w

Śląsk na Targach Książki w… Krakowie!

– To naturalny wybór. Śląsk to dla nas niezwykły region, znajdujący się tak blisko. Powiązania gospodarcze, turystyczne i kulturalne są bardzo mocne. Widzimy to na samych Targach Książki – ponad 20% gości przyjeżdża do nas z województwa śląskiego. Myślę, że w Polsce wciąż myśli się o Śląsku dość stereotypowo. Uważam, że po naszych Targach odczarujemy wizerunek regionu „kopalń, węgla i stali”, a zwiedzający, którzy przyjadą do nas z całej Polski zakochają się w Śląsku. – mówi Grażyna Grabowska, prezes Targów w Krakowie.

Salon Małe Ojczyzny – Śląsk został objęty honorowym patronatem marszałka woj. śląskiego Adama Matusiewicza oraz prezydenta Katowic Piotra Uszoka. Głównymi partnerami Targów Książki w Krakowie zostały natomiast dwie znakomite śląskie instytucje, czyli Muzeum Śląskie i Biblioteka Śląska.

– To efekt historycznego, bo pierwszego w Polsce porozumienia, które podpisaliśmy pod koniec maja z marszałkiem województwa, Markiem Sową o wzajemnej współpracy pomiędzy dwoma regionami. Obejmuje ona wiele płaszczyzn, zaczynając m.in. od gospodarki i nauki, a kończąc właśnie na kulturze. – mówi Adam Matusiewicz, marszałek województwa śląskiego.

Innowacyjna formuła Salonu obejmie wystawy, wykłady i spotkania pokazujące regionalny aspekt szeroko rozumianej kultury Górnego Śląska.

            Niepublikowane mowy Korfantego

Patronem merytorycznym pierwszego w historii Salonu Małych Ojczyzn – Śląsk jest Muzeum Śląskie, które zaprezentuje sferę obyczajową, językową i historyczną związaną z regionem Śląska.  Biblioteka Śląska, jako drugi partner Salonu pokaże poprzez pryzmat dzieł pisanych specyfikę językową Śląska, odnosząc się także do dyskusji związanych z gwarą, czy też – jak wolą niektórzy – śląskim językiem regionalnym. Zaprezentuje m.in. Instytut Mikołowski, czyli jeden z  najlepszych w kraju salonów literackich,  czy twórczość nagradzanych w konkursach, śląskich twórców. Będzie można poznać unikatowy zbiór biblioteki Teatru Lwowskiego, przechowywany w Bibliotece Śląskiej,  nabyć książki naukowe oraz niepublikowane dotąd mowy sejmowe Wojciecha Korfantego. Przewidywany jest także szeroki program spotkań i wykładów w tym „Wszechnica Trudnych Pytań”, dotyczących regionu śląskiego oraz debiuty prozatorskie i poetyckie.

Salon Małych Ojczyzn będzie na stałe wpisany w program merytoryczny Targów Książki w Krakowie. Kolejne edycje Targów będą prezentować wybrane regiony Polski.  Krakowskie Targi Książki uznawane są za najważniejsze wydarzenie branży wydawniczej w Polsce. W zeszłym roku Targi odwiedziło 32 tysiące miłośników książki.

Kontakt:

Grażyna Grabowska – prezes Targów w Krakowie – kom. 501 691 230

Danuta Piękoś – Muzeum Śląskie w Katowicach – kom. 667 917 863

Aneta Satława – Biblioteka Śląska – kom. 695 754 012

Avatar photo

Napisane przez Grupa PRC

Wyszehradzka Fuzja Brzmień

Oracle wprowadza na rynek Oracle Optimized Solution for Enterprise Cloud Infrastructure