w

Korzystne zmiany w dopłatach do kolektorów

Polacy od niedawna mogą korzystać z systemu 45% dopłat publicznych do kredytów bankowych na zakup i montaż ekologicznych zestawów solarnych. Od uruchomienia programu dotacji na kolektory słoneczne przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) minęło zaledwie kilka miesięcy, a do tej pory udało się zainstalować już ponad 4 tysiące dofinansowanych solarów o łącznej powierzchni 18,8 tys. m2. Najwięcej, bo aż 1394 inwestycje, zrealizowano w województwach: śląskim, małopolskim i podkarpackim.

Program dotacji NFOŚiGW jest nieustannie poddawany analizom i konsultacjom. W ich wyniku udało się poszerzyć krąg podmiotów uprawnionych do skorzystania z systemu publicznego dofinansowania na solarne zestawy grzewcze. Pierwotnie, dopłaty obejmowały jedynie kolektory słoneczne przeznaczone do ogrzewania wody użytkowej. Po wprowadzeniu zmian, osoby fizyczne mogą wnioskować o dotację również na systemy zasilające ogrzewanie budynku.

Z dofinansowania na zestawy solarne mogą też korzystać właściciele budynków korzystających z sieci ciepłowniczej. Jednak jest to możliwe tylko w przypadku, gdy kolektory będą stosowane jedynie do grzania wody użytkowej i obie instalacje będą funkcjonować oddzielnie. Wynika to z przyjętej zasady, o unikaniu konkurencji pomiędzy kolektorami słonecznymi a sieciami ciepłowniczymi.

Jak podaje NFOŚiGW, modyfikacja zasad zwiększyła liczbę osób korzystających z publicznej dopłaty. Ilość wniosków rośnie z miesiąca na miesiąc wraz ze wzrostem temperatur, ponieważ Polacy w tym okresie wykonują największą ilość prac remontowo-budowlanych. To także intensywny czas dla producentów i dystrybutorów kolektorów słonecznych w naszym kraju.

Zauważyliśmy duży wzrost zainteresowania kolektorami słonecznymi w ostatnim czasie. Klienci są również bardziej świadomi i wybierają produkty certyfikowane znakiem Solar Keymark, który jest gwarantem najwyższej jakości. Tylko w przypadku klientów indywidualnych, po wprowadzeniu programu dopłat zanotowaliśmy wzrost sprzedaży na poziomie ok. 30% – mówi Agnieszka Golik z firmy Makroterm, zajmującej się m.in. produkcją i sprzedażą certyfikowanych kolektorów słonecznych.

Do zwiększenia dostępności dopłat przyczyni się również nowy nabór banków współpracujących z NFOŚiGW, których wnioski Fundusz zbierał do końca kwietnia tego roku. Do wykorzystania jest kwota 63 mln zł. Zwiększenie ilości placówek biorących udział w programie dotacji nie tylko ułatwi klientom dostęp do kredytów, ale spowoduje również wzrost konkurencyjności ofert bankowych.

Kinga Syrek

Avatar photo

Napisane przez Benhauer

Warsztaty twórczego rozwoju – Mali Artyści Plastycy do dzieła!

Kariera raczej z przypadku