w

Policz, ile Cię będzie kosztować drukarka

Jednym z podstawowych kryteriów przy wyborze drukarki jest jej cena. Nie odzwierciedla ona jednak rzeczywistych wydatków, jakie będzie musiał ponieść nabywca w dłuższym terminie. Producenci drukarek często rekompensują sobie niską cenę znakomitego urządzenia bardzo wysokim kosztem tuszu potrzebnego do korzystania z niego. Konsumenci, nieświadomi przyszłych wydatków, decydują się więc na tanią i dobrą drukarkę, a potem nie wierzą własnym oczom, gdy przychodzi moment wymiany kartridża.

O prostej metodzie liczenia całkowitego kosztu zakupu i korzystania z drukarki mówi Dariusz Hartmann, właściciel sklepu z tuszami i zamiennikami www.e-atramenty.pl. Po zastosowaniu poniższych wyliczeń na pewno nie zaskoczy nikogo cena wymiany kartridża z tuszem.

Pomyśl ile stron drukujesz tygodniowo

Aby dowiedzieć się jak szybko skończy się tusz, zastanów się ile stron średnio drukujesz w ciągu tygodnia. Na potrzeby naszego wyliczenia przyjmiemy, że będzie ich 20.

Sprawdź ile stron jest w stanie wydrukować dany kartridż

Producent zazwyczaj umieszcza tę informację na opakowaniu lub w instrukcji obsługi drukarki. Liczba ta odnosi się do pełnych stron niesformatowanego tekstu. Załóżmy w wyliczeniu, że nasz kartridż będzie w stanie wydrukować 250 stron.

Wylicz długoterminowe użycie

Pomnóż liczbę stron drukowanych w tygodniu przez ilość tygodni w ciągu dłuższego okresu użytkowania, np. roku (20×52=1040). Otrzymany wynik to ilość wydrukowanych przez dwanaście miesięcy stron. Podziel wynik przez ilość stron, jakie można wydrukować przy pomocy jednego kartridża (250). W naszym przypadku konieczny będzie zakup pięciu kartridżów.

Określ koszty

W zależności od tego, czy będziemy korzystać z tuszu oryginalnego, czy z zamiennika, koszt jednego kartridża może być bardzo różny. Do prawie każdej drukarki można znaleźć oba rodzaje, a różnica w cenie między nimi może wynosić nawet kilkadziesiąt złotych. Po wybraniu tuszu oryginalnego lub zamiennika, sprawdzamy jego cenę i mnożymy ją przez 5 (tyle kartridżów zużywamy w rok). Zakładając, że wybraliśmy zamiennik, który kosztuje 50 zł, w dwanaście miesięcy koszt użytkowania drukarki wyniesie 250zł. W przypadku tuszu oryginalnego, o cenie 80 zł, będzie to już 400 zł.

Uzyskany wynik sumujemy z ceną drukarki. Zazwyczaj producent daje dwa lata gwarancji, ale całkowity koszt można policzyć dla przewidywanego okresu użytkowania drukarki, który często przekracza okres gwarancyjny.

Avatar photo

Napisane przez Benhauer

Zabezpiecz firmę przed kradzieżą danych

Preferencje klientów kluczem do sukcesu w komunikacji