w

Specjalistyczna opieka na wakacje

Statystyki nie pozostawiają wątpliwości – każdego roku wypadkom ulega ponad milion dzieci, a co dziewiąte z nich wymaga hospitalizacji. Szczególny wzrost liczby urazów odnotowuje się w okresie letnim. Aktywne formy wypoczynku, preferowane szczególnie przez dzieci, wiążą się ze zwiększonym ryzykiem wypadków. Beztroska zabawa, wzmożona aktywność fizyczna i chwila nieuwagi to czynniki, które powodują nasilenie liczby urazów wśród najmłodszych. Organizm małego pacjenta zdecydowanie różni się od dorosłego, dlatego tak ważne jest funkcjonowanie specjalnych placówek dziecięcych.

W tym roku Centrum Medycyny Profilaktycznej w Krakowie uruchomiło Poradnię Chirurgii Dziecięcej, obejmującą zakresem działań chirurgię ogólną – leczenie schorzeń jamy brzusznej i narządów moczowo-płciowych, wykonywaniu drobnych zabiegów chirurgicznych, i chirurgię ortopedyczno- urazową. W ramach drugiej specjaliści z CMP zajmują się różnego rodzaju uszkodzeniami narządów ruchu, na które szczególnie narażone są osoby w młodym wieku. Złamania, skręcenia, zwichnięcia czy stłuczenia to najczęstsze z nich. Kompleksowa opieka nad młodym, rozwijającym się organizmem polega tutaj również na korygowaniu i profilaktyce wrodzonych przypadłości – wad postawy czy dysplazji stawów biodrowych. Ich wczesne wykrycie oraz podjęcie leczenia pozwoli młodemu człowiekowi na szybsze dojście do pełnej sprawności bez narażania go na poważne konsekwencje będące skutkiem zaniedbań.

Rola poradni chirurgii dziecięcej nie ogranicza się tylko do „opatrywania ran”. W takich placówkach dziecko powinno doświadczyć poczucia bezpieczeństwa. Lekarze muszą mieć zatem na uwadze przede wszystkim skuteczność terapii, ale również komfort pacjentów. W Poradni Chirurgii Dziecięcej w CMP są oni leczeni w przyjaznej i ciepłej atmosferze, w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Avatar photo

Napisane przez Benhauer

Outsourcing czy własne call center?

To samo stanowisko – różne kompetencje