieszkańca.  Dwudziesta , wysoka pozycja inwestycyjna Miasta została osiągnięta głównie przy  zaangażowaniu środków samorządu.  Mogłaby być zdecydowanie wyższa, gdyby wsparcie administracji  rządowej uzyskały choćby dobrze przygotowane projekty drogowe w ramach tzw. „schetynówek”.  Jednak by uzyskać ten efekt wszystkie opcje polityczne musiałyby grać w drużynie Ostrołęki.

Mimo tego za Ostrołęką znalazło się aż 30 jednostek miejskich , w tym między innymi Lublin, Kraków czy Bytom. To oczywiście miasta nieporównywalne pod względem ilości mieszkańców,  ale zdecydowanie pokonaliśmy w tej kategorii samorządy bardzo podobne np. Leszno, Zamość czy Piotrków Trybunalski.

Jak piszą autorzy opracowania, średnie inwestycje gmin wyniosły w Polsce w roku 2010 ok. 1000 złotych. Jednak aż 60 % jednostek znalazło się poniżej tej kwoty, w tym blisko 20 % nie przekroczyło 500 zł na mieszkańca.  Na tym tle 20 miejsce Ostrołęki w rankingu stawia nas w czołówce inwestycyjnej polskich samorządów.  Mamy nadzieję, że mieszkańcy naszego miasta będą z każdym dniem odczuwać to w poprawie jakości życia w Ostrołęce.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Dorobiński

Oracle udostępnił nowe wersje oprogramowania analitycznego dla przedsiębiorstw

Spotkanie autorskie z dziennikarzem Piotrem Kraśko, autorem serii „Świat według…