Wystawa przybliża postać Willego Brandta – prześladowanego przez hitlerowski reżim politycznego wizjonera, kanclerza RFN, laureata Pokojowej Nagrody Nobla. To dzięki jego zabiegom możliwe okazało się pojednanie polsko-niemieckie.
– Obraz kanclerza Niemiec klęczącego w grudniu 1970 r. przed Pomnikiem Ofiar Getta Warszawskiego porusza polską wyobraźnię do dziś. Z podobnym przejęciem wspominamy też podpisany 20 lat temu w Bonn polsko-niemiecki traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Wierzymy bowiem w siłę pokoju, powtarzając w naszym mieście zwłaszcza w tym roku oficjalne zawołanie: „Toruń miastem pokoju!” – powiedział podczas uroczystości prezydent Torunia Michał Zaleski.
Otwarciu wystawy towarzyszyła dyskusja panelowa "Na początku był Brandt…" z udziałem Joachima Bleickera – konsula generalnego Niemiec w Gdańsku, Gerharda Gnaucka – korespondenta "Die Welt" w Warszawie, Adama Krzemińskiego – publicysty tygodnika "Polityka" i prof. Leszka Żylińskiego, germanisty z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Debata była próbą przyjrzenia się burzliwym losom stosunków polsko-niemieckich od czasów Willyego Brandta po dzień dzisiejszy.
Współorganizatorami spotkania były: Fundacja im. Friedricha Eberta i Towarzystwo Polsko-Niemieckie w Toruniu. Honorowy patronat nad wystawą sprawuje Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski.