w , ,

Program Rehabilitacji- skuteczna pomoc ofiarom wypadków

We wrześniu ubiegłego roku Europ Assistance Polska wprowadziła Program Rehabilitacji. To pierwsza tego typu usługa na polskim rynku ubezpieczeń, dzięki której osoby poszkodowane w wypadkach zyskują skuteczną pomoc nie tylko w organizacji rehabilitacji medycznej, ale także zawodowej i społecznej.

Do tej pory, w ramach polis ubezpieczeniowych, ofiary wypadków otrzymywały od ubezpieczyciela m.in. zwrot kosztów leczenia, świadczenie na wypadek inwalidztwa, zadośćuczynienie, czy rentę na zwiększone potrzeby i za niezdolność do pracy. Osoby te musiały jednak zwykle same zmagać się z trudną sytuacją życiową i organizacją procesu rehabilitacji, a także często z własnych środków pokrywać wszelkie jego koszty, a następnie wnioskować do ubezpieczyciela o ich zwrot.

Tymczasem osoby, które mają możliwość skorzystania z Programu Rehabilitacji mogą liczyć na profesjonalną i kompleksową pomoc polegającą na organizacji całego procesu rehabilitacji medycznej, zawodowej oraz społecznej. Proces ten dostosowany jest indywidualnie do potrzeb każdego poszkodowanego i od początku nadzorowany jest przez dedykowanego Menadżera Rehabilitacji. To osoba z odpowiednimi kwalifikacjami medycznymi, psychologicznymi oraz doświadczeniem w opiece nad osobami po traumatycznych przeżyciach. Do głównych zadań Menadżera Rehabilitacji należy analiza sytuacji poszkodowanego w oparciu o opinie specjalistów, pomoc w organizacji odpowiedniego procesu opieki, leczenia i rehabilitacji w szerokim tego słowa znaczeniu, a także pomoc w zrozumieniu i interpretacji przepisów. Zapewnia on również wsparcie psychologiczne pacjentowi i jego rodzinie.

– Pacjenci mają  pozytywne nastawienie do całego procesu rehabilitacji. W przedstawionym programie upatrują dużą szansę na poprawę swojego stanu zdrowia, a dodatkowe możliwości związane z rehabilitacją społeczną i zawodową pozwalają im wierzyć, że pomimo niepełnosprawności, mogą nadal realizować się zarówno osobiście, jak i społecznie czy zawodowo – informuje Joanna Hańczyk – Sikorska, Menadżer Rehabilitacji w Europ Assistance Polska.

Dzięki rehabilitacji medycznej, poszkodowani mogą  liczyć na organizację i pokrycie kosztów konsultacji lekarskich oraz terapii. Rehabilitacja społeczna zapewnia przystosowanie środowiska pacjenta do jego sytuacji, między innymi poprzez usunięcie barier architektonicznych, zakup wózka inwalidzkiego, pionizatora lub innego przydatnego sprzętu. Natomiast celem rehabilitacji zawodowej jest aktywizacja pacjentów w ramach pracy, m.in. poprzez odpowiednie szkolenia, a także dostosowanie miejsca zatrudnienia do potrzeb poszkodowanych. Podczas realizacji procesu rehabilitacji, Europ Assistance Polska wykorzystuje sieć sprawdzonych usługodawców, zapewniając tym samym najwyższą jakość obsługi.

O skuteczności rehabilitacji w głównej mierze decyduje nastawienie pacjenta i jego zaangażowanie w cały proces. Jednakże nie jest to jedyny czynnik, istotne bowiem jest również wsparcie najbliższych. Rok pracy w ramach programu pokazał, iż częstym wyzwaniem jest nadmierna troska członków rodziny w stosunku do poszkodowanego. Taka cecha zdecydowanie utrudnia proces rehabilitacji, najbliżsi bowiem często zdając sobie sprawę z ograniczeń ruchowych czy barier architektonicznych, wyręczają poszkodowanego w codziennych czynnościach.

– Członkowie rodzin pacjentów często kierują się chęcią pomocy. Warto pamiętać jednak, że taka pomoc spowalnia aktywizację poszkodowanego, a nawet może zwiększyć jego niesamodzielność i wpływa niekorzystnie na skuteczność procesu rehabilitacji – dodaje Joanna Hańczyk – Sikorska. 

Kolejny dobry kwartał Medicalgorithmics

Słodkie otwarcie podlaskiej Opery