w

Majówka z Bitwą pod Ostrołęką

To właśnie w Ostrołęce w 100. rocznicę Bitwy odsłonięto pomnik  Mauzoleum Żołnierzy Powstania, który dopiero dziś nabiera kształtu, jaki wyobrażali sobie nasi przodkowie. To tu, na tzw. Fortach Bema wkrótce będziemy mieli nowoczesne, multimedialne Muzeum Powstania Listopadowego.
Zanim nastąpi jego otwarcie będziemy w 180 rocznicę bitwy, między 27 a 29 maja, świadkami powrotu historii na ostrołęckie ulice i nadnarwiańskie błonia. Ostrołęckie Stowarzyszenie Historyczne „Czwartacy” wraz z Prezydentem Miasta przy współpracy z Wojskiem Polskim, wieloma instytucjami kultury i stowarzyszeniami patriotycznymi zapraszają na trzydniową podróż historyczną w czasy Powstania Listopadowego.
Każdy , kto zdecyduje się odwiedzić Ostrołękę w tym czasie, znajdzie dla siebie na pewno coś interesującego.  Od konferencji naukowej poświęconej Bitwie pod Ostrołęką 26 maja 1831 , przez szereg wystaw ukazujących historię i współczesność polskiego oręża, jarmark historyczny, po występy Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego i wreszcie rekonstrukcje dwóch potyczek – obrony klasztoru i bitwy na błoniach nadnarwiańskich. Niewątpliwą atrakcją będzie możliwość spotkania ponad 300 żołnierzy formacji historycznych, którzy zjadą do Ostrołęki z Polski i ościennych krajów.  Warto więc ten majowy weekend spędzić w Ostrołęce, by odbyć swoistą podróż do przeszłości.
Informacje o szczegółowym przebiegu obchodów 180 rocznicy Bitwy pod Ostrołęką będą już wkrótce dostępne na stronach organizatorów : http://www.ostroleka1831.dobroni.pl i http://www.ostroleka.pl 

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Dorobiński

IDMnet wydzielił AdProfile – sieć reklamy behawioralnej

Teatr wraca do Ostrołęki