w

Open Vocabulary – otwarte, połączone słowniki online

Na początku kwietnia na platformie Open Vocabulary znalazły się kolejne słowniki pochodzące  z Public Domain. Dodano także Tezaurus Dziedzictwa Kulturowego należący do Uniwersytetu  Wrocławskiego,(http://www.openvocabulary.info/thesauri/tdk) oraz OpenThesaurus PL (http://www.openvocabulary.info/thesauri/ot/pl/)projekt prowadzony przez dra Marcina Miłkowskiego.

Open Vocabulary to autorski projekt firmy Knowledge Hives, który powstał już kilka miesięcy temu. Jest to platforma do publikowania słowników (tezaurusów, taksonomii, itp.) zgodnie ze standardami Sieci Semantycznej, tj. w formacie RDF, ontologii SKOS i wytycznymi Linked Open Data. Przykładowy serwis, oparty na tej platformie, openvocabulary.info serwuje kilka słowników, które zostały przetworzone przez firmę Knowledge Hives do standardu RDF/SKOS. Dostęp do tych słowników przez przeglądarkę i z poziomu agenta semantycznego jest darmowy. Pobierana jest jedynie opłata za ściągnięcie źródłowych plików RDF.

Jak mówi dr Sebastian Kruk: „pierwsza wersja Open Vocabulary bazowała na Tomcat + Sesame, obecna została napisana na platformie Python / Django + MySQL. Przygotowujemy się także do uruchomienia serwisu SPARQL (tzw. SPARQL endpoint) do przeszukiwania słowników w języku zapytań SPARQL”.

Źródła obu wersji platformy dostępne są na licencji Open Source bazującej na Affero GNU Public License w ramach inicjatywy Open Source firmy Knowledge Hives http://opensource.knowledgehives.com.

Z serwera Subversion ( http://opensource.knowledgehives.com/svn/OpenVocabulary/trunk/)można pobrać  źródła platformy. Informacje o konfiguracji i używaniu platformy OpenVocabulary dostępne są pod adresem: http://opensource.knowledgehives.com/wiki/OpenVocabulary/Installation.

Wirtualny Sprzedawca InteliWISE zwiększa sprzedaż w sklepach internetowych

Unia Europejska wspiera budowanie biblioteki semantycznej