w

Startuje 10. Letnia Szkoła Wyszehradzka

Wykłady, debaty, koncert Wyszehradzka Fuzja Brzmień

3 – 16 lipca 2011, Willa Decjusza w Krakowie

W poniedziałek, 4 lipca, wykładem Františka Ružički, byłego Ambasadora Słowacji w Polsce, pt. Creating European Foreign Policy – issues and challanges, oficjalnie startuje 10. Letnia Szkoła Wyszehradzka. Tegoroczna edycja w związku z jej jubileuszowym charakterem ściągnie do krakowskiej Willi Decjusza blisko stu uczestników z Czech, Słowacji, Polski i Węgier oraz innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej: Białorusi, Francji, Kosowa, Macedonii, Rosji, Rumunii i Ukrainy.

Tradycyjnie, w programie Letniej Szkoły Wyszehradzkiej nie zabraknie wydarzeń otwartych dla szerokiej publiczności, spośród których szczególnie polecamy wspomniany wykład Františka Ružički oraz wykład Challenge of presidency, który 11 lipca (poniedziałek), o godz. 11.00 wygłosi Maciej Szpunar, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP.

Wcześniejsze doświadczenia, priorytety, konkluzje i specyfika Przewodniczenia w Radzie UE w perspektywie  czeskiej i węgierskiej będą z pewnością obecne również w czasie tradycyjnej Debaty Ambasadorów, koncentrującej się wokół funkcjonowania Grupy Wyszehradzkiej – 11 lipca (poniedziałek), godz. 13.00.

Kolejnym wydarzeniem otwartym dla publiczności  będzie koncert pt. Wyszehradzka Fuzja Brzmień, z udziałem artystów nie tylko reprezentujących kraje Grupy Wszehradzkiej, ale także czerpiących z bogatej tradycji muzycznej regionu Europy Środkowo-Wschodniej (i nie tylko). W  piątek, 8 lipca, o godz. 18.30 w Klubie Muzycznym Forty Kleparz wystąpią: Voo Voo i Ukrainni, Fókatelep i Szidi Tobias. Wstęp na koncert jest wolny, wymaga jednak okazania bezpłatnych wejściówek, dostępnych w Willi Decjusza i Punkcie Informacji Miejskiej w Krakowie przy ul. św. Jana 2.

Letnia Szkoła Wyszehradzka jest międzynarodowym interdyscyplinarnym programem edukacyjnym Stowarzyszenia Willa Decjusza, realizowanym już po raz 10. we współpracy z Fundacją Cracovia Expres – Centrum Węgierskim w Krakowie, Stowarzyszeniem Spraw Międzynarodowych w Pradze, Centrum Badań Etniczności i Kultury w Bratysławie i Instytutem Euroregio Ukraine w Kijowie, adresowanym do młodych osób z Czech, Polski, Słowacji, Węgier i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Wszystkie edycje Letniej Szkoły Wyszehradzkiej podejmują najbardziej aktualne tematy z punktu widzenia funkcjonowania Grupy Wyszehradzkiej i Europy, rozważane w kontekście zagadnień o charakterze globalnym. Program Szkoły realizowany jest w formie wykładów, debat, seminariów, warsztatów, prowadzonych przez międzynarodowy zespół ekspertów z różnych dziedzin życia społecznego, politycznego i kulturalnego.

Większość zajęć prowadzona jest w Willi Decjusza, zabytkowym zespole pałacowo-parkowym na Woli Justowskiej w Krakowie, ale każdego roku osoby uczestniczące w Letniej Szkole odbywają również wizyty studyjne w innych miejscach Krakowa i Małopolski, umożliwiających poznanie wybranych elementów regionalnego i ogólnopolskiego dziedzictwa kulturowego. Udział w Letniej Szkole Wyszehradzkiej jest bezpłatny. Uczestnicy ponoszą jedynie koszt podróży do i z Krakowa, koszt własnego ubezpieczenia i opłatę rejestracyjną.

Letnia Szkoła Wyszehradzka 2011 . W poprzednich edycjach uczestniczyło blisko 450 osób z krajów Grupy Wyszehradzkiej i ponad 20 innych krajów głównie Europy Wschodniej i Południowo-Wschodniej. W związku z jubileuszowym charakterem tegorocznej edycji Letniej Szkoły Wyszehradzkiej do udziału w jej programie została zaproszona 40-osobowa grupa tzw. alumnów –  wyłoniona spośród absolwentów poprzednich edycji, którzy wezmą udział w tygodniowym warsztacie (3 – 10 lipca), realizowanym w zaproponowanej formie i koncentrującym się na zagadnieniach wcześniej przez nich wskazanych jako najbardziej interesujące w kontekście problematyki wpisanej w ideę Letniej Szkoły Wyszehradzkiej. Absolewnci poprzednich edycji Szkoły uczestniczący w jej edycji jubileuszowej pochodzą oczywiście z wszystkich czterech krajów Grupy Wyszehradzkiej, ale także z Francji, Rosji, Rumunii i Ukrainy.

Program tej części Letniej Szkoły Wyszehradzkiej otworzy wykład Františka Ružički, byłego Ambasadora Słowacji w Polsce, przez wiele lat związanego ze Szkołą Wyszehradzką, pt. Creating European Foreign Policy – issues and challanges.

W dniach 8-10 absolwenci spotkają się w Will Decjusza z 50-oma osobami zakwalifikowanymi do tegorocznej „regularnej” Letniej Szkoły Wyszehradzkiej. Wspólnie uczestniczyć będą w otwartym dwudniowym seminarium, indywidualnie kształtując program i formę odbywanych zajęć. Spotkanie uświetni wieloetniczny koncert Wyszehradzka Fuzja Brzmień.

Ważnym punktem programu będzie inauguracja jubileuszowej „regularnej” Letniej Szkoły Wyszehradzkiej poświęcona rozpoczynającemu się właśnie Przewodnictwu Polski w Radzie Unii Europejskiej i 20-leciu Grupy Wyszehradzkiej. Wykład inauguracyjny Challenge of presidency wygłosi Maciej Szpunar, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP. Później rozpocznie się tradycyjna już Debata Ambasadorów, koncentrująca się w tym roku wokół funkcjonowania Grupy Wyszehradzkiej.

Uczestnicy 10. Letniej Szkoły Wyszehradzkiej przyjadą do Willi Decjusza z Czech, Słowacji, Polski i Wegier (zgodnie z regulaminem po 9 osób z każdego kraju Grupy Wyszehradzkiej), a także z Rumuni, Białorusi, Kosowa, Macedonii i Ukrainy. Wśród najważniejszych tematów zaproponowanych uczestnikom 10. Letniej Szkoły znajdą się najbardziej aktualne wyzwania społeczne, polityczne i ekonomiczne, a wśród nich: polskie Przewodnictwo w Radzie UE z uwzględnieniem wcześniejszych doświadczeń czeskich i węgierskich,  20-lecie Grupy Wyszehradzkiej – podsumowanie i ocena jej funkcjonowania, perspektywy współpracy wyszehradzkiej, budżet UE i jego konsekwencje dla rozwoju regionalnego tej części Europy, perspektywiczna ocena transformacji społecznych, politycznych, gospodarczych i kulturalnych w regionie i poszczególnych krajach, Partnerstwo Wschodnie, bezpieczeństwo energetyczne w regionie,  udział krajów regionu w misjach stabilizacyjnych, dyplomacja kulturalna,  zmiany demograficzne związane z nowymi zjawiskami migracyjnymi, kształtowanie się społeczeństw wielokulturowych a nowe fale ekstremizmu w regionie, „zagarnięcie Europy” przez prawicę, nowe pokolenie inteligencji zaangażowanej społecznie, a także zagadnienia tożsamości i odrębności kulturowej, rola i miejsce mediów we współczesnym świecie, kultura współczesna Polski i krajów sąsiadujących.

Koordynacja projektu:

Anna Kowalska – [email protected]

Jadwiga Figiel-Stoch – [email protected]

Partnerzy:

Fundacja Cracovia Expres – Centrum Węgierskie w Krakowie; Stowarzyszenie Spraw Międzynarodowych, Praga; Centrum Badań Etniczności i Kultury CVEK, Bratysława; Instytut Euroregio Ukraine

Organizator:

Stowarzyszenie Willa Decjusza – www.villa.org.pl

Sponsor strategiczny:

Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki

Sponsorzy:

BP Europe SE, Siemens Sp. z o.o., Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice Sp. z o.o.

Avatar photo

Napisane przez Dziwisz Natasza

Frost & Sullivan: Coraz więcej płatności mobilnych w Europie Środkowej i Wschodniej

Szlak Renesansu w Małopolsce w Branicach, Jeżowie, Tarnowie