w

Toruń na dotyk

Makieta ma pomóc osobom niewidomym i niedowidzącym zapoznać się z układem przestrzennym Starego i Nowego Miasta. Pozwala wyczuć dotykiem kształty kościołów, kamienic i innych zabytkowych budowli Torunia.

Warto dodać, iż w makiecie nie ma żadnego przekłamania. Zostały bowiem zachowane oryginalne proporcje budynków powiedział dyrektor Biura Toruńskiego Centrum Miasta Andrzej Szmak

Przy obiektach zamieszczono krótkie informacje napisane alfabetem Braille’a, dzięki którym osoby słabowidzące i niewidome mogą zaczerpnąć wiedzy m.in. o ich historii i przeznaczeniu.

Na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego makieta stoi tymczasowo. Docelowo będzie wystawiona na placu Dominikańskim. Mapa znajdzie się przy murze niedaleko ul. Zaułek Prosowy. Być może, w jej pobliżu staną dodatkowe, samodzielne makiety najważniejszych toruńskich zabytków: Krzywej Wieży, Ratusza Staromiejskiego, czy katedry św. Janów.

O wyborze placu Dominikańskiego jako miejsca lokalizacji makiety w 2010 r. zadecydowali internauci.

Klasztor oo. dominikanów i kościół św. Mikołaja przetrwały 600 lat i – na polecenie władz pruskich – zostały rozebrane w 1834 r. Prace archeologiczno-odkrywkowe, przeprowadzone pod koniec ubiegłego wieku, odsłoniły relikty zespołu klasztornego, których zarys pozwala ocenić wielkość nieistniejącej już budowli.

Plac podominikański to miejsce raczej mało znane, nawet samym torunianom, dlatego ustawienie makiety właśnie w tym miejscu pomoże je ożywić. Makieta może być zaczątkiem rewitalizacji i zagospodarowania ruin dla celów turystycznych. Do plusów na pewno można zaliczyć fakt, że jest to miejsce spokojne, gdzie zarówno niewidomi, jak i pozostałe grupy zwiedzających nie będą narażone na niedogodności związane z dużym ruchem pieszych i sami będą mogli swobodnie poruszać się między poszczególnymi częściami makiety. Dzięki nowej aranżacji teren ten stanie się nowym, atrakcyjnym punktem na turystycznej mapie starówki, a jednocześnie miejscem wypoczynku, z którego będą chętnie korzystać nie tylko niewidomi, lecz również mieszkańcy i wszyscy odwiedzający miasto.

Makietę stworzył toruński rzeźbiarz Maciej Jagodziński-Jagenmeer. Do jej wykonania wykorzystał brąz oraz klucze zebrane podczas akcji "Klucz do mojego miasta". Makieta ma wymiary 170×120 cm.

Avatar photo

Napisane przez Aleksandra Iżycka

Puchary Krosna w zawodach narciarskich Pucharu Świata

Agencja about ad dla IBSS Biomed