Taka wizja kierunków rozwoju rynku oprogramowania dla przedsiębiorstw jest konsekwencją zmian, jakie w ostatnim czasie dokonały się zarówno w zewnętrznym, jak i wewnętrznym środowisku biznesowym firm. Globalna koniunktura gospodarcza czy przeobrażenia rynków lokalnych to czynniki, które zawsze będą pełnić rolę stymulatorów wzrostu lub spadku. Jednak coraz częściej istotny wpływ na inwestycje w IT mają uwarunkowania społeczne, które przekładają się na mentalność biznesową klientów.
Możemy to zaobserwować na przykładzie rosnącej popularności rozwiązań chmurowych. Jeszcze do niedawna ważną barierą rozpowszechnienia się tej technologii była obawa przedsiębiorców związana z „wirtualną jakością” modelu Cloud. Chociaż argumenty dotyczące niższych kosztów czy mniejsze obciążenie działów IT, były przekonujące, inwestycja w Cloud wciąż wydawała się zbyt ryzykowna. Obecnie obserwujemy wzrost zainteresowania aplikacjami opartymi na technologii chmurowej. Coraz bardziej powszechne stosowanie takich rozwiązań w życiu codziennym, jak np. internetowe konta bankowe, sieci społecznościowe i usługi oferowane przez internet osobom prywatnym, powodują, że Cloud jako sposób na prowadzenie biznesu, ma szansę stać się numerem jeden w 2012 roku.
Z procesem przechodzenia praktyk z życia prywatnego do biznesowego mamy do czynienia także w przypadku sieci społecznościowych. Posiadanie kont na portalach internetowych przestało być sprawą prywatną. Firmowe profile, a nawet kontaktowanie się z klientami poprzez takie serwisy, jest coraz powszechniej spotykaną praktyką. Dlatego taki sposób przepływu informacji znajduje odzwierciedlenie w ofercie dostawców systemów ERP. Jednym z ciekawszych narzędzi zastosowanych w oprogramowaniu Epicor są tzw. activity streams, czyli spersonalizowane powiadomienia. Działają niczym wiadomości z popularnego Facebooka, z tym, że zamiast informacji o znajomych, dowiadujemy się, jaki jest status zamówień, produktów czy płatności.
Nasze obserwacje związane z rozwojem rynku systemów ERP znajdują potwierdzenie w analizach rynkowych. Według prognoz specjalistów, do technologicznie najistotniejszych zmian w 2012 należeć będą m.in. wirtualizacja danych, sieci społecznościowe, Cloud, zintegrowana infrastruktura oraz mobilność aplikacji.
Coraz większe znaczenie rozwiązań mobilnych i rosnąca liczba użytkowników, w tym także przedsiębiorstw, których specyfika wymaga często zdalnego wykonywania obowiązków, nie jest jednak jednoznaczna z globalną eliminacją oprogramowań desktopowych. Proces ten polega natomiast na rozłożeniu ciężaru pomiędzy te dwa modele wykorzystywania systemów w zależności od potrzeb biznesowych, stylu pracy czy branży.
Jaki będzie rynek ERP w 2012? Z pewnością dostosowany do zmieniających się realiów i wymagań klientów, które dla dostawców i producentów są i będą zawsze najważniejszym kryterium.
Chad Meyer, Director, Product Marketing, Epicor Software Corporation