w

Inwestycje sposobem na wschodnią konkurencję

Park maszynowy BWT wzbogaci się o cztery nowe maszyny, warte ok. 5 mln zł. Dwie z nich: suszarka bębnowa oraz suszarka gazowa z powlekarką (zastąpiła starą wysłużoną suszarkę)  już działają.

– Dzięki zainstalowaniu suszarki bębnowej wzrosła wydajność suszenia tkanin – mówi Krzysztof Spólnicki, prezes BWT. – Powlekarka, stanowiąca część wyposażenia  suszarki gazowej, pozwala na produkcję tkanin z dodatkowymi trwałymi właściwościami, np. wodoodpornych. Takie tkaniny są wykorzystywane np. do produkcji plecaków. Pozwoli to na rozszerzenie wytwarzanego asortymentu.

Kolejne dwie maszyny zostaną uruchomione jesienią tego roku. Jedna z nich z nich to całkowicie skomputeryzowana, 30- metrowa barwiarka ciągła, zakupiona w Niemczech. Maszyna przyjedzie do Białegostoku pod koniec czerwca, a jej montaż potrwa ok. 16 tygodni. Ta inwestycja nie tylko pozwoli rozszerzyć asortyment i gamę kolorystyczną barwionych materiałów, ale przede wszystkim pomoże spełnić najwyższe standardy jakości tkanin mundurowych, określane według kryteriów MON i NATO.  

Ostatnie urządzenie to merceryzarka, która rozpocznie pracę w BWT jeszcze w tym roku. Maszyna służy do uszlachetniania tkanin bawełnianych.

– Wcześniej w Białymstoku nie było tego typu urządzenia – dodaje Krzysztof Spólnicki. – Dzięki merceryzacji tkaniny stają się wyrobem szlachetniejszym – lepiej chłoną barwnik, przez co kolory są intensywniejsze, żywsze, a tkanina jest miła w dotyku. Ma to szczególne znaczenie w przypadku tkanin, z których szyte są wyroby odzieżowe czy też bardzo dobrej jakości pościel. Dodając do tego piękne wzornictwo, a to nasz wielki atut, otrzymujemy wysoko jakościowe wyroby, doceniane przez wymagających klientów.

Jak podkreśla prezes BWT, wszystkie te inwestycje mają jeden cel: poprawę jakości produkowanych tkanin:

– Bo tylko tak możemy wygrać z konkurencją tanich tekstyliów ze Wschodu. Bez względu na trudną sytuacje branży nie możemy zrezygnować z inwestycji, które mają wpływ na jakość naszych produktów.

Ale BWT dba nie tylko o park maszynowy. Fabryka uruchomiła nową, przyjazną środowisku, kotłownię gazową, dzięki której poprawiły się i ustabilizowały parametry dostarczanej przez nią pary wodnej, wykorzystywanej jako jedno z mediów przy produkcji tkanin. – To nowoczesne, gazowe piece, dzięki którym oszczędzamy nie tylko pieniądze, ale i czas, nie mówiąc o dużo czyściejszym powietrzu   – podkreśla prezes Krzysztof Spólnicki. – Stary piec trzeba było rozgrzewać kilkanaście godzin wcześniej, aby uzyskać odpowiednią temperaturę i ciśnienie pary, uruchomienie nowego zajmuje kilkakrotnie mniej czasu.

 

Andropol SA jest krajowym liderem w produkcji tkanin bawełnianych oraz tkaniny z mieszanek bawełny z włóknami syntetycznymi i jedną z nielicznych już, dużych firm, działających w branży przemysłu lekkiego. W skład grupy wchodzą spółki z branży tekstylno-włókienniczej z Białegostoku i Andrychowa.

W BWT powstają jakościowe tkaniny mundurowe, o wysokich parametrach, z których szyte są ubrania m.in. dla naszych żołnierzy w Afganistanie.  Ale nie tylko. Fabryka produkuje, drukuje i farbuje także specjalistyczne tkaniny, wykorzystywane przez służbę zdrowia, tkaniny zawodowe, odzieżowe, pościelowe i te, których korzystają hotele i restauracje.

 

 

Avatar photo

Napisane przez Masz-Media

Młodzieżowy Turniej Strzelecki

Dzidziuś BALSAM w trosce o ubranka Twojego dziecka