w , ,

Młodzi włocławianie przenieśli się w świat polimerów

Wśród autorskich przedsięwzięć ANWILU na rzecz podnoszenia poziomu edukacji we Włocławku znalazły się takie, które firma realizuje w partnerstwie z Zespołem Szkół Chemicznych (dalej ZSCh). Trzy lata temu ANWIL objął patronatem klasę o profilu technik technologii chemicznej w tej placówce, a w ubiegłym roku – z inicjatywy przedsiębiorstwa – odbyły się w niej po raz pierwszy warsztaty chemiczne dla gimnazjalistów, które poprowadzili naukowcy z zaprzyjaźnionego z ANWILEM Wydziału Chemii Politechniki Łódzkiej.

Włocławska spółka z Grupy ORLEN, ze względu na dużą frekwencję w ubiegłorocznych warsztatach, w porozumieniu z ZSCh, postanowiła zorganizować w tym roku drugą edycję tego naukowego przedsięwzięcia. Lista zapisów została zamknięta wraz ze zgłoszeniem 64. nazwiska gimnazjalisty zainteresowanego udziałem w wydarzeniu.

Tegoroczną edycję warsztatów zainaugurowało przemówienie Andrzeja Kisielewskiego, Dyrektora ds. Personalnych w ANWILU, który zwrócił się do młodych chemików słowami: – Konfucjusz powiedział: „Powiedz mi a zapomnę. Pokaż mi a zapamiętam. Pozwól mi zrobić a zrozumiem”, dlatego mam nadzieję, że eksperymenty, które przeprowadzicie dziś pod opieką wykładowców akademickich zapadną Wam w pamięć i sami się przekonacie, jak praktyczną dziedziną nauki jest chemia. Taka refleksja powinna być dla Was szczególnie ważna, ponieważ niebawem staniecie przed wyborem dalszej ścieżki edukacyjnej. Być może zdecydujecie się na naukę w klasach o profilach ścisłych. Uczniowie, którzy podejmą taką decyzję, mają bardzo duże szanse na znalezienie zatrudnienia, gwarantującego im satysfakcję płynącą z wykonywania ciekawego zawodu, a także atrakcyjne wynagrodzenie. Również w naszej spółce. ANWIL oferuje bowiem szereg możliwości, do skorzystania z których serdecznie Was zachęcam.

Niekonwencjonalne lekcje chemii, które odbyły się w środę, 11 kwietnia we włocławskim ZSCh, poprowadzili naukowcy z Politechniki Łódzkiej. Prof. dr hab. inż. Izabela Witońska, prof. dr hab. inż Dariusz Bieliński, dr inż. Tomasz Gozdek opowiedzieli młodym pasjonatom chemii o polimerach, związkach nazywanych także tworzywami sztucznymi lub plastikami. Natomiast doktoranci łódzkiej uczelni w laboratoriach włocławskiego „Chemika” zaprezentowali gimnazjalistom, jak otrzymywana jest pianka poliuretanowa, przeprowadzili eksperymenty pokazujące właściwości gumy, a także proces powstawania powłoki ceramicznej, który nieprzypadkowo został ujęty w programie warsztatów. Specjaliści z ANWILU wraz z naukowcami z Politechniki Łódzkiej i Głównego Instytutu Górnictwa od ubiegłego roku pracują bowiem nad opracowaniem rozwiązania zwiększającego odporność receptury polichlorku winylu, produkowanego we włocławskiej firmie, na działanie ognia.

Avatar photo

Napisane przez ANWIL S.A.

Rekordowa liczba dobrych praktyk ANWILU wyróżniona przez FOB

ANWIL ponownie na Forum TEPPFA