w

Spotkanie autorskie z cyklu Dagny open mike

W spotkaniu w Lokatorze – 2 czerwca (czwartek) , Klub Lokator (ul. Krakowska 27),godz. 19.00 , wstęp wolny – udział wezmą:  Marcin Bałczewski, Iryna Chadarenka, Paweł Nadolski,Agnes Ravatn,Michael Roes, Nils Henrik Smith, Michael Wildenhain, Svealena Kutschke. Spotkanie poprowadzi Marcin Wilk.

Marcin Bałczewski (1981, Polska) – autor postpowieści W poszukiwaniu straconego miejsca (2002) i zbioru opowiadań-pseudopowieści Malone (2010). Opowiadania publikował m.in. w „Lampie”, „Portrecie”, „Obrzeżach”, „Toposie”, „Pograniczach”, „Kresach”. Animator wielu działań kulturalnych w Łodzi.

Iryna Chadarenka (1976, Białoruś) – absolwentka  Białoruskiego Państwowego Uniwersytetu Ekonomicznego w Mińsku, ukończyła studia doktoranckie na Państwowym Uniwersytecie Kultury i Sztuk, studiowała na Uniwersytecie Warszawskim. Poetka, wykładowczyni i dziennikarka. Wydała tomiki: Labirynty duszy(1996), Czarna róża(1998), Tańce na szkle(1999).

Svealena Kutschke (1977, Niemcy) – pisarka, absolwentka Studium Kulturoznawstwa ze specjalizacją kreatywne pisarstwo. W 2009 roku ukazała się jej pierwsza powieść Etwas Kleines Gut versiegeln. Liczne teksty publikowała też w czasopismach i antologiach. Mieszka i pracuje w Berlinie. Przebywa w Willi Decjusza na Stypendium Twórczym Stowarzyszenia Willa Decjusza i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Paweł Nadolski (1979, Białoruś) – absolwent Białoruskiego Państwowego Uniwersytetu w Mińsku (wydział dziennikarstwa). Przez długi czas pracował jako dziennikarz muzyczny, uczestnicząc jednocześnie jako muzyk (instrumenty perkusyjne) w kilku krajowych projektach. Od 11 roku życia pisze wiersze. Brał udział w wielu projektach literackich. Stypendysta Programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Gaude Polonia” (2011). Pracuje jako dziennikarz, aktywnie zajmuje się pracą literacką. Oprócz wierszy planuje zająć się prozą, scenariuszem filmowym oraz tłumaczeniem utworów literatury pięknej z języka polskiego. Autor tomików poezji:Refleksja, (2007), Kraj, (2008).

Agnes Ravatn (1983, Norwegia) – autorka i dziennikarka pochodząca z Vindafjord (zachodnia część Norwegii). Ravatn debiutowała powieścią Veke53 (2007). W 2008 wydała nowatorską książkę Ikke til hjemlån w formie fanzinu. Stillstand z 2009 roku zawiera serię esejów opartych na sytuacjach w których nic sie nie dzieje. Wynika z tego humorystyczny i krytyczny portret norweskiej cywilizacji. W 2011 wydała kolejną eseistyczną książkę Folkelesnad, tym razem przyglądając się magazynom czytanym przez Norwegów. Za Veke53 autorka otrzymała Nagrodę Natt & Dag Bergen w kategorii najlepsza książka 2007 roku oraz nagrodę z Funduszu Alfreda Anderssona Ryssta w 2008 roku. Autorka mieszka w Oslo i pracuje jako dziennikarka w gazecie Dag og Tid.

Michael Roes (1969, Niemcy) – pisarz (prozaik) i filmowiec, studiował psychologię, filozofię i germanistykę. Następnie pracował jako asystent reżysera w teatrze Schaubühne am Lehniner Platz w Berlinie. Studia etnologiczne oraz dłuższe pobyty na Bliskim Wschodzie i w Ameryce zaowocowały książkami, takimi jak powieść Rub al. Khali. Leeres Viertel, za którą dostał Nagrodę Literacką Miasta Brema; powieść Der Coup der Bezdache czy literacki esej podróżny Haut des Südens.  W roku 2000 nakręcił w Nowym Jorku swój pierwszy film fabularny Someone Is Sleeping in My Pain – arabskiego Makbeta. W latach 2004 i 2006 prowadził zajęcia na Central European University w Budapeszcie. W roku 2007 był trzy razy w Chinach, gdzie pracował nad swoją nową powieścią Die fünf Farben Schwarz. Mieszka i pracuje w Berlinie.

Nils Henrik Smith (1980, Norwegia) – urodzony w Stavanger, Norwegii. Studiował komparatystykę i język angielski na uniwersytecie w Bergen oraz, także w Bergen, kreatywne pisanie w Skrivekunstakademiet. Ostatnio pracował jako konsultant literacki w lokalnej bibliotece, od 2001 roku mieszka w Bergen. Wydał dwie powieści: Manhattan Skyline (2007) za którą otrzymał nagrodę Tarjei Vesaas w kategorii debiut, oraz Austerrike (2009). Obecnie pracuje nad swoją trzecią powieścią oraz jest zaangażowany w projekt teatralny GO EAST!, który pokazuje kulturalne, polityczne i społeczne impulsy w starej i nowej Europie i ma trwać trzy lata do roku 2013.

Michael Wildenhain (1958, Niemcy) – pisarz (prozaik) i reżyser, pisze powieści, opowiadania, sztuki teatralne i książki dla młodzieży. Główne tematy jego prozy to przemoc i prawicowy radykalizm młodzieży. Studiował informatykę, filozofię, matematykę i ekonomię. Rodowity Berlińczyk, we wczesnych latach 80-tych należał do grupy młodych squattersów (dzikich lokatorów opuszczonych kamienic) w Berlinie. Po okresie pracy jako adept w hamburskim Talia-Theater w 1987 roku osiadł w Berlinie, gdzie zajmował się przede wszystkim pisaniem. W latach 2004 i 2005 prowadził zajęcia w Niemieckim Instytucie Literatury w Lipsku, a w latach 2005 i 2006 w Studium Literatury i Teatru na Uniwersytecie w Tybindze. W roku 2006 otrzymał stypendium writer-in-residence w Queen Mary College na Uniwersytecie w Londynie. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Niemieckich oraz niemieckiego PEN-Klubu. Mieszka i pracuje w Berlinie.  

Michał Zygmunt (1977, Polska) – pisarz, dziennikarz telewizyjny i prasowy. Współpracował m. in. Z TVP i Telewizją Polsat, tygodnikiem „Wprost”. Autor pierwszej w Polsce kolumny poświęconej kulturze queer na łamach miesięcznika „Laif”. Od początku związany z projektem Karola Radziszewskiego Dik Fagazine. Autor powieści New Romantic (2007) i Lata walk ulicznych (2010). Współautor antologii Kino polskie 1989-2009. Historia Krytyczna (2010) oraz przewodnika Seriale. Przewodnik KP (2011), oraz prozatorskiej antologii Wolałbym nie (2009). Za Lata walk ulicznych nominowany do Paszportu Polityki i nagrody SuperHIRO 2010 w kategorii książka/komiks.

Koordynacja projektu:

Renata Serdenicka – [email protected]

Małgorzata Różańska – [email protected]

Organizator:

Stowarzyszenie Willa Decjusza – www.villa.org.pl

Partner:

Solvberget, Stavanger Cultural Centre

Finansowanie:

Wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein oraz Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej

Partnerzy Medialni:

Polskie Radio Kraków, Polskie Radio dla Zagranicy, Radar, Miesięcznik Znak, Res Publica Nowa, Nasze Słowo, artPAPIER, Scena Myśli, Panorama Kultur, Twoja Europa, Kraków Zaprasza

Avatar photo

Napisane przez Dziwisz Natasza

BitDefender Internet Security 2011 nagrodzony przez Which? tytułem „Najlepszy Zakup”…

Więcej kredytów dzięki Rodzinie na swoim