Ciszej znaczy lepiej
Normy prawne stanowią, że dopuszczalny poziom dźwięku przenikającego do mieszkania z zewnątrz nie może przekraczać czterdziestu decybeli w ciągu dnia oraz trzydziestu decybeli w porze nocnej. Jest to hałas na poziomie niższym niż głośność zwykłej rozmowy. Przy wyższych wartościach ciężko będzie nam wypocząć. Rozdrażnienie, zmęczenie, bezsenność – hałas może mieć bardzo niekorzystny wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie. Osoby mieszkające w miastach, blisko ulic lub w pobliżu większych aglomeracji są na to narażone każdego dnia.
Na jaki hałas jesteśmy narażeni?
Z hałasu, który otacza nas na co dzień, często nie zdajemy sobie sprawy, gdyż jesteśmy do niego przyzwyczajeni. Do najpowszechniejszych, a zarazem najbardziej uciążliwych jego źródeł w mieście, należy komunikacja drogowa. Ponieważ samochód dociera praktycznie wszędzie, nawet w bezpośrednim sąsiedztwie naszych domów narażeni jesteśmy na hałas. Poziom dźwięku, powodowanego komunikacją miejską może dochodzić nawet do 90 decybeli. Długie przebywanie w miejscach o takim natężeniu może mieć negatywne skutki dla naszego samopoczucia: uszkodzenie słuchu, zaburzenia układu krążenia, obniżenie wydajności pracy, bóle głowy, ogólne rozdrażnienie czy nawet stany lękowe i depresyjne.
Izolacja akustyczna
Aby uniknąć nadmiernego hałasu w domu, warto pomyśleć o odpowiednim wyciszeniu już na etapie planowania inwestycji. Podczas gdy tłumienie hałasu przy takich produktach jak okna, drzwi czy ściany zewnętrzne, już od dawna jest uwzględniane w projektach, to przy dachach rzadko bierze się ten aspekt pod uwagę.
Solidny dach ochroni nas nie tylko przed kapiącym na głowę deszczem. Podmuchy wiatru, dudnienie kropel deszczu, odgłosy komunikacji lub przelatujących nad głowami samolotów – solidna dachówka i skuteczna izolacja zapewnią komfort w zarówno w dzień, jak i w nocy.
Badania, zlecone przez markę Braas
– producenta kompletnych systemów dachowych, wykazały, że różnice pomiędzy materiałami pokryciowymi pod kątem izolacji akustycznej są duże. Okazało się, że dachówki betonowe mają, w porównaniu z ceramicznymi, wynik lepszy o 3 decybele, a z blachodachówką nawet o 7 decybeli! Co ciekawe, redukcja hałasu o 10 decybeli odczuwana jest przez nasze ucho jako zmniejszenie hałasu o połowę.
Rozwój aglomeracji miejskich, a przez to zwiększenie ilości miejsc o większym natężeniu hałasu, jest we współczesnym świecie nieuniknione. Możemy się jednak przed tym bronić, dobierając odpowiednie materiały budowlane, które ochronią nas przed niepożądanym hałasem. Warto więc wybrać kompletny system dachowy, który zapewni nam komfort przez wiele lat.