w

Unia Europejska wspiera budowanie biblioteki semantycznej

Knowledge Hives sp. z o.o. już od kilku lat zajmuje się w tworzeniem zaawansowanych rozwiązań w oparciu o technologie sieci semantycznej. Na początku roku wystartował projekt unijny – SEMLIB, w którym firma startuje jako część konsorcjum małych i średnich przedsiębiorstw, wraz z trzema partnerami z Włoch. Projekt SEMLIB oparty jest o wnioski z pracy doktorskiej dra Sebastiana Kruka i stanowi kontynuację prac rozpoczętych w ramach tej pracy.

Partnerzy SEMLIB (Knowledge Hives sp. z o.o., IN2, Net7 i Libero Logico) mają własne produkty, do tworzenia i rozwijania Cyfrowych Bibliotek, archiwów i cyfrowych repozytoriów obiektów, które są główną częścią wielu systemów IT.

Głównym zadaniem SEMLIB jest wzbogacenie istniejących już produktów dwoma komponentami Sieci semantycznej – systemem rekomendacji i systemem adnotacji, stworzonymi przez członków RTD: Marche Polytechnic University (Ankona, Włochy) oraz instytut DERI Galway (najbardziej znany na świecie instytut naukowy zajmujący się technologiami sieci semantycznej) przy National University of Ireland. Włączenie tych komponentów w istniejące produkty pozwoli na połączenie cyfrowych bibliotek, oraz wykorzystanie istniejących danych w Sieci semantycznej, dodanych przez firmy trzecie. To znacząco wzbogaci satysfakcję klienta końcowego korzystającego z danego rozwiązania opartego o semantyczną bibliotekę cyfrową.

7. Program Ramowy w zakresie badań i rozwoju technologicznego (7PR), w ramach którego wystartował projekt SEMLIB jest największym mechanizmem finansowania i kształtowania badań naukowych na poziomie europejskim.  Koszty projektu SEMLIB to 921 283 € z czego aż 701 579 € finansuje Unia Europejska.

Właśnie ruszyła witryna internetowa projektu SEMLIB (http://www.semlibproject.eu/), na której znajdują się szczegółowe informacje o postępach w pracy.

_________________

Knowledge Hives jest firmą działającą na pograniczu biznesu i świata nauki.

Firma powstała w styczniu 2009 roku i od tego czasu jest liderem w tworzeniu zaawansowanych rozwiązań w oparciu o technologie sieci semantycznej. Nasi eksperci od lat zajmują się tworzeniem systemów wspomagających efektywne zarządzanie wiedzą, w tym m.in. semantycznych bibliotek cyfrowych.

Open Vocabulary – otwarte, połączone słowniki online

CIVET – od kontentu do Linked Open Data