Myślisz, że jesteś dobrze przygotowany do egzaminu maturalnego z chemii? To dobrze, ale nie zaszkodzi się jednak sprawdzić i mieć 100% pewności, że żadne pytanie Cię nie zaskoczy. W internecie znajdziesz wiele ciekawych narzędzi, jak kursy do matury, ale też zadania maturalne z poprzednich lat. Co będzie dla Ciebie najlepsze?
Ile masz czasu na przygotowanie do matury z chemii?
Jeśli zostało Ci jeszcze sporo kartek do przerzucenia w kalendarzu, to masz też czas, by spokojnie podejść do nauki. Pomogą Ci w tym m.in. kursy przygotowujące do matury, które będą przydatną ściągawką i ułatwią usystematyzowanie wszystkich wiadomości. Takie kursy są odpowiednio rozbudowane i podzielone na kategorie, dzięki czemu nie musisz już biegać po bibliotekach, czy odręcznie tworzyć notatek.
Jeśli z takim kursem zaczniesz przygotować się odpowiednio wcześniej, to cały materiał możesz również skonsultować z nauczycielem, by mieć pewność, że nie musisz już niczego uzupełniać. Jeśli jednak do nauki zabrałeś się na kilka miesięcy przed maturą, to musisz zmobilizować się bardziej. Masz bowiem mało czasu na przepracowanie sporej partii materiału. Wtedy warto sięgnąć po kurs online z chemii. Taki odtworzysz na mobilnym urządzeniu i do informacji sięgniesz o dowolnej porze. Pamiętaj, że o wiele lepsze rezultaty uzyskasz, jeśli podzielisz sobie materiał na mniejsze partie.
Czy warto rozwiązywać zadania maturalne z poprzednich lat?
Jasne, że warto, zwłaszcza że po takie narzędzia sięgają także nauczyciele. Musisz jednak mieć świadomość tego, że zadania maturalne z chemii będą jedynie weryfikatorem Twojej wiedzy. Sięgnij po nie, kiedy już opanujesz cały materiał, a regułki masz jeśli nie w małym, to przynajmniej w wskazującym palcu.
Zadania maturalne z chemii przydają się jednak, jeśli chcesz sprawdzić, czy poradzisz sobie z presją czasu na egzaminie. Możesz bowiem obliczyć w ten sposób, ile potrzebujesz czasu na rozwiązanie poszczególnych zadań i co ważniejsze, czy wiedza, którą przyswoiłeś, jest odpowiednia. Zadania bowiem odnoszą się stricte do warsztatu praktycznego, dlatego by je rozwiązać, musisz użyć wzorów, definicji, regułek i wiedzieć, jak tego dokonać. Zadania maturalne mogą być jednak tylko narzędziem dodatkowym. Również bowiem kursy do matury zawierają ciekawe zadania, które będą sprawdzać Twoją wiedzę i informować Cię o tym, jak daleko jesteś z przyswojeniem całego materiału. Warto po nie sięgać, jeśli zależy Ci na dobrym wyniku.
Sięgnij do podręczników
To również dobre rozwiązanie. Im więcej ćwiczeń wykonasz, tym spokojniej podejdziesz do egzaminu. Podręczniki uzupełnione o zadania mogą być tutaj bardzo pomocne. Warto jednak spojrzeć na rok wydania oraz poziom trudności samych ćwiczeń. Również starsi koledzy mogą podpowiedzieć, które pozycje sprawdzą się przed egzaminem najlepiej.
Pamiętaj też, że wiedza przekazywana w szkole, nie zawsze jest wystarczająca. Dlatego jeśli wynik z matury z chemii traktujesz priorytetowo, to obowiązkowo musisz sięgnąć do dodatkowych źródeł. Nauczyciele często sami doradzają, które podręczniki warto wybrać. Często też takie wskazówki znajdziesz, decydując się na profesjonalne kursy do matury. Oprócz bowiem solidnie opracowanego kompendium, autor takiego kursu z pewnością zapewni też kilka ciekawych miejsc, gdzie można szukać pomocnych do matury materiałów.
Stań się aktywnym forumowiczem
Wiedzę do matury można też zdobyć na portalach społecznościach i forach… Nie, to nie do końca prawda. Czego zdecydowanie nie należy szukać na forach czy w social mediach, to gotowych odpowiedzi na zadania albo definicji lub regułek.
To wiedza, którą bardzo trudno zweryfikować, co może się bardzo źle skończyć, jeśli masz mało czasu do egzaminu maturalnego. Takie fora są jednak dobre, by szukać wsparcia i podpytać np. jaki kurs online do chemii wybrać, które zadania rozwiązywać i jak się przygotować. Możesz też szukać pasjonatów, którzy chętnie wytłumaczą Ci jak rozwiązać trudniejsze zadanie, ale warto podchodzić do tego z ograniczonym zaufaniem. Lepiej o pomoc czy korepetycje zwrócić się do nauczyciela. Jeśli już jednak korzystasz z takiej pomocy online, to szukaj osób z wiedzą i doświadczeniem – studentów, nauczycieli, czy prawdziwych pasjonatów chemii.