W tym roku na konkurs wpłynęły 742 zgłoszenia (30% więcej niż przed rokiem), a w głosowaniu wzięło udział ponad 47 tysięcy osób. W ten sposób po raz kolejny został pobity rekord sprzed roku, co czyni ranking portalu bab.la prawdopodobnie największym tego typu przedsięwzięciem na świecie.
Celem rankingu jest wyłonienie najlepszych stron językowych z całego świata. W tym roku do blogów po raz pierwszy dołączyły również strony na portalu Facebook oraz konta na portalu Twitter poświęcone językom obcym. Blogi podzielone zostały na dwie kategorie: blogi o nauce języków oraz blogi językowych profesjonalistów. Ponad 25% laureatów tegorocznej finałowej setki wzięło udział w konkursie po raz pierwszy.
„Jesteśmy pod wielkim wrażeniem reakcji społeczności miłośników języków obcych. Tysiące głosów i komentarzy oraz liczne wpisy na blogach poświęcone naszemu rankingowi są dowodem na zapotrzebowanie na taki konkurs”, mówi Jean-Christophe Barré, odpowiedzialny za organizację konkursu.
Analiza nominowanych stron wskazuje dwa główne trendy. Po pierwsze, autorzy oraz czytelnicy coraz częściej komunikują się ze sobą za pośrednictwem wielu różnych mediów, takich jak portale społecznościowe i mikroblogi. Po drugie, nawet znane i od dawna szanowane marki korzystają z tych nowych możliwości komunikacji. Dzięki temu otrzymują cenne komentarze i uwagi bezpośrednio od klientów i użytkowników, a ci czują, że ich opinia naprawdę się liczy. Jest to więc sytuacja bardzo korzystna dla obu stron.
Wysoko w rankingu uplasował się ponownie polski „Blog o języku niemieckim” pana Łukasza Tyczkowskiego, lektora i entuzjasty języka niemieckiego, który w przystępny i interesujący sposób pomaga innym uczyć się tego języka. Wysokie miejsce w konkursie zajęła również strona JĘZYK NIEMIECKI na portalu Facebook. Strona ta, prowadzona przez panią Agnieszkę Drummer, skierowana jest do wszystkich interesujących się niemieckim i jego nauką.
Ranking jest efektem współpracy zespołu portalu bab.la i bloga Lexiophiles oraz użytkowników i czytelników. Czytelnicy nominują strony, a potem głosują na swoich faworytów. Ostateczny ranking opiera się w połowie na głosach użytkowników, a druga połowa to suma ocen przyznanych na podstawie wewnętrznych kryteriów.
„Chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować wszystkim miłośnikom języków, którzy wzięli udział w naszym konkursie. W tym roku konkurencja była zażarta i bardzo trudno było wyłonić zwycięzców spośród tak wielu wspaniałych stron. Dlatego zachęcamy gorąco do zapoznania się z 25 zwycięskimi stronami w każdej kategorii, ponieważ wszystkie są wiarygodnymi i przystępnymi źródłami informacji.” – mówi Jean-Christophe Barré.
Wyniki rankingu można znaleźć po adresem:
http://en.bab.la/news/top-100-language-lovers-2011