w

Lotnisko Chopina – gotowi na EURO 2012

Warszawski port lotniczy jako jedyny spośród portów miast-gospodarzy mistrzostw od początku przygotowań oznaczany był przez UEFA kolorem zielonym, jako obiekt, którego przygotowanie do mistrzostw nie budzi żadnych zastrzeżeń.

– Infrastruktura lotniska już teraz umożliwia przyjęcie  takiej liczby osób, jakiej można spodziewać się podczas Euro, ale pracujemy jeszcze nad zwiększeniem przepustowości i poprawą komfortu obsługi pasażerów – zapewnia Michał Marzec, dyrektor Lotniska Chopina.

W najbliższych tygodniach otwarty zostanie nowy pirs z poczekalniami dla odlatujących, a także z nowymi sklepami i punktami gastronomicznymi. W sierpniu zakończy się remont nawierzchni drogi startowej i dróg kołowania, a na przełomie 2011/12 roku ma być gotowe połączenie kolejowe, które umożliwi dojazd z lotniska do centrum miasta w 15 minut.

Trwa także opracowywanie planu operacyjnego lotniska na czas imprezy, który pozwoli m.in. przyśpieszyć odprawę i usprawnić kontrolę bezpieczeństwa. Opracowywane są także zasady kierowania potokami pasażerów na terenie lotniska w taki sposób, aby kibice rywalizujących drużyn nie spotkali się.

UEFA, jako organizator mistrzostw, wymaga, aby warszawski port lotniczy mógł odprawić co najmniej 29 tys. osób w ciągu 10 godzin przed rozpoczęciem meczu w Warszawie i 27 tys. w ciągu 10 godzin po zakończeniu meczu.

Od początku czerwca hala przylotów i odlotów warszawskiego lotniska udekorowana jest wielkimi bannerami z logo mistrzostw i napisem „Warsaw welcomes you”, czyli „Warszawa wita”. Z podobnymi naklejkami po lotnisku jeździ także 300 wózków bagażowych.

Avatar photo

Napisane przez Przemyslaw Przybylski

Rak piersi poskromiony przez lek?

Czy jesteś gotowy na IPv6?