w

Nowoczesny Dom Pomocy Społecznej w Kolsku z pozwoleniem na budowę

Dom Pomocy Społecznej w Kolsku (woj. zachodniopomorskie) otrzymał pozwolenie na budowę. Obiekt o podwyższonym standardzie przeznaczony będzie dla ok. 130 pensjonariuszy i zapewni realne wsparcie dla osób wymagających opieki i pomocy w różnym stopniu. Równolegle powstanie tu również 12 mieszkań wspomaganych. Autorem projektu inwestycji jest szczecińska pracownia Gorscy Architekci.

 

W 3-kondygnacyjnym obiekcie o całkowitej powierzchni 3600 mkw. znajdzie się ok. 200 pomieszczeń o zróżnicowanych przeznaczeniach. W budynku przewidziano jedno-, dwu- i trzyosobowe pokoje, pracownie warsztatowe, sale terapeutyczne, kuchnie, jadalnie, a także pomieszczenia techniczne i magazynowe. Ponadto, w ramach zagospodarowania terenu, na tyłach budynku przygotowany zostanie plac wypoczynkowy, zapewniający kontakt z zielenią.

 

Obiekt miał być zaprojektowany w sposób możliwie przyjazny pensjonariuszom, a zapewniający komfort pracy pracownikom obiektu – mówi Dominik Górski, właściciel pracowni Gorscy Architekci. Z racji doświadczenia w prowadzeniu tego typu placówek, inwestor oczekiwał przede wszystkim funkcjonalnie zaprojektowanego budynku z szeregiem pomieszczeń dopasowanych do funkcji, jakie znajdą się w obiekcie oraz doskonale przemyślanej komunikacji pomiędzy poszczególnymi częściami budynku. Architektura miała zakładać nowoczesną formę – zdecydowaliśmy się na jasną elewację i akcenty drewniane wokół okien oraz fragmenty przeszkleń z dyli szklanych. Wnętrza będą natomiast funkcjonalne i jasne, umożliwiające łatwe utrzymanie czystości.

 

Jednym z głównych założeń było również, aby cały budynek wraz z zagospodarowaniem terenu był zaprojektowany bez barier architektonicznych dla osób z niepełnosprawnościami. W oparciu o obowiązujące normy i przepisy dla tego typu obiektów, zaprojektowane zostały pokoje o powiększonym, niestandardowym metrażu oraz znacznie szersze korytarze w stosunku do podobnych obiektów. Ponadto, budynek zostanie wyposażony w pompy ciepła, ogrzewanie podłogowe, a także system kamer i kontroli dostępu, umożliwiający skuteczniejszą opiekę.

 

Oprócz domu pomocy społecznej powstanie tu także dwanaście 2-pokojowych mieszkań wspomaganych z częściami wspólnymi i aneksami kuchennymi, co umożliwi osobom komfortowe warunku życia przy wsparciu wykwalifikowanego personelu.

Termin oddania inwestycji do użytku planowany jest na 2027 r.

Napisane przez Mateusz Siedlecki

Sklepy przeceniają jakość swojej obsługi klienta

Czy psychoterapia może poprawić polską gospodarkę? Podsumowanie największej konferencji wokół terapii poznawczo-behawioralnej organizowanej przez PTTPB